Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

János Pilinszky
Ribizli Niedostępny
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:1,159
Dołączył:02.09.2012
Płeć:Kobieta
Skąd:Warszawa
Węgierski:Tak
Post: #1
János Pilinszky
János Pilinszky urodził się i zmarł w Budapeszcie. Żył prawie 60 lat, zmarł na zawał serca kilka miesięcy przed swoimi 60-tymi urodzinami w 1980 roku. Jest uznany za jednego z największych poetów węgierskich XX wieku. Rodzina jego ojca wywodziła się z Polski, o czym może świadczyć jego nazwisko. Otrzymał solidne katolickie wykształcenie i często pisano o nim jako o poecie katolickim. Sam powiedział o sobie: "Jestem poetą i katolikiem". Ale to nie było proste. Tak mówił o swojej wierze: "Gdyby ktoś chciał ode mnie odpowiedzi w jednym słowie, to powiedziałbym: wierzę. A przynajmniej staram się wierzyć. Ale to staranie będzie trwało aż do śmierci". W jego całej twórczości przewija się motyw zmagania się z Bogiem, bezsilności, alienacji a także obozow śmierci, które widział jako jeniec wojenny pod koniec wojny na terenie Niemiec i Austrii.
Swój drugi zbiór wierszy "Na trzeci dzień"(Harmadnapon) poświęcił tematowi obozów. Zbiór ten wyszedł 13 lat po jego pierwszym tomiku. Powodem tak długiej przerwy była ówczesna cenzura, która uznała wiersze za zbyt pesymistyczne. Tomik ten zawiera wiersz “Apokryf"(Apokrif) uznany za jego najlepszy wiersz, a nawet przez niektórych za majsztersztyk poezji węgierskiej. Pierwszy tomik zatytułowany "Trapez i poręcz"(Trapéz és korlát), ukazał się zaraz po wojnie i składał się tylko z 18 wierszy, ale od razu postawił go w szereg poetów wybitnych. Tutaj można posłuchać poetę recytującego ten wiersz, a także przeczytać wiersz po polsku.
12-12-2013 10:25


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Rzezba: János Fadrusz Ribizli 1 1,429 09-09-2012 21:23
Ostatni post: fvgJános Pilinszky
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości