Budapeszt-Bratysława-Wiedeń (transport, ceny, atrakcje)
#1
Korzystając ze stosunkowo bliskiego położenia tych trzech miast (szczególnie dwóch ostatnich) planuję z dziewczyną letni wyjazd, w podanej bądź odwrotnej kolejności. Mam nadzieję że znajdą się na forum osoby, które o każdym z tych miast (może o wszystkich naraz? Uśmiech) będą umiały udzielić mi informacji których potrzebuję. Od razu powiem, że nie interesują mnie wycieczki typu "3 stolice", przede wszystkim dlatego, że pobyt w każdym mieście trwa 1 dzień, a mnie interesują 2-3 dni na miasto (nie wiem ile czasu warto poświęcić), po drugie dlatego że wolę sam decydować co zobaczę, od lat tak podróżuję i jestem zadowolony w porównaniu do zaplanowanych wycieczek. Oczko

Potrzebuję informacji na temat:
- cen i sposobów przejazdów pomiędzy miastami (mieszkamy w Poznaniu, ale liczymy się z dojazdem do innego miasta żeby stamtąd wyjechać)
- cen i sposobów przejazdów między Polską a Austrią i Węgrami
- kosztów noclegów i najlepiej miejsc godnych polecenia
- kosztów utrzymania, czyli ile potrzeba dziennie na kilka przejazdów komunikacją, dwie przegryzki z artykułów sklepowych i kolację w jakiejś gospodzie (oczywiście najlepiej z krajowym jedzeniem) + ceny alkoholu i jakichś pamiątek typu ceramiczny dzwoneczek
- miejsc wartych zobaczenia i ewentualnych związanych z tym kosztów

Dodam że jesteśmy studentami, którzy nie zarabiają poważnych pieniędzy, ale trochę dorabiają, jeśli koszt takiej powiedzmy tygodniowej wyprawy może się zamknąć w 1500 zł od osoby to super. Uśmiech

Dziękuję za wszelką pomoc! Uśmiech
Odpowiedz
#2
Odnośnie podróży to najtaniej własnym pojazdem - obecnie ceny paliw (ropa) są prawie identyczne i w Polsce, i na Węgrzech (333,-Ft). Na początku grudnia w Wiedniu (przy rondzie, zjazd na Schwechat) ropa: 1,08 €/l. Ropa na Słowacji jest droga, 1,24 € !.
Ceny biletu kolejowego (tam-powrót ... menettérti) z Budapesztu do Bratysławy (Pozsony) 17,50 €
Ceny biletu kolejowego (tam-powrót ... menettérti) z Budapesztu do Wiednia (Bécs) 29 €
Ceny biletu kolejowego (tam-powrót ... menettérti) z Budapesztu do Wiednia (Bécs) 39 € > uprawnia do korzystania z miejskich środków lokomocji.
Odpowiedz
#3
Nie mamy możliwości pojechania samochodem więc taka opcja odpada. Oczko Dzięki za ceny biletów, orientujesz się może ile za bilety w jedną stronę? I czy w Bratysławie można kupić bilet do Wiednia uprawniający do korzystania z komunikacji?
Odpowiedz
#4
(18-01-2015, 18:57)Martyn napisał(a): ... orientujesz się może ile za bilety w jedną stronę? I czy w Bratysławie można kupić bilet do Wiednia uprawniający do korzystania z komunikacji?

Z Warszawy do Wiednia, Budapesztu, Bratysławy... możesz kupić bilet ze zniżką > http://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasa...graniczne/

Podane ceny biletów (post.nr.2.) to ceny biletów wycieczkowych już ze zniżką.

Bilet tylko w jedną stronę jest drogi.
Latem 2014 jechałem z Wiednia do Budapesztu: VORTEILSCARD Senior 2. klasa za 23.90 €, tyle też kosztuje bilet dla studenta. To bilet bez prawa do korzystania z komunikacji miejskiej w Budapeszcie.
Z Wiednia (Wien Westbahnhof) do Bratysławy (Bratislava hl.st.) na identycznych warunkach - 8.10 €

Nie znam słowackich warunków podróży do Wiednia.
Odpowiedz
#5
Jest jeszcze polski bus - Katowice - Bratysława przy rezerwacji na kilka miesięcy wcześniej to może być koszt 40-50 zł od osoby
Co do Bratysławy to zatrzymywałem się w hotelu Astra(koszt około 150 zł/2 osoby za noc).
Plusy, niezłe położenie ,blisko dworca autobusowego, do centrum nie za daleko
Minusy - hotel jest nieco obskurny ale same pokoje ok i łazienka/ubikacja jest bodajże 1 na 2 pokoje.

Na Bratysławę więcej niż 2 dni bym nie poświęcał, szkoda tylko że na miejscu będziecie przed 19tą.
Z Bratysławy do Wiednia jest 'rzut beretem'(godzina) i pewnie można się tam dostać na różne sposoby - najtaniej pewnie pociągiem(jeśli dobrze rozumiem 14 euro od osoby tam i z powrotem)

Wiedeń to już drożyzna jak wiadomo, noclegi najlepiej szukać na booking.com i sugerować się opiniami
Z Wiednia z powrotem pociągiem i w zależności jak chcecie wracać z Budapesztu - to albo pociąg(17.5euro w obie strony) albo np students agency - fajna agencja, jeśli macie poniżej 26 lat to 8 euro od osoby w 1 stronę, tyle że trzeba wcześniej rezerwować(ceny się nie zmieniają ale po prostu może nie być wolnych miejsc na odpowiednią godzinę - na stronie można śledzić zapełnienie autobusu.

Budapeszt już tańszy - ostatnio korzystałem z bebop apartaments i zdecydowanie polecam.Np Bakats Studio z full wyposażeniem to tylko 32 euro za 2 osoby/noc ale tu też rezerwować jak najwcześniej, nawet teraz - nic się nie płaci a odwołać można na dzień czy 2 przed wyjazdem

Polecam ze 4 dni spędzić bo jest co robić, miasto piękne a ceny normalne(oczywiście w nieturystycznych lokalach)
Pozostaje powrót z Budapesztu do Pl i tu jest pociąg(pewnie drogi), autobus(OrangeWays) ale tylko do Krakowa, bądź z powrotem do Bratysławy i polski bus

ogólnie wygląda chaotycznie ale jest w tym jakiś sensUśmiech - jedynie w Bratysławie jesteście wieczorem, we Wiedniu już przed południem, w Budapeszcie około 13/14 czyli idealnie.

ps co do tego czy 3tyś wystarczy to musisz zliczyć wszystkie koszty(przejazdy i noclegi) i zobaczyć ile wyjdzie
Odpowiedz
#6
Jeśli chcecie zaoszczędzić, to noclegi pod namiotem na "dziko" - jak się w miarę dobrze schowacie, mandatu raczej nie będzie. Krajowe jedzenie - np. langosz może starczyć za skromny obiad znacznie lepiej niż coś z marketu. Uśmiech
Odpowiedz
#7
(19-01-2015, 19:26)LK1 napisał(a): Jest jeszcze polski bus - Katowice - Bratysława przy rezerwacji na kilka miesięcy wcześniej to może być koszt 40-50 zł od osoby
(...)

Na Bratysławę więcej niż 2 dni bym nie poświęcał, szkoda tylko że na miejscu będziecie przed 19tą.

Bratysławę planujemy odwiedzić w środku, więc ważne dla nas są tylko połączenia kolejowe z Wiedniem i Budapesztem, no i godzinę podyktujemy sobie sami. Oczko Wszystko będzie dopiero optymalnie planowane. Dzięki za rady, przydadzą się! Inne miasto niż Poznań jako baza wyjazdowa to nie problem, tak jak mówiłem liczymy się z tym, że trzeba będzie w tym celu dotrzeć na południe. Oczko
Odpowiedz
#8
Na stronie słowackiej kolei jest info o możliwości zakupienia biletu wycieczkowego Bratislava-Wien z możliwością zrobienia opłaty na komunikację w Wiedniu w miejskiej strefie "100" > INFO PO SŁOWACKU
Odpowiedz
#9
Polski bus jeździ też do Wiednia (ten sam co do Bratysławy) - opcja dzienna - jesteście wieczorem i opcja nocna - jesteście na rano.
Odpowiedz
#10
Z Budapesztu do Wiednia mozecie dostac sie pociagiem za 13€ w jedna strone plus 3€ miejscowka (bilety mozesz kupic na stronie www.mav-start.hu) z tym ze zamiast biletu dostaniesz 14 cyfrowy kod ktory wbijesz w specjalnym niebieskim automacie na kazdym wiekszym dworcu i po tej operacji dostaniesz wlasciwe bilety ...
Z Wiednia do Bratyslawy jezdza czesto pociagi z tym ze nie wszystkie jada na glowny dworzec Bratyslawy

Co do noclegu to moge polecic Westend City Hostel jakies 300 m od dworca Wien Westbahnhoff jak na Wieden nie taki drogi no i jak bylem ostatnio to pracowala tam Polka Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Camping Budapeszt rsobka 1 374 08-05-2023, 20:23
Ostatni post: Aattaa
  !5 lipca Budapeszt - "Odzyskaj swoją przyszłość" Waldek 0 363 28-02-2023, 2:04
Ostatni post: Waldek
  Budapeszt w filmie fvg 28 26,299 23-02-2023, 11:48
Ostatni post: alphayash
  Pokaz fajerwerków Budapeszt 27.08.2022 Waldek 0 451 28-08-2022, 0:01
Ostatni post: Waldek
  Kryzys energetyczny zmusza Budapeszt do oszczędności. Waldek 3 616 30-06-2022, 11:50
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości