Bardejovské Kúpele
#1
W Bardejovskich Kupelach byłem w 2008 roku. Uzdrowisko jest oddalone o kilka kilometrów od Bardejova, gdzie mieszkaliśmy w internacie szkoły h0telarskiej. Cen biletów nie pamiętam, zresztą wtedy były korony.

[Obrazek: 86897853ded874c0.jpg]

[Obrazek: 57f9de1662c604e9.jpg]

Woda miała około 28C, czyli dla mnie zdecydowanie za zimna. Na szczęście były wtedy niesamowite upały, więc średnia temperatura była znośna. Oczko
Kąpielisko bardzo ładne, jak widać na zdjęciach. Podobno woda nie jest geotermalna, lecz podgrzewana w zwykłej kotłowni.
Choć w kąpielisku zakochać się raczej nie można, to Bardejov i Kupele warto odwiedzić. Bardejov jest piękny, ma jakiś wyjątkowy klimat. Rynek i kościół św. Idziego to punkty obowiązkowe. Warto też zwiedzić miejscowe muzeum z bogatą ekspozycją przyrodniczą.

[Obrazek: d36b7cffa3beb68a.jpg]

W Kupelach jest ciekawy skansen, a w lecie organizowane są imprezy muzyczne, folklorystyczne, festiwale itp.

[Obrazek: 7c6c3b2638d8df81.jpg]
Odpowiedz
#2
W Bardejowie i Bardejovskich Kupelach byłam tego lata.
W Bardejowie z przyjemnością spacerowałam po ogromnym wybrukowanym Rynku i okolicznych uliczkach. Zaskoczył mnie wygląd Ratusza - taki domek na środku placu. Bardzo sympatycznie wygląda fontanna usytuowana obok murów obronnych.
Do Bardejowskich Kupeli nie można wjechać samochodem. Przed miastem znajduje się parking, gdzie należy zostawić auto za 90 centów za godzinę. Kąpielisko niewiele się zmieniło od pobytu eplusa. Za 3,5 Euro za dzień można kapać się cały dzień w zimnej wodzie Uśmiech. Ja kąpałam się godzinę i mi wystarczyło ale były tam rodziny polskie, które spędzają tam całe dnie. W Kupelach jest też kryty basen w hotelu ale woda w nim nie jest termalna tylko podgrzewana. W Pijalni wód mineralnych można kupić różne wody ( nie liczyłam ale było ich ok.7 rodzajów ) .
Bardejovskie Kupele bardzo mi się podobały, chętnie spędziłabym tam parę dni.
Zachęcam do odwiedzenia, bo warto. Sosnowy las zachęca do spacerów, uspokaja.
Odpowiedz
#3
No przecież ratusz jest na zdjęciu. Ja też uważam, ze powinni na środku postawić Sukiennice. Oczko !

Cytat:rodziny polskie, które spędzają tam całe dnie

Nie wiedzą, co dobre. Flaga węgierskaSzeroki uśmiech
Odpowiedz
#4
Dorzucam zdjęcia:

BJ - resztki murów obronnych

[Obrazek: d8e11b8afe92b659.jpg]

dzwon kościelny

[Obrazek: f3ba8c68dbfbb04c.jpg]

muzeum przyrodnicze

[Obrazek: d66e183e70cc777f.jpg]

Kupele - deptak

[Obrazek: b592ee6dccca4d5e.jpg]

widok na uzdrowisko

[Obrazek: 429bec0f9748723d.jpg]
Odpowiedz
#5
Super zdjęcia i Wasze opisy. Ja byłem z dziewczyną w tą niedzielę i Bardejov jakoś nas bardzo nie zachwycił, aczkolwiek na pewno ciekawe miasto. A ten kościół, robi niesamowite wrażenie - człowiek taki malutki przy nim... Co do parkowania - zaparkowaliśmy koło Dworca/Billi - więc nie wiem skąd ta informacja o płatności parkowania Uśmiech?
Odpowiedz
#6
Płatne parkowanie jest w Kupelach - tam centrum uzdrowiska jest chyba zamknięte dla ruchu, pewnie z wyjątkiem dla miejscowych, a na dojeździe z dołu są płatne parkowiska, na które kierowca jest skazany.
Co do kościoła - takie budowle zawsze robią na mnie wrażenie. Trzeba sobie wyobrazić, jak w tamtych czasach każda cegła była wnoszona na górę na plecach albo ręcznie wciągana na linach. Jakie rusztowania stosowano? Dzisiejszy inspektor BHP zapewne pogoniłby całe towarzystwo z placu budowy (bo i toi-toja też pewnie tam nie mieli) i kościoły średniowieczne byłyby parterowe. Oczko
Odpowiedz
#7
Jak ktoś jest w Bardejowie to koniecznie trzeba zajrzeć na zamek Makowica (w Zborowie)! niegdyś najpotężniejszy w komitacie szariszskim. 
Artykuł po polsku, fotografie, bardzo dobre obrazki cyfrowej rekonstrukcji: 
https://medievalheritage.eu/pl/strona-gl...ja/zborov/
Parkuje się na dole, przy rzece, na górę prowadzi wytyczona ścieżka.
pzdr.
Odpowiedz
#8
Filmik z Bardejova - Kwartet V4:

Odpowiedz
#9
Rynek w Bardejovie - tydzień temu, godzina 20:30...

[Obrazek: ae6e1496e61189a5.jpg]
Odpowiedz
#10
Wczoraj:

[Obrazek: b4d5c08d937acb4e.jpg]

[Obrazek: 570ada41d8ceb3bemed.jpg]

[Obrazek: c48efe863d4b0682.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości