Borleves - zupa z wina
#1
Pozdrawiam wszystkich hungarofilów! Czy komuś zdarzyło się skosztować zupy z wina? Podają taki specjał w Tokaju. To taki chłodniczek, więc w sam raz na upał, na bazie chyba wytrawnego, tokajskiego Furmintu, z surowym żółtkiem, kleksem bitej śmietanki na powierzchni, przybranej listkiem mięty, być może też odrobina soku z cytryny. Całość silnie schłodzona. Smak cierpkawy, wybitnie orzeźwiający, oryginalny. Polecam!
Odpowiedz
#2
Ja nie miałem okazji. Choć, trzeba przyznać, brzmi to nad wyraz kusząco. Poszperałem trochę w sieci na temat tej zupy i, jak się okazuje, zazwyczaj jest ona przyrządzana z białego wina. W takiej postaci jest jednym z podstawowych dań serwowanych podczas węgierskiego Bożego Narodzenia. A wygląda to tak:


[Obrazek: 19115g.jpg]
Na czerwono Wino

[Obrazek: 1t7k9v.jpg]
I na biało!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Znalazłem dwa przepisy na zupy z wina (jeden to zapewne powyższa zupa bożonarodzeniowa) na stronie www.tokaj-turizmus.hu (przepisy po węgiersku, zatem ja sam muszę się jeszcze poduczyć, co zresztą niespiesznie, lecz systematycznie czynię własnymi siłami). Pozdrawiam!
Odpowiedz
#4
(22-08-2012, 11:28)Orvos napisał(a): (...) zupa bożonarodzeniowa na stronie www.tokaj-turizmus.hu

Kremowa bożonarodzeniowa zupa winna

Składniki na 4 porcje:
4 goździki,
mielony cynamon,
cytryna,
0,4 l tokaji édes szamorodni (=tokaji słodki szamorodni),
0,12 kg cukru
8 szt żółtek jaj kurzych,
400 ml słodkiej śmietanki 30 % do ubijania

Przygotowanie:

0,8 l wody zagotować z goździkami, cynamonem, doprawić do smaku sokiem z cytryny, dolać wino i gotować. Przecedzić (przepis ze strony pomija tą czynność)
Cztery żółtka utrzeć z cukrem aż będą białe. Dodajemy do zupy ciągle mieszając powoli, żeby się nie ścięły. Następnie, ciągle mieszając, doprowadzamy jeszcze raz zupę do wrzenia. Pozostałe 4 żółtka mieszamy ze śmietanką. Zdejmujemy zupę z ognia i dodajemy do niej, ciągle mieszając, żółtka wymieszane ze śmietanką. Wystudzoną zupę wstawiamy do lodówki.
Zupę podajemy przybraną bitą śmietaną z odrobiną mielonego cynamonu i kilkoma rodzynkami.
Odpowiedz
#5
Dziękuję za przepis, niecierpliwie czekam na Boże Narodzenie! Uśmiech
Odpowiedz
#6
(23-08-2012, 18:50)Orvos napisał(a): Dziękuję za przepis, niecierpliwie czekam na Boże Narodzenie! Uśmiech

Ta zupa często jest nazywana po postu zupą winną (choć znalazłem jeszcze inny przepis na gorąco). Nie ma co czekać. Zgromadź produkty, ugotuj, i opisz wrażenia z konsumpcji.
Odpowiedz
#7
Zupa porzeczkowa z winem

składniki:
6 szt goździków
1 szt gałka cynamonu
500 g porzeczek czerwonych
100 g cukru
30 ml różowego wina
10 ml śmietanka
100 g mąki ziemniaczanej
80 ml woda
Sczypta soli
Przygotowanie:
Gotujemy w 20 ml wody gożdziki i cynamon póki połowa woda wyparuje.
1. Przecedzamy wodę.
Myjemy porzeczki i wyrzucamy złe kawałki.
Gotowanie:
Gotujemy 60 ml wody z cukrem i szczyptą soli.
Dodajem perzecedzoną, przyprawioną wodę.
Gdy doprowadzimy wodę z cukrem do wrzenia posypujemy porzeczką i polewamy winem, ponownie gotujemy.
Wlewamy śmietankę i mąkę ziemniaczaną, aż otrzymamy konsystencję zupy, dalej gotujemy.
Miksujemy blenderem lub mikserem.
Gdy zupa ostygnie, wkładamy do lodówki, gdy wysztarczająco schłodnieje można serwować.
Smacznego
Odpowiedz
#8
(28-09-2012, 22:25)winiarniawegierska napisał(a): Zupa porzeczkowa z winem
składniki:
(...)
30 ml różowego wina
10 ml śmietanka
100 g mąki ziemniaczanej
80 ml woda (...)

Boję się, że jest kłopot z miarami. Na pewno 30 ml a nie 3 deci wina? Tak samo woda i śmietanka. 1dcl=100 ml !
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wina węgierskie fvg 676 412,379 4 godzin(y) temu
Ostatni post: Remik
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek
  Węgierscy producenci wina shagrat 3 7,202 15-08-2016, 16:22
Ostatni post: hanek
  Kronika węgierskiego wina Klimaty Węgierskie 6 5,872 14-09-2012, 20:44
Ostatni post: malika_12



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości