Ceny na Węgrzech (2013)
#41
Jeśli ceny win interesują to mogę napisać szerzej, to był mój główny zakup Uśmiech I na kieliszki,i w winnicach i w sklepach.


No pewnie, że pisać. W Egerze nie byłem juz całe wieki, a tu w Boże Ciało znowu długi weekend Uśmiech
#42
(07-05-2013, 13:57)pajuj napisał(a): Jeśli ceny win interesują to mogę napisać szerzej, to był mój główny zakup Uśmiech I na kieliszki,i w winnicach i w sklepach.


No pewnie, że pisać. W Egerze nie byłem juz całe wieki, a tu w Boże Ciało znowu długi weekend Uśmiech


Temu tematowi przyglądałem się dość wnikliwie... Uśmiech Zauważyłem dwie rzeczy :
1. nie ma żadnych albo żadnych istotnych różnic cenowych pomiędzy Tesco a sklepem z winami przy samym Placu Dobo czy na Dobo ut. ! A niby ,logicznie biorąc, centrum Starówki tłumaczyłoby wyższe ceny.
2. wino w winnicach lub sklepach/winiarniach przy winnicach jest zazwyczaj droższe niż w sklepach ! Osobiście zauważyłem tę różnicę w Egri Korona Borhaz w Demjen(ciekawostka : wino w karcie restauracji kosztuje tyle co w sklepie firmowym), St.Andrea i w Gal Tibor. Ta różnica nie jest wielka - ok. 10proc. Ale z drugiej strony są tam czasem wina ,których zupełnie nie ma w sklepach !
Z Egri Korona Borhaz mam też nieprzyjemne wspomnienie. Przy płatności w restauracji okazało się ,że zamawialiśmy z karty w polskim języku a płatności chcieli nam zrobić wg innej -"oficjalnej" węgiersko/angielskiej !! Bądźcie czujni. Po maleńkiej awanturze przyjęliśmy prezent(płatności kartą już "poszły" i chcieliśmy pomóc w ten sposób winnemu kelnerowi w pyskówce z kierownikiem sali,choć kto wie czy to nie jakiś ich "stały numer" przygotowany na mniej spostrzegawczych) w postaci 7butelek wina,co wyliczone po ICH CENNIKU zrekompensowało różnicę cen potraw. Ale w rezultacie i tak nieznacznie przepłacilismy w stosunku do cen sklepowych tychże win. np.wina po 1000huf ze sklepu policzyli po 1200huf. Mają sporo fajnych win w cenach od 1200huf (np.egri csillag 2011) ale szukajcie ich w sklepach.

Na proste zakupy na Starówce polecam sklep na końcu Dobo ut. Sporo win spoza regionu egerskiego. Proste Tokaje po 1200-1500huf.
W Szpasszonyvolgy polecam odwiedzić piwniczki :
Kiss Pinceszet(nr14)- wino na kieliszki od 150huf za 100ml. Obsługa mówi sporo po polsku i szybko się uwija z uśmiechem na twarzy a 'sajgon' mają potężny bo sporo taniego wina w ofercie.Co nie znaczy ,że nie ma dobrych win. Są ,jak najbardziej .
Sike Tamas(nr43). Nie mają najtańszych "sikaczy" więc i ruch turystyczny w piwniczce mniejszy .Ale wina bardzo dobre...świetny Muskotaly-Szurkebarat 2011 za 2950huf czy Bikaver 2008 za 2490huf, wina na kieliszki po 200-400huf. Obsługa mówi dobrze po angielsku i częstuje palinką przy większych zakupach Uśmiech
Toth Ferenc(nr46) .Piwniczka na końcu podkowy w jaką są ułożone piwnice w Dolinie. Zwykle nie pamiętam już rozmów z obsługą.Kupuję tylko wina i żona prowadzi mnie do samochodu Uśmiech czego i Wam życzę... polecam Bikaver za 2000huf, Csillag za 1400huf.

Wartym zastanowienia jest wycieczka -zwiedzanie z degustacją...Zwykle to cena ok. 3500huf od osoby.W tym jest degustacja "komentowana" 6win z lekką przekąską,wodą mineralną i np.u Tibora Gala w soboty jest tzw. program specjalny dla grup ,gdzie w cenie jest przywiezienie i odwiezienie do miejsca zakwaterowania (jeśli jest w obrębie miasta). Oczywiście winiarze liczą na spore zakupy u nich po degustacji Uśmiech Takie degustacje najlepiej zamowić wczesniej mailowo. Polecam właśnie Tibora Gala,Thummerera czy Ferenca Toth. Można podjechac do St.Andrea w Egerszalok (łatwo znaleźć - najładniejszy budynek przy głównej drodze prowadzącej na baseny w Hotelu Saliris ,do Demjen i Kerecsend) .Tam degustacje są robione na bieżąco ,nawet dla małej grupki. Ale pamiętać o tym co pisałem o cenach w winnicach.

Wina ,które będą nadawać się do picia można kupować w sklepach już od 500huf. Nie ma wtedy ryzyka dla nosa,podniebienia czy wątroby. Tańszych osobiście nigdy się nie odważam . Mnóstwo dobrych win po 1500-2000huf .Bardzo dobre wina egerskie to wydatek 5000huf(ale w Polsce to już półka powyżej 100pln) .
Przykłady cen win z innych regionów(nie czerwone bo pogoda wyraźnie zachęca do lżejszych)w Tesco :
Sauska z regionu Villany - wino Siller(to takie ni to czerwone ni to różowe) 1950huf
Patricius z Tokaju - wina Furmint ,Sarga Muskotaly po 1590huf
Hilltop z Aszar-Neszmely- wino Sauvignon Blanc 1499huf

Polecam sprawdzenie wspomnianej w poprzednim poście piwnicy w murach Bazyliki. Lewa brama od strony głównych schodków.Tuż przy nich. Nie zrażać się zapachem piwnicznym ani stromymi schodkami . Atmosfera "do zobaczenia choć raz w życiu" a ceny za kieliszek wina zachęcają do wielogodzinnego zasiadania przy stole. Nie pamiętam czy było coś droższego niż 250huf. No i ta temperatura - 14st.C ! W upalny dzień(a takie już były tam 1 i 2 maja) to rozkosz.
#43
oh dzięki.
cały post sobie wydrukowalem Uśmiech i wezmę go ze sobą do Egeru.
Na razie jednak jade na 5 dni do Pecsu służbowo, więc mam nadzieję na upojny (dosłownie i w przeności) dzień w Villany Uśmiech
#44
a w ogóle to mam taki pomysł dla wszystkich miłosników wina
Jestem tu od niedawna, więc może coś takiego istnieje, ale może ząłożylibyśmy osobny watek na forum o winkach !!!
#45
W dziale "Kuchnia" sa watki o winach.
#46
Uśmiech... no polecam egerskie winka i Eger w ogóle. Zwłaszcza ze już mamy lato Uśmiech. Przy dobrej pogodzie jest już w granicach 30 stopni. Jeśli ma ktoś jakieś pytania to chętnie pomogę, w wszelkich tematach związanych z Egerem.(znawcą nie jestem, tylko stałym bywalcem). Przy chwili wolnego czasu mogę nawet oprowadzić po starówce Język, albo zorganizować prawdziwy węgierski bogracs w Dolinie Pieknęj Pani Uśmiech
Pozdrawiam i zapraszam do Egeru Uśmiech
#47
Mam pytanie "pokrewne". W jakich godzinach z reguły są czynne na Węgrzech sklepy/markety/hipermarkety (np. Tesco) i jakie są ograniczenia w soboty, niedziele, święta? Wybieram się do płn-wsch. Węgier na 4 dni 30.V-2.VI.2013, a w tych dniach tylko 1 jest stricte roboczy, 1 święto, 1 sobota, 1 niedziela. Nie chciałbym nie zrobić stosownych zakupów.
#48
(26-05-2013, 21:59)Rafał napisał(a): (...)Wybieram się do płn-wsch. Węgier na 4 dni 30.V-2.VI.2013, a w tych dniach tylko 1 jest stricte roboczy, 1 święto, 1 sobota, 1 niedziela. Nie chciałbym nie zrobić stosownych zakupów.

Dzień 30. maja na Węgrzech nie jest dniem wolnym od pracy. Węgrzy święto Bozego Ciała obchodzą w najbliższą niedzielę po święcie czyli w tym roku 2. czerwca.
Jeśli idzie o Tesco to godziny otwarcia możesz sprawdzić tutaj: http://tesco.hu/aruhazak
Oznaczenia na stronie:
Település - miejscowość
Utca - ulica
vagy - lub
Irányítószám - kod pocztowy
H-V - od poniedziałku do niedzieli.
#49
Przykładowe ceny z przełomu V/VI.2013

Sátoraljaújhely - MOL
bezołowiowa 95 okt.: 410,90 HUF
diesel: 413,90 HUF
LPG: 282,90 HUF

Sátoraljaújhely - Tesco
wino musujące Törley 0,75 l: 1099 HUF*
Unicum Szilva 0,7 l: 3290 HUF
Somogyi csípős házikolbász: 2379 HUF/kg

Szerencs - Tesco
wino musujące Törley 0,75 l: 999 HUF*
kabanos paprykowy Privat 200 g: 629 HUF
Kaiser Finonimo csípős kolbász 300 g: 745 HUF

Tokaj
Borostyán Pince Tokaj Aszu 2004 5 puttonyos 0,5 l: 3200 HUF
Borostyán Pince Tokaj Aszu 2006 3 puttonyos 0,5 l: 2300 HUF

Füzér
parking pod zamkiem: 300 HUF
bilet na zamek: 500 HUF

*ten sam produkt
#50
Ile kosztuje na dziś znaczek do Polski na kartke pocztową i jak wpisac Polska na kartce po węgiersku Uśmiech
Dziękuję


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,282 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 901 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny paliw quickstarter 44 8,188 05-06-2023, 13:56
Ostatni post: Waldek
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości