Dojazd Katowice Esztergom
#1
Witam Serdecznie,
To mój pierwszy post na forum. Przyznam że niewiedza skłoniła mnie do napisania postu z prośbą o pomoc. Otóż wybieram się do Visegradu (wykupiłem pobyt w hotelu TPV) ale nie wiedziałem że to tak daleko .
Czy mogę prosić Was o pomoc w wybraniu optymalnej drogi z Katowice ?
Na Węgry jechałem raz w życiu 10 lat temu i nie mam doświadczenia w przejazdach przez Słowacje i Węgry. Czytam forum ale łatwiej mi będzie zrozumieć jak ktoś mi pomoże i opisze. Ja już słyszałem wersję żeby jechać do Bratysławy i odbić na Węgry przez Gyor .
Gogle wyświetlają mi trasę: Cieszyn, Żylina, E 75 / D 3, D1 Na wysokości Trnawy skręt na drogę R 1 do Sturovo i Przez Esztergom.
Kolejna trasa to autostradą na Ostrawe następnie tam na Żylinę i dalej jak wyżej.
Pełna dezorientacja bowiem na mapach wszystko jest fajne ale praktycznie to nie mam pojęcia jakie wariant wybrać.
Na jakimś forum GW znalazłem że ktoś opisywał tą trasę tylko to był wpis z 2008 r. :
„To może sprobujesz pojechać przez Esztergom? Nie wiem, skąd
jedziesz. Jeśli przez Cieszyn i Żylinę, to za Martinem (koło Żiaru)
zamiast w lewo na Zwoleń skręć w prawo na Bratysławę i za jakieś 40
km w lewo na Żelezovce i Sturovo. Droga jest pusta, nie ma
ciężarówek, bo ich przez most w Esztergom nie puszczają, jedzie się
szybko. Wada - nie ma miejsca na postój i większe toalety, nie
mówiąc o jedzeniu"

Będę bardzo wdzięczny za pomoc !

Deklaruje się że napisze po powrocie o tym hotelu dla innych zainteresowanych.
Odpowiedz
#2
Wybrałbym opcję bez autostrad, dlaczego?... piękne widoki na Słowacji. Skoro masz zaklepany pobyt na Węgrzech, wyjazd dostostosuj odpowiednio do daty przyjazdu. Spoko i bez pośpiechu. Uśmiech
Moja propozycja trasy. Drogę do Cieszyna znasz. Dalej kierunek Trinec, Jablunkov. Granica Svrcinovec, Cadca, Zilina i tutaj dalej jadziemy po drodze nr.64 Prievidza, Novaky, Oslany... za tą miejscowością zjazd na drogę nr.511 - nie wjeżdżamy do Partizanske. Trasa kręta, ale piękna: Velke Uherce, Skycov, Zlate Moravce, Prilepy, Nemcinany, Kalna nad Hronom, Sarovce, Zeliezovce, Cistiny, Sturovo - granica most na Dunaju - Esztergom, Visegrád.
Z Katowic to ok.400 km, droga kręta - z Cieszyna (2009 wiosna) jechałem - wczesnym rankiem - prawie 5 godzin do Esztergom z obowiązkowymi przerwami na ... fotki+kawa.
Odpowiedz
#3
No właśnie, też mam taki sam dylemat: jadę z Sosnowca do Budapesztu, a po drodze (w tą, lub w tamtą stronę) chciałem zwiedzić Esztergom. Oprócz wariantu przedstawionego wyżej (Cieszyn-Żylina-Prievidza) myślę też nad trasą Korbielów - Namestovo - Rużomberok - B.Bystrzyca - Zwoleń (z ominięciem płatnej R1) - Krupina.

Ewentualnie wchodzi też w grę pokonanie odcinka Polska - Czadca bezpośrednio od Zwardonia przez Skalite. Z tego co kojarzę, prawie pod sam Zwardoń powinna dochodzić nasza S69 z Żywca, a słowacka płatna autostrada D3 albo nie jest jeszcze oddana, albo da się ją ominąć jadąc przez wieś Skalite.
Odpowiedz
#4
(13-08-2013, 13:38)Rafał napisał(a): No właśnie, też mam taki sam dylemat: jadę z Sosnowca do Budapesztu, a po drodze (w tą, lub w tamtą stronę) chciałem zwiedzić Esztergom. Oprócz wariantu przedstawionego wyżej (Cieszyn-Żylina-Prievidza) myślę też nad trasą Korbielów - Namestovo - Rużomberok - B.Bystrzyca - Zwoleń (z ominięciem płatnej R1) - Krupina.

Ewentualnie wchodzi też w grę pokonanie odcinka Polska - Czadca bezpośrednio od Zwardonia przez Skalite. Z tego co kojarzę, prawie pod sam Zwardoń powinna dochodzić nasza S69 z Żywca, a słowacka płatna autostrada D3 albo nie jest jeszcze oddana, albo da się ją ominąć jadąc przez wieś Skalite.
Zanim do tego Zwardonia dojedziesz S69 to się przekonasz, że S69 na razie istnieje tylko fragmentarycznie (i to bez najistotniejszych fargmentów), a odcinek Bielsko-Żywiec zapewne popamiętasz...Oczko
Jedź na Cieszyn tylko nie prosto DK1, ale A1-Żory-DK81-S1
Odpowiedz
#5
Ostatecznie Esztergom zrobiłem wracając z Budapesztu. Trasa bezwinietkowa wiodła:
1) Esztergom - dr. 76 na Levice (b. ładne ruiny zamku)
2) Mochovce (przejazd k. elektrowni atomowej) - Nemcinany - Zlate Moravce
3) dr. 511 w kier. Partizanske, za Velke Uherce w prawo na dr. 64 - Prievidza - Żylina (widokowy przejazd przez Małą Fatrę, podjazdy i zjazdy 12-17%)
4) dr. 11 na Czadcę - Cz. Cieszyn
Odpowiedz
#6
Witam Forumwiczów.
Wracałem wczoraj z Węgier trasą Esztergom –Trnawa - Zylina – Cadca – Cieszyn.
Piszę tak na wszelki wypadek aby zimą sprawdzać prognozę pogody.
Cała droga była ok mimo opadów śniegu ale w Cadcy utknęliśmy w mega korku od 17 do 24. Korek zaczął się w Cadcy na wysokości Tesco i ujechaliśmy do mostu / wiaduktu nad torami.
Generalnie to nikt nie wiedział co się dzieje i kiedy ruch zostanie wznowiony. Przez jakiś czas jeździły jeszcze pojazdy z kierunku przeciwnego i nasi Polscy kierowcy tirów powiedzieli nam że tiry stanęły na wzniesieniach. Słowacy mówili że to Czesi zablokowali ruch do Cieszyna. Stało kilka naszych pojazdów. Było już ciemno i odpuściliśmy próby objechania tego miejsca.
Zastanawiam się czy bez łańcuchów można było to objechać tak aby przejechać z teg miejsca na Ostrawę. ?
Tam chyba mają zasadę że jak pada to nie odśnieżają. To było ze 3 -5 km do zjazdu w kierunku na przejście w Zwardoniu ale nie wiedzieliśmy czy tam droga jest przejezdna. Słowacy mówili że poczekamy do rana. Generalnie to dzwoniliśmy do tamtejszej policji ale oni tłumaczyli to intensywnością opadów.
Sugerowałem aby zatrzymali ruch z drugiej strony i puścili nas i to zrobili tylko po kilku godzinach.
Ok 24:00 Policja puściła kolumnę osobówek z pługiem na przodzie.
Od miejsca gdzie ruszyliśmy do Cieszyna wszystkie tiry były zatrzymane a droga była maksymalnie zaśnieżona bez śladu jakiegokolwiek pługu. Na niektórych odcinkach tirami zablokowany był jeden pas ruchu.
W Polsce było już ok. Drogi przyzwoite i jakbym tego nie widział osobiście to bym nie uwierzył.
Uważajcie zimą na tej trasie. Pozdrawiam sympatyczną parę z Seata nr rej. STA. …
Odpowiedz
#7
Nie moje tereny, ale z mapy wynika, że byłaby może jakaś szansa przedzierać się na Zwardoń, jeśli rzeczywiście główny korek był w Czechach. Drogami lichej kategorii przez lasy, ale z Google Street View wygląda, że raczej po płaskim (sprawdziłem bardzo wyrywkowo). Prawdopodobnie wystarczyłoby ominąć rozwidlenie na Cieszyn i na Zwardoń w m. Svrcinovec. Ale nie wiadomo, co by było dalej, np. Zakopianka też stała parę dni temu, gdy padał śnieg, to zawsze jest news na głównej stronie.
Osobiście wolę jechać bocznymi drogami 8 godzin, niż beznadziejnie stać 6.
Odpowiedz
#8
Na stronach "pogodynki" słowackiej (stav povrchu vozovky) i czeskiej (stav povrchů vozovky) były informacje o utrudnieniach czekających na kierowców ... ja poczekam Oczko
-
Odpowiedz
#9
Z ostatniej chwili:
Zima na Słowacji
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Katowice - Szeged Rufik2001 21 6,960 05-08-2021, 19:46
Ostatni post: Rafał
  Dojazd nad Balaton magdasta 2 3,066 16-07-2020, 12:07
Ostatni post: Pudelek
  Dojazd z Koszyc do Miskolca bez opłat stan 3 3,132 03-12-2018, 10:02
Ostatni post: stan
  KATOWICE - BALATONLELLE Ona 2 3,261 20-08-2017, 11:45
Ostatni post: Ona
  Trasa: Katowice - Balatonlelle przemekp 3 3,342 08-08-2017, 21:39
Ostatni post: makgajwer



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości