Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Grobowiec derwisza tureckiego - Gül Baba
Ribizli Niedostępny
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:1,159
Dołączył:02.09.2012
Płeć:Kobieta
Skąd:Warszawa
Węgierski:Tak
Post: #1
Grobowiec derwisza tureckiego - Gül Baba
W II dzielnicy, niedaleko mostu Małgorzaty, znajduje się prawie 500-letni grobowiec derwisza o imieniu Gül Baba. Derwisz zmarł w 1541 roku i został pochowany z honorami w kaplicy. Miejsce to było celem pielgrzymek ludu muzułmańskiego jako najbardziej na połnoc wysunięte święte miejsce islamu. Po przepędzeniu Turków, Jezuici dorwali się do tego miejsca i przerobili go na kaplicę Św.Józefa. Po odejściu Jezuitów 100 lat później, miejsce znowu stało się miejscem pochówku Gül Baby. Zostało odnowione i uznane za zabytek. Wielokrotnie bylo odnawianie i przerabiane, postawiono pomnik a wokół powstał ogród różany (Gül Baba znaczy Ojciec Róż). Legenda głosi, że to on rozpowszechnił kultywację róż na Węgrzech. A ta część dzielnicy nazywa się Rózsadomb czyli Różany Pagórek. Obecnie to miejsce jest własnością Turcji.
Jak dojechać: po stronie Budy od Margit híd (mostu Małgorzaty) przed siebie i pod górę Török utca albo Mecset utca (stromo!). Jest też niedaleko Gül Baba utca i Túrban utca, aby utrzymać się w klimacie orientalnym.

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek
Mauzoleum z zewnątrz

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek
Wewnątrz
12-03-2014 12:16
Grobowiec derwisza tureckiego - Gül Baba
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości