Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Harkany
gon178 Offline
Użytkownik
Liczba postów:49
Dołączył:16.04.2013
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #1
Harkany
Od 15 lipca korzystamy z uroków Harkan. Kwatera załatwiona za pośrednictwem portalu noclegguru.pl. Trochę miałem obawy co zastaniemy na miejscu ale byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Wszystoko było zgodnie z opisem i lepiej niż na zdjęciach. Korzystając z darmowego wifi pieszę te słowa. Na razie leniuchujemy na kąpielisku i zwiedzamy okolicę. Euro poszło do góry i kosztuje tu w kantorze 292 huf za 1€. Kontor pobiera prowizję 650 huf za wymianę do 200.000 huf. Potem max prowizja to 1000 huf. Wszystko czytelne i wywieszone na widocznym miejscu. Ceny jak w Polsce, no może minimalnie drożej o około 10%.
Ceny na kąpielisko to 1400 huf dorosły 1000 huf dziecko. Cena na kąpielisko i spa to 2900 dorosły i 2200 dziecko. Na kąpilisku mnóstwo knajpek i jadłodajni. Ceny przystępne - kotlet z frytkami i surówką 1000 - 1200 huf. W knjpie przy brodziku z polskim menu.
Wina z Villany powszechnie dostępne. Ceny od 500 do 5000 tys huf. Na zamku w Siklos można kupić galaretkę z wina - suuuper polecam. Ma 9% alkoholu i mały słoiczek powala do łóżka. Zapas do domu kupiony a jeden słoiczek komisyjnie zjedzony.
Teraz rozglądam się za kociołkiem z trójnogiem
17-07-2013 17:48
Sztasek Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:4,258
Dołączył:21.06.2013
Płeć:Mężczyzna
Skąd:
Węgierski:Egy kicsit ;)
Post: #2
RE: Harkany
gon178 - taki kociołek to bogracz (bogrács), wiele potraw da się w nim ugotować - pochwalam ten typ gotowania. Są dwa typy: do góry zwężający się, w takim gotuję zupę rybną (halászlé) - zalecany do potraw rzadkich. Drugi typ to przeciwieństwo poprzedniego, czyli ku górze rozszerza się i ma takie zewnętrzne obrzeże. To typowy bogracz do gulaszu (gulyás), czasami trzeba potrawę przykryć w czasie gotowania, bo szybkie jest odparowywanie. Trójnóg ważna rzecz, ale najważniejszym jest palnik gazowy odpowiednio regulowany, ma standardowe złącze, najważniejsze to że nie kopci i nie ma sadzy na bograczu.
Taki sprzęt to dobra sprawa... mam oba bogracze od wielu-wielu lat. Uśmiech
PS. Miłego pobytu w Harkány, właśnie wyjechałem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-07-2013 19:35 przez Sztasek.)
17-07-2013 19:33
PMK Offline
Nowy
Liczba postów:1
Dołączył:25.06.2017
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #3
RE: Harkany
Polecam wyprawę do Osjeku po Chorwackiej stronie. Można też wspiąć się na górę Tenkes. Park narodowy Dunaj- Drawa - trudno dostępny - Węgrzy nie lubują się w poznawaniu przyrody szlakami turystycznymi więc wszystko zarośnięte. Nie polecam tej krainy latem bo za gorąco. W Siklos (oraz w Peczu) można zwiedzić cerkwie, synagogi i meczety no i kościoły. Do tych ostatnich nie pobiera się opłaty za wstęp. Zachęcam jednak do odwiedzania knajp - im tańsze , bardziej prymitywne i prowincjonalne tym ciekawsze bo ze skrawkiem autentyczności. Wszystko inne jest pod publikę i kasę. Przyroda w porównaniu z Polską jest bardzo zmieniona przez człowieka . Zabytki też liche bo Turcy a potem Austriacy wszystko zburzyli. Jakiś gotycki kościółek to rarytas . Najciekawsze to ta autentyczność i kultura zachowana w większym stopniu niż u nas.
25-06-2017 21:30
Harkany
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości