Boże Narodzenie (Karácsony) na Węgrzech
#1
Ciekawa jestem jak obchodzone jest na Węgrzech Boże Narodzenie, jaki są zwyczaje związane z tym świętem charakterystyczne tylko dla Węgier.
Odpowiedz
#2
ponoć w wigilię wspomina się Adama i Ewę i historię wygnania z raju...
wiecie, Menyi miloſtben terumteve eleve miv iſemucut adamut. eſ odutta vola neki paradiſumut hazoa. Eſ mend paradiſumben uolov gimilcictul munda neki elnie. Heon tilutoa wt ig fa gimilce tvl. Ge mundoa neki meret nu eneyc. yſa ki nopun emdul oz gimilſtwl. halalnec halalaal holz. Oczko
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#3
Post do czasu kolacji wigilijnej i pasterka o północy. A tak wygląda teraz Andrássy út:

[Obrazek: 16kz2fp.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Wyczytałam, że węgierską świąteczną atrakcją jest smakołyk o nazwie szaloncukor.
To wieszane na choince pralinki napełnione różną masą np. waniliową, orzechową, marcepanową lub galaretką, okręcone w kolorowe błyszczące folie. Kiedyś słodkości te wykonywane były ręcznie.

A tak wywodzono pochodzenie nazwy:
Tradycja dekorowania choinek z szaloncukor sięga monarchii habsburskiej, gdy zamożne rodziny zaczęły wznosić drzewka ozdobione cukierkami w "salonach".

Nazwa pochodzi od Salonzuckerl niemiecko-austriackiej, dlatego oryginalna nazwa była szalonczukkedli.
Odpowiedz
#5
U nas prezenty pod choinkę przynosi zależnie od regionu:
Aniołek, Dzieciątko, Gwiazdor a nawet Gwiazdeczka lub Św. Mikołaj - to m. in. w Zachodniopomorskiem, wiem to z dzieciństwaUśmiech.

Natomiast na Węgrzech Jezusek.
Odpowiedz
#6
Z moich obserwacji wynika, że Boże Narodzenie jest o wiele mniej religijnym świętem niż w Polsce, za to podobnie jak u nas zdecydowanie rodzinnym.
Z dań wigilijnych moi znajomi najczęściej wymieniali indyka, coś na wzór polskich gołąbków (Töltött Káposzta), lub rybę. Współcześnie o poście w wigilię nie słyszałem.
Prezenty rzeczywiście przynosi Jezusek.

Z ciekawostek około świątecznych to niegrzeczne dzieciaki od Mikołaja dostają podobnie jak w Polsce rózgę - virgács.

Szaloncukor - to znają wszyscy Węgrzy Uśmiech a najlepszy według mnie to STUHMER
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,541 703,433 25-03-2024, 14:55
Ostatni post: Sztasek
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,416 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Wesprzyjmy Magyazyn - jedyną w swoim rodzaju stronę internetową o Węgrzech! Żozefin 0 1,046 11-10-2019, 19:56
Ostatni post: Żozefin
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,485 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości