Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
eplus Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:2,146
Dołączył:13.09.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:podkarpackie
Węgierski:Nie
Post: #1
Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Artykuł o Wielkiej Słowacji Świętopełka (Interia)

Szeroki uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2013 22:22 przez eplus.)
28-03-2013 22:19
varpho Offline
Moderator
Liczba postów:306
Dołączył:29.01.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:Tamassóból ;)
Węgierski:Tak
Post: #2
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
dobry artykuł, natomiast umieszczone pod nim komentarze lepiej sobie odpuścić...


Cytat:Rumuni to Rzymianie, Polacy to Wandalowie, a Węgrzy to Sumerowie...

oj tak, a niektórzy to nawet wandale. Oczko


Cytat:Węgrzy twierdzili, że pochodzą od Hunów (a niektórzy nawet, że od Sumerów).

niektórzy twierdzą tak do dzisiaj...


Cytat:U Węgrów, z kolei, ślad genetyczny po stepowych Madziarach (na których spuściznę powołuje się Budapeszt, konstruując nawet takie czary-mary, jak "polityka panturańska") u zdecydowanej większości społeczeństwa nie występuje w ogóle: Madziarów było po prostu zbyt mało, więc o ile udało im się narzucić Węgrom swój język, to roztopili się w masie panońskich Słowian, Celtów itd.

rozumiem, o co chodzi [Madziarzy jako "krew", Węgrzy jako "ziemia"], ale zdanie o tym, że Madziarzy narzucili Węgrom swój język, brzmi jednak trochę dziwnie. Oczko


Cytat:Gdy w 2010 roku odsłaniano w Bratysławie pomnik Świętopełka opisanego na cokole jako "król dawnych Słowaków", zebrali się pod nim nacjonaliści z ogolonymi głowami i antyfaszyści, którym się rzeczeni nacjonaliści (i hasła przez nich głoszone) nie podobali. Do tego, jak twierdzili antyfaszyści, krzyż lotaryński na tarczy Świętopełka dziwnie przypomina w swojej formie symbol, którego używała faszystowska Gwardia Hlinki z czasów, gdy Słowacja była marionetkowym państwem, służącym hitlerowskiej III Rzeszy. Do tradycji tej właśnie narodowo-katolickiej Słowacji, notabene, wiedzionej przez ks. Tisę, nawiązują współcześni słowaccy nacjonaliści.

tak, chodziło o to, że poziome belki były równej długości, jak na tej fladze:

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


swoją drogą o sam podwójny krzyż Węgrzy i Słowacy się mocno spierają [Słowacy widzą w nim krzyż śś. Cyryla i Metodego].


Cytat:Ale ta współczesna narodowość jest sprawą całkiem nową. Mieszkaniec podtarnowskiej wsi jeszcze w XIX wieku nie miał pojęcia, że jest Polakiem - dokładnie tak samo, jak przeciętny góral spod Martina nie wiedział, że jest z niego przedstawiciel narodu słowackiego. W tamtych czasach "poczucie narodowe" było wyłącznie domeną inteligencji. Dość przypomnieć, że na polskim Podlasiu "tutejsi" żyli jeszcze długo po II wojnie światowej.

podobają mi się tego typu etnonimy odwołujące się do samych siebie, trochę takie błędne koła: Oczko podlascy Tutejsi, "swoja mowa", cieszyńscy "stela", ...


Cytat:współczesna tożsamość słowacka to sprawa urodzona mniej więcej 200 lat temu. Nazwa słowackiego państwa to to samo, co nazwa Słowian jako takich: "Słowacczyzną" nazywano należące do Węgier tereny zamieszkane przez Słowian. Być może ta węgierska spuścizna sprawia, że Słowacy roszczą sobie czasem prawa do "zagospodarowania" wszystkich "bezimiennych" Słowian, których terytoria opanowali Węgrzy: przecież Madziarowie, dokonując "zajęcia ojczyzny" w basenie Karpackim, nie zajęli pustych przestrzeni - żyli tam panońscy Słowianie. Ci Słowianie tworzyli nawet państwowe organizacje, takie, jak np. Księstwo Błatneńskie (od jeziora Balaton, słowiańskiego jeziora Błotnego).

tą jakże adekwatną błotnistą etymologią "węgierskiego morza" co jakiś czas denerwuję znajomych Węgrów. Oczko


Cytat:Niektórzy węgierscy intelektualiści twierdzą, że Słowacy te struktury posiadali: byli przecież obywatelami państwa węgierskiego, a zatem węgierscy królowie byli ich królami a węgierskie państwo - ich państwem. Należy jednak wątpić, czy Słowacy to kupią. Niby struktury te stworzyli potomkowie "dawnych Słowaków" - ale jednak "zmadziaryzowani".

znam co najmniej jednego Słowaka, który to "kupił" Oczko i odwołuje się do tradycji Uhorska jako do wspólnej historii etnicznych Węgrów, Słowaków i innych narodowości. no i bardzo dobrze.

: Ɔ(X)И4M :
29-03-2013 2:35
eplus Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:2,146
Dołączył:13.09.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:podkarpackie
Węgierski:Nie
Post: #3
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Jeszcze lepsza wspólna tradycja Oczko to CK monarchia austrowęgierska - niektórzy dopatrują się w niej pierwszej unii europejskiej.
Co do Słowaków to pewnie już pisałem, w jakim to niskim poważaniu mają "swoje" zamki - ten należał do Hunyadyego, tamten do Rakoczego, ów do Nemetha - zawsze jakieś węgiersko brzmiące nazwisko, ostatecznie austriackie. Jeden zamek z tego wszystkiego spaliły romskie dzieci (zdążyłem wcześniej zwiedzić, ale i tak szkoda). Smutek
29-03-2013 17:24
benyovszky Offline
Użytkownik
Liczba postów:28
Dołączył:16.07.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:Hindenburg o/s
Węgierski:
Post: #4
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Głos w tej dyskusji musiałem zabrać i ja Oczko

Może zaczynając od wspólnej historii - akurat znam wielu Słowaków (a także czytałem wiele tekstów) odwołujących się do wspólnej przeszłości w ramach Habsburskiej czy potem Austro-Węgierskiej monarchii. To prawda, że na przełomie XiX i XX wieku madziaryzacja była powszechna, choć mam wrażenie że w Felvideku szczególnie mocno stosowana (ciekawe dlaczego? Oczko ). Jeśli chodzi o zamki - nie zgodzę się z przedmówcą ani trochę. Słowacy są dumni ze swoich zamków, a i same rody nimi władające są po prostu uważane za "swoich" (np. Thurzonowie). Elita oczywiście wtedy musiała używać węgierskiego, a jeśli miała słowiańskie korzenie w grę musiała też wchodzić zmiana nazwiska. Ale powiedzmy szczerze - jak czesto w dawnych czasach operujący na swoich włościach jeździli do stolicy i mieli kontakt ze swoim władcą? Najczęściej (poza okresami wojen i zawieruch) "siedzieli" na swoim i byli po prostu "uniżonymi" poddanymi swego władcy (bo przypomnijmy, że mówimy o czasach "przednarodowych", w dzisiejszym znaczeniu). Wielki szacun dla Słowaków, że przez 1000 lat dość skutecznie udało się im zachować język i zwyczaje - prawda, że zadanie mieli czasem ułatwione - bo komu by się chciało uprawiać rajdy, choćby w ramach "słusznej" ideologicznie misji - po w większości górskich wioskach i nawracać siłą kilkudziesięciu tamtejszych Słowian Język A przykładem takiego "swojego" pana niech będzie tutaj znana postać Matúša Čáka, alias - Máté Csáka.

A w temacie mojego ulubionego Svätopluka tudzież Świętopełka... oczywiście rozbrajają mnie próby uczynienia z niego Pierwszego Króla Słowaków (chociaż trzeba przyznać, że Slovenska Matica robi co może, by popularyzować owego jegomościa - aż oczy mi się świeciły, mając w ręku kilka pięknie wydanych książek na ten temat). Pomnik na zamku w Bratysławie to lekkie nieporozumienie; co prawda krzyż z tarczy zniknął, ale dwujęzyczny podpis pozostał (swoją drogą, oficjalnie usunięcie krzyża było kompromisem i był to warunek pozostawienia pomnika po objęciu władzy przez I. Radičovą. Powodem była niezgodność historyczna; zakładając, że S. był królem, nie mógł nosić na królewskiej tarczy herbu/symbolu państwa).

Słusznie poruszono w artykule temat braku państw narodowych przed ponad tysiącem lat. Tak jak nie było wtedy Słowacji i Węgier, nie było Polski - co najwyżej zjednoczone państwo Wiślan i Polan. Państwo Wielkomorawskie to też świeżopokrętna nazwa. My mieliśmy troszkę więcej szczęścia, Słowianie po drugiej stronie Karpat mniej, no i tyle. Kto wie, jak dzisiaj wyglądałyby te tereny, gdyby Madziarzy i Niemcy (znów uogólnienie Język) inaczej rozgrywali tu swoją politykę. Niewykluczone, że na południu byłoby dzisiaj jakieś wielkie, słowiańskie państwo, a wtedy jego dzisiejsi obywatele mówiliby językiem zbliżonym do Słowackiego (ciekawe, że włąśnie j. słowacki to lingua franca wśrod dzisiejszych Słowian - w większym lub mniejszym stopniu uzywając go, możemy się porozumieć z "braćmi" no - może poza Rosjanami Język).

W sumie to niezbyt wesoła myśl - tworzyć niepodległe państwo bez wyraźnego odwołania do tradycji i historii. Bez ani jednego władcy, którego pomnik można by postawić na zamku lub w centrum miasta. Dla nas i Węgrów to oczywista rzecz, ale nie dziwię się trochę Słowakom, którzy tęsknią za tym i czują się - mówiąc po ludzku - zagubieni w dzisiejszym świecie. Tak jak ja, mając w ręku komórkę z dotykowym ekranem Język No, oby tylko nie przybrało to takich rozmiarów jak w USA - tamtejszy kompleks braku historii odbija się na szalonych pomysłach bogatych "nafciarzy", którzy nie mając co robić z pieniędzmi - budują sobie kamienne zamki z fosą i mianują się Kasztelanami/Księciami/Królami. Ot, bo przypadkiem znaleźli w jakiejś bibliotece dowód, że ich pra pra pra...przodek był giermkiem króla na Szkockim dworze.

Długi ten wywód - chiałem jeszcze dodać coś o Świętopełku, ale to może innym razem. W każdym razie istnieje sensowna teoria - przemawiająca do mnie - dlaczego jedyne zachowane źródło (będące niezbitym dowodem dla "prawdziwych Słowaków") podaje go jako "Króla Słowian". Ale o tym - ze względu na późną porę i zaczynający się Húsvét - może innym razem Oczko
31-03-2013 0:16
Kamjon Offline
Użytkownik
Liczba postów:440
Dołączył:29.08.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd::P
Węgierski:Tak
Post: #5
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
benyovszky, bardzo fajnie napisane. Czekam na tekst o Świętopełku Uśmiech
31-03-2013 10:03
eplus Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:2,146
Dołączył:13.09.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:podkarpackie
Węgierski:Nie
Post: #6
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Dziękuję za wyprowadzenie z błędu. Może to na skutek ogromnej ilości zruinowanych zamków na Słowacji. A gdy zwiedzamy Starą Lubownię przewodnik opowiada o historii zamku, o zastawie na rzecz Polski na kilkaset lat, o Beniowskim... Jakby na przeciwnej szali leżą skanseny pielęgnujące plebejską tradycję Słowacji - Pribylina, Vlkolinec, Stara Lubovna czy Zuberec (śmieszna zbieżność nazwy ze skansenem w naszej Zubrzycy Górnej).
31-03-2013 16:43
javin Offline
Użytkownik
Liczba postów:249
Dołączył:24.10.2012
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #7
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Podrohacki Zuberec ? jaka zbiezność z Dworem Moniaków
01-04-2013 7:55
Sztasek Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:4,207
Dołączył:21.06.2013
Płeć:Mężczyzna
Skąd:
Węgierski:Egy kicsit ;)
Post: #8
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
O tym słów kilka dla znjących j.węgierski: Íme Nagy-Szlovákia - határa...
26-07-2013 17:43
rwmagyar Offline
Użytkownik
Liczba postów:542
Dołączył:13.08.2012
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #9
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Oskar Halecki, wybitny historyk (1891 - 1973), od 1939 r. na emigracji, w Polsce mniej znany, tak pisał w " Historia Europy, jej granice i podziały) wyd pol. 2000r:
"Zachodnia gałąź Słowian, oddzielona od pobratymców za sprawą najazdu węgierskiego na nizinę dunajską, który to najazd położył ok. 905 roku kres państwu morawskiemu (nazywanemu bezpodstawnie - imperium morawskim) ..."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-10-2013 15:28 przez rwmagyar.)
05-10-2013 13:49
Sztasek Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:4,207
Dołączył:21.06.2013
Płeć:Mężczyzna
Skąd:
Węgierski:Egy kicsit ;)
Post: #10
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Hymn Słowacji: Nad Tatrou sa blýska
06-10-2013 8:58
Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości