Balaton na jeden dzień?
#1
Witam serdecznie

Nie znalazłem podobnego wątku, a chciałbym o co coś zapytać.

Latem 2015 planuję wyjechać do Budapesztu na kilka dni, zrodził mi się w głowie taki pomysł żeby, któregoś dnia wsiąść rano w pociąg, pojechać nad Balaton, spędzić tam dzień "nad morzem", wrócić wieczorem pociągiem. Czy to jest w ogóle wykonalne i ma sens? Jeśli tak to do jakiej miejscowości się najlepiej udać? Istnieją jakieś dogodne połączenia? Pierwszy raz w życiu będę na Węgrzech, właściwie nie wiem nic o tym kraju, czas to zmienić.

Bardzo proszę o wskazówki.
Odpowiedz
#2
(20-01-2015, 9:13)theLeftpocket napisał(a): ...Latem 2015 planuję wyjechać do Budapesztu na kilka dni, zrodził mi się w głowie taki pomysł żeby, któregoś dnia wsiąść rano w pociąg, pojechać nad Balaton, spędzić tam dzień "nad morzem", wrócić wieczorem pociągiem. Czy to jest w ogóle wykonalne i ma sens? Jeśli tak to do jakiej miejscowości się najlepiej udać? Istnieją jakieś dogodne połączenia?...

Masz trochę czasu aby przemyśleć...
większość "turystów" na 1 dzień jedzie do Siófok - mówi się że to niepisana letnia stolica Oczko . Siófok to spora aglomeracja, a latem tam jak w ulu, tłumy wczasowiczów, gapiów, ciekawskich. Kilka razy tam byłem - zimą też, gdy Balaton skuty był lodem. Wówczas stwierdziłem, że zimą jest tam najpiekniej. Latem sporo czasu spędzam w okolicach Fonyód.
Dojazd pociągiem to gratka, pciągi latem nad Balaton kursują co ok. 30 minut. Tylko nocą jest kilka godzin przerwy w ruchu pociągów. Wyjechać możesz z dworca Keleti lub Déli - każdy z nich zatrzymuje się na dworcu Kelenföld.
W zależności od klasy pociągu jedzie się 1,5 - 2,5 godziny, normalny bilet Budapeszt-Siófok ~ 2200-2500 Ft.
Odpowiedz
#3
Rozumiem, a czy w Siófok jest jakaś plaża ogólnie dostępna? Nie widzę niczego takiego na mapach.... Wybaczcie ignorancję. Zależy mi, żeby zrobić sobie "dzień nad morzem/jeziorem" z plażowaniem, spacerowaniem itd. Jakkolwiek trywialnie to brzmi dla mnie frajda. Zależy mi też na jednym dniu, mieszkać będę w Budapeszcie. Trochę mnie te 2h w pociągu zdziwiły, na mapach to ~100km......
Odpowiedz
#4
(20-01-2015, 13:30)theLeftpocket napisał(a): Rozumiem, a czy w Siófok jest jakaś plaża ogólnie dostępna? ...
Trochę mnie te 2h w pociągu zdziwiły, na mapach to ~100km......

4 ogólnodostępne:
Siófok Aranyparti szabadstrand,
Siófok Szabadstrand a pesti vonathoz - Aranypart,
Siófok-Balatonszabadi szabadstrand,
Siófok Újhelyi és Ezüstparti szabadstrandok.

Intercity i pospieszny jedzie 1,5 godziny... osobowy stający na każdej stacji dłużej, a z przesiadką ... Oczko .
Odpowiedz
#5
(20-01-2015, 13:30)theLeftpocket napisał(a): . Zależy mi, żeby zrobić sobie "dzień nad morzem/jeziorem" z plażowaniem, spacerowaniem itd. Jakkolwiek trywialnie to brzmi dla mnie frajda.
Bo to będzie frajda Oczko- spokojnie możesz uderzać na pierwszy raz do Siofoku.
Mnie bardziej niż czas(1.5h mija bardzo szybko), wkurzała cena całej eskapady, bo tak ze 140 zł wychodzi(2 osoby,tam i z powrotem , bez zniżek) a to trochę dużo jak na taką odległość

Tyle samo mniej więcej wychodzi Bratysława-Budapeszt-Bratysława, nie dość że międzynarodowy to jeszcze odległość 2 razy większa.
Dobra, koniec ględzeniaOczko
Odpowiedz
#6
(21-01-2015, 0:52)LK1 napisał(a): ...Mnie bardziej niż czas (1.5h mija bardzo szybko), wkurzała cena całej eskapady, bo tak ze 140 zł wychodzi (2 osoby, tam i z powrotem, bez zniżek) a to trochę dużo jak na taką odległość...

Jeśli masz mniej niż 26 lat ... to od piątku (10.oo) do niedzieli (24.oo) na dowolnej trasie węgierskich kolei (MÁV) masz zniżkę w wysokości 33% - warunek: wazny dowód osobisty lub paszport
Odpowiedz
#7
Chciałbym mieć 26Uśmiech, do emerytury też mi daleko.Co jak co ale Węgrzy mają drogą komunikacje w porównaniu do Czechów czy Słowaków.
Odpowiedz
#8
(22-01-2015, 1:48)LK1 napisał(a): Chciałbym mieć 26Uśmiech, do emerytury też mi daleko.Co jak co ale Węgrzy mają drogą komunikacje w porównaniu do Czechów czy Słowaków.

Porównałem trasy kolejowe, ceny biletów MÁV-PKP ...
Budapeszt - Siófok 115 km, cena biletu na poc.pospieszny - 2375 Ft.
Warszawa - Radom 105 km, cena TLK - 42 zł

Dzisiejszy kurs forinta: 1 PLN ~ 73,10 HUF lub 100 HUF ~ 1,36 PLN
Odpowiedz
#9
Czyli 32,23 PLN - taniej o 10 zł i 10 km więcej w stosunku do Polski Uśmiech
Odpowiedz
#10
a czy ja coś pisałem o Polsce?Język
Ja wiem że u nas się 'łupie' na wszystkim, myślałem że u Madziarów jest inaczej a jest podobnie.

W skrócie - Słowacja 2 razy taniej, Czechy 4 razy taniej - w Czechach to chyba 'słynne' Pendolino jest tańsze niż największy osobowy rzęch w PlUśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ceny wejścia na plaże na Balatonem w 2023 roku Waldek 5 1,565 25-07-2023, 13:21
Ostatni post: ex-komar
  Balaton, camping- namiot Misio884 0 523 16-07-2023, 18:26
Ostatni post: Misio884
  Balaton, Plaża Mireczekooo 1 610 02-06-2023, 10:17
Ostatni post: ex-komar
  Ceny wstępu na plażę w 2020 Waldek 1 2,495 03-07-2022, 17:00
Ostatni post: Waldek
  DOM-Balaton marecky 11 4,792 07-12-2019, 14:05
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości