Balaton na początku czerwca
#1
Witam,
chciałabym się dowiedzieć jaka jest pogoda w czerwcu nad Balatonem. Chciałabym pojechać na wakacje z moimi dziecmi 2 i 4 lata. Czy woda bedzie wtedy ciepła? Chodzi mi bardziej o okres mniej wiecej od 10 czerwca? Boje sie, ze moze byc wtedy zimno
Odpowiedz
#2
Tu masz prognozy pogody dla Siofok;
http://koponyeg.hu/t/Si%C3%B3fok
oraz obrazy z kamer z pogodą wokół Balatonu;
https://www.idokep.hu/balaton
Co do prognozy w czerwcu. Jeżeli na 2-3 dni przed przyjazdem będzie ciepło i słonecznie, to temperatura wody w Balatonie na pewno będzie powyżej 20*C. Co do samej pogody, to podobnie jak w Polsce może być różnie, tyle że trochę cieplej.
Odpowiedz
#3
Tez wybieram się w czerwcu, ale w ostatnim tygodniu. Mam nadzieję, że będzie ciepło, chociaż to zależy jak się trafi. Byłam już w lipcu ( ok.10) i nie było zbyt ciepło. Trzeba być dobrej myśli, tym bardziej, że jadę pod namiot.
Odpowiedz
#4
Z pogodą oczywiście nigdy nie wiadomo, bo zawsze może spłatać psikusa. Mieszkam w Siófok na stałe od 4 lat, a od 8 lat "bywam". Uwielbiam upały i ciepłą wodę, choć oczywiście jestem dzieckiem, które siniało w falach Bałtyku: "mamo, jeszcze chwilkę!".

Przeważnie nad Balatonem letnie temperatury w naszym rozumieniu, czyli powyżej 20 st. C zaczynają się w kwietniu. Balaton jest płytki (śr. głębokość 3,6 m), więc stosunkowo szybko się nagrzewa. Ja się zazwyczaj na majówkę kąpię, Balaton ma wówczas 20-22 st. C przy temperaturze powietrza 25-27 st. C. Mój rekord to wejście do Balatonu 28 kwietnia (miał 19 st. C - jak Bałtyk w upalne lato?). Łatwo nie było, bo ja dziecko wychowane, że przed św. Janem ani mi się waż do wody wchodzić, a tu proszę - pływam i żyję, i wilka (morskiego) nie dostałam!

W maju temperatura powietrza wynosi ok. 25 st. C, woda się stopniowo nagrzewa i jest zaledwie o 2-3 stopnie niższa niż powietrze. Tropiki to jeszcze nie są, ale jak ktoś lubi pływać, jak ja, to najfajniejszy czas, bo Balaton nie jest zupą, w której można się spocić.

W czerwcu temperatury wyraźnie idą w górę i zaczynają przypominać polskie lato. Temp. powietrza oscyluje ok. 30 st. C, woda ma już 25-27 st. C. Szczególnie na południowym brzegu Balatonu, który jest płytszy. Nie mówiąc już o plażach dla dzieci, gdzie kilkucentymetrowa warstwa wody nagrzewa się momentalnie.

W lipcu i sierpniu temp. powietrza 40 st. C w cieniu nie jest niczym dziwnym. Balaton ma wówczas 30 st. C. Wyborne jacuzzi, ale dla tych, co lubią pływać - raczej zupa. Uwielbiam upały, jednak nawet ja potrafię wymiękać. Inna rzecz przyjechać na tydzień wakacji, inna mieszkać tu na stałe i pracować w tym klimacie. Ale rodzinom z naprawdę małymi dziećmi w pełni lata polecam uważać i w południe unikać słońca.

Wrzesień jest bardzo podobny do czerwca. Balaton, nagrzany przez lato, długo trzyma temperaturę. Zdarzało mi się kąpać w połowie października, gdy woda wciąż miała ponad 20 st. C.

Co jeszcze istotne, pogoda nad Balatonem jest zmienna, tak jak w Polsce w górach. Potrafi przyjść latem zimny front (z 40 st. robi się 30 st.), ale trwa to z reguły półtora dnia i znów świeci słońce.

Więcej o pogodzie przeczytacie tu:

Pogoda na Węgrzech
Odpowiedz
#5
Witam serdecznie wszystkich Uśmiech

Rozważam pobyt nad Balatonem od 3.06.2016 chcę spędzić tam trzy dni ale mam wątpliwości właśnie co do pogody....Helka wiele mi rozjaśniłaś, dzięki.
Będziemy jechać z 7 letnią córką czy może ktoś polecić jakieś fajne noclegi? no i jaki rejon Balatonu wybrać żeby przez te trzy dni skorzystać z dobrodziejstw jeziora i Węgier?????
Odpowiedz
#6
Ja bym mimo wszystko przed sezonem polecała Siófok. Nie ma jeszcze tłumów, ale większość atrakcji jest już czynna. Mniejsze miejscowości z rozpoczęciem sezonu czekają przynajmniej do połowy czerwca (18 czerwca w tym roku), kiedy kończy się szkoła - tydzień wcześniej niż w Polsce.

Mogę polecić miejsce tutaj:

Calineczka S042

Dobra cena, świetny punkt i wieczór węgierski w cenie, jeśli przyjedzie się na tydzień.
Odpowiedz
#7
w ubieglym roku 2015 ostatni tydzień czerwca mieliśmy 13 stopni i deszcz, bylismy w przyczepie kempignowej ale mieliśmy kaloryfer -w nocy bylo naprawde zimno. o kapielach nie bylo mowy, mimo to moja corka lat 8 nie chce jechac nigdzie indziej, poprostu zakochala sie Balatonie i kempingach nad nim i nie moze byc wakacji bez Balatonu.W tym roku tez jedziemy i tez koniec czerwca do Alsoors KEMPING RIVJERA to centrum miasteczka
.
Odpowiedz
#8
W ubiegłym roku nie byłam w Siófok pod koniec czerwca, więc nie mogę się odnieść. Może tyle, że anomalia i jeśli przyjdzie zimny front, to z reguły na półtora dnia i znów jest ciepło. Dziś o 7 rano było 22 st. C, w ciągu dnia 29 st. C, teraz o godz. 1.30 w nocy jest 20 st. C. Balaton ma 23 st. C. Pływam od 22 maja br. (wtedy było 19 st. C).

pozdrawiam gorąco Oczko
Kasia
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ceny wejścia na plaże na Balatonem w 2023 roku Waldek 5 1,565 25-07-2023, 13:21
Ostatni post: ex-komar
  Balaton, camping- namiot Misio884 0 526 16-07-2023, 18:26
Ostatni post: Misio884
  Balaton, Plaża Mireczekooo 1 610 02-06-2023, 10:17
Ostatni post: ex-komar
  Ceny wstępu na plażę w 2020 Waldek 1 2,495 03-07-2022, 17:00
Ostatni post: Waldek
  DOM-Balaton marecky 11 4,793 07-12-2019, 14:05
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości