Żywiec - Heviz przez Słowacje
#1
Witam, w planach wyjazd na Węgry do Heviz nieopodal Balatonu, do przejechania Słowacja z odcinkami autostrady więc winietkę trza zakupić. Po przekroczeniu granicy Słowacko-Węgierskiej wg Nawigacji do przejechania 15km autostradą M15 i 6km M1 do drogi krajowej E65. Okazuje się że od 1 stycznia tego roku te odcinki są już płatne więc stwierdzam że dla 21km bez sensu kupowac winietkę i tu rodzi się moje pytanie. Czy na pewno te odcinki dla auta osobowego są płatne? Jeśli tak to jak je ominąć? (jedyny pomysł jaki przychodzi do głowy to przed granicą Słowacko-Węgierską zjechać z autostrady i jechac przez Jarovce,Rusovce a dalej Rajke, Mosonmagyarovar i do drogi E65). Jeszcze jedno pytanie, gdzie bez dodatkowych narzutów/prowizji w niedzielę przy przekroczenie granicy w Zwardoniu można zakupić winietkę na Słowację? Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Ja bym Ci jednak proponował kupić tą węgierską winietkę. Np. bezpośrednio online tutaj https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ Koszt jest niewielki, a nie będziesz musiał cudować z omijaniem dróg. Ja jak jadę w rejon Heviz zawsze standardowo wykupuję SK + HU i jadę bezstresowo.
Odpowiedz
#3
(15-06-2015, 10:30)wlodziu napisał(a): Witam, w planach wyjazd na Węgry do Heviz nieopodal Balatonu, do przejechania Słowacja z odcinkami autostrady więc winietkę trza zakupić. Po przekroczeniu granicy Słowacko-Węgierskiej wg Nawigacji do przejechania 15km autostradą M15 i 6km M1 do drogi krajowej E65. Okazuje się że od 1 stycznia tego roku te odcinki są już płatne więc stwierdzam że dla 21km bez sensu kupowac winietkę i tu rodzi się moje pytanie. Czy na pewno te odcinki dla auta osobowego są płatne? Jeśli tak to jak je ominąć? (jedyny pomysł jaki przychodzi do głowy to przed granicą Słowacko-Węgierską zjechać z autostrady i jechac przez Jarovce,Rusovce a dalej Rajke, Mosonmagyarovar i do drogi E65). Jeszcze jedno pytanie, gdzie bez dodatkowych narzutów/prowizji w niedzielę przy przekroczenie granicy w Zwardoniu można zakupić winietkę na Słowację? Pozdrawiam.

Jeśli chcesz szybko i bezpiecznie przejechać po słowackich drogach w dzień, to kup winietkę. Jeśli na Węgrzech będziesz tylko i wyłącznie w Heviz, to można bez węgierskiej winietki... ale jeśli masz zamiar trochę zwiedzić i pobalować nad Balatonem w kilku różnych miejscach - to węgierska winietka musi być !.
Trasa: Do Żyliny przez Zwardoń standardowo, dalej masz wybór: autostrada lub nie. Wyjeżdżając po północy, jechałbym najkrótszą trasą bez słowackiej nalepky. W nocy ruch mniejszy, jest chłodniej. > Żylina, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Sered, Galanta, Medveďov, Győr, Pápa, Hévíz. Ta trasa jest do przejechania normalnie tylko w nocy, gdy ruch na drodze jeszcze mały. Od rana zaczyna się młyn, ludzie do pracy, autobusy, sianokosy, żniwa, traktory, rowery, piesi ... jazda w dzień po takich drogach to porażka.
Mamy lato, węgierska młodzież rozpoczeła już wakacje, netężenie ruchu na drogach do Balatonu jest bardzo duże. W sobotę w kierunku na Balaton na autostradzie M7 był korek prawie 25 km ! ... w związku z tym proponuję następujące rozwiązanie bez słowackiej winietki: Żywiec, Korbielów, Namestovo, Oravsky Podzamok, Dolny Kubin, Bańska-Bystrzyca (*), Zvolen, Sahy...granica...Hont-Parassapuszta, Rétság (tutaj zawsze kupisz węgierską winietkę na stacji benzynowej), przed Vác masz ekspresówkę płatną, dalej M0 którą objedziesz Budapeszt i wyprowadzi cię do M7 na Balaton. Z M7 jest oznakowany zjazd na Hévíz. Ta trasa jest dłuższa od opisnaj przez ciebie około 50-60 kilometrów.
(*) Przy wjeździe do Bańskiej-Bystrzycy (Besztercebánya) masz kawałek gratisowej dwupasmówki, prowadzi do gratisowego (w granicach miasta) odcinka autostrady R1... ominięcie jej, to zjazd w prawo:
- pierwszy za stacją benzynową OMV (Kremnicka-Radvan), na górze w lewo, przejazd nad R1
- drugi przy servisie Mercedesa, zjazd przy tablicy "Stop" i uwaga na pojazdy jadące z przeciwka ! dalej prosto pod wiadukt i w prawo przejazd nad R1, potem zjazd na równoległą do autostrady drogę nr.69.
- trzeci-awaryjny zjazd po przejechaniu pod wiaduktem to tylko skręt na serviz Renault... dalej przez parking możliwy powrót do centrum lub jazda do miejscowości Badin, tutaj masz wiadukt nad R1 i dojazd przed lotniskiem w Sliac na drodę nr.69.
Zaszły duże zmiany w centrum Zvolena, dlatego lepiej nie wjeżdżać do miasta, ale po głównej nr.69. jechać przez miejscowość Kovacova, droga prowadzi do obwodnicy Zwolena. Przy zjeździe z obwodnicy napisy na tablicach pokazują tylko w prawo ! . Zjazd na autostradę R1 to zły kierunek ! należy jechać pasem wewnętrznym prowadzącym prosto pod wiadukt na rozjeździe obwodnicy, dopiero na samym rozjeździe zobaczysz tablicę z kierunkiem Sahy, dalej oznaczenia są normalne.
Odpowiedz
#4
Dzięki bardzo za wskazówki. Jak wygląda sprawa zakupu winietki na Słowację przy przekraczaniu granicy w Zwardoniu? Pozdrawiam.
Odpowiedz
#5
(16-06-2015, 10:16)wlodziu napisał(a): ... winietki na Słowację przy przekraczaniu granicy w Zwardoniu?

W Čadca, na stacji benzynowej OMV, masz po trasie.
Odpowiedz
#6
Dzięki za info. Dobrej jakości jest paliwo(diesel) na Słowacji? Mam na myśli te sprzedawane na markowych stacjach np. OMV? Warto je tankować? Jak ta sama sprawa wygląda na Węgrzech? Pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
(16-06-2015, 14:00)wlodziu napisał(a): Dzięki za info. Dobrej jakości jest paliwo(diesel) na Słowacji? Mam na myśli te sprzedawane na markowych stacjach np. OMV? Warto je tankować? Jak ta sama sprawa wygląda na Węgrzech? Pozdrawiam.

Na Słowacji nie tankuję ropy, mam 60 l zbiornik, wystarcza na 1200 km z klimą. Tankuję na Węgrzech, stacje: Auchan, Lukoil, MobolPetrol, OMV, Agip ... nie zauważyłem różnicy w spalamiu, tylko w cenie.
Co pewien czas dodaję "Diesel Zusatz Uśmiech Liqui Moly" przy tankowaniu.
Odpowiedz
#8
Paliwo słowackie jest całkiem dobre (np. ze Slovnaftu). Diesla tam nie tankowaliśmy, tylko benzynę. Co do tego z Flaga węgierska, dobre, ale drogie.
Odpowiedz
#9
Dzięki bardzo za wskazówki. Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu w tym rejonie będzie ciepło i słonecznie. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#10
Analizując trasę Zwardoń - Skalite przy granicy jest kilkuset metrowy odcinek D3. Jest on płatny? Trzeba mieć winietkę? A może uniknąć niepotrzebnie stresu należy jechać przez Zwardoń omijając ten odcinek D3. Pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,115 1,322,162 16-03-2024, 16:28
Ostatni post: Sztasek
  Przez Słowację bez winietki równolegle do autostrady, przez Węgry z winietką Jan Orban 59 55,822 13-11-2019, 16:28
Ostatni post: ember
  Trasa z Barwinka przez Slovenske Nove Mesto do Hajduszoboszlo Tomeq 2 2,995 23-04-2018, 13:01
Ostatni post: Tomeq
  trasa Myszków-Gyenesdiás przez Słowację miodzioo1 1 2,223 22-08-2017, 18:36
Ostatni post: Sztasek
  Droga z Sanoka do Węgier przez Słowację lukeboss 4 5,410 18-08-2017, 20:11
Ostatni post: blackberry



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości