János-hegy / Góra Jana - jak tam się dostać?
#1
Jak z centrum miasta dostać się na Górę Jana? Jak dojechać komunikacją miejską (bilet tygodniowy) i najtańszym kosztem dojechać/dojść na ten punkt widokowy?
Odpowiedz
#2
(24-05-2014, 1:01)LA4 napisał(a): Jak z centrum miasta dostać się na Górę Jana?

O ile pamiętam to np. tramwajem nr 56 z Széll Kálmán tér.
Albo autobusami. Tu numery zaczynały się od 156.
Dawno tam nie byłem Oczko
Odpowiedz
#3
(24-05-2014, 1:01)LA4 napisał(a): Jak z centrum miasta dostać się na Górę Jana? Jak dojechać komunikacją miejską (bilet tygodniowy) i najtańszym kosztem dojechać/dojść na ten punkt widokowy?

Kilka razy opisywane na forum.
Najprostszy sposób zaplanowania trasy to skorzystanie z map Google. Tam znajdziesz opcję planowania tras.
Generalnie z okolic stacji metra Déli Pu (Dworzec Południowy) dojedziesz autobusem 21 albo 21A do Normafa i dalej z buta.
Odpowiedz
#4
Ja na G. Jana dostałem się używając autobusu linii 291 relacji Nyugati pályaudvar M >>> Zugliget, Libegő, z tym, że wsiadałem po budańskiej stronie mostu Małgorzaty. Linia 291 wije się po willowej części Budy i już sama w sobie stanowi jakąś atrakcję.

Potem użyłem kolejki linowej góra-dół. Przypuszczam, że jeżeli nie na sam szczyt, to do górnej stacji kolejki na pewno można dojechać autem i zostawić go na parkingu koło górnej stacji (nie widziałem żadnych parkometrów czy znaków wskazujących na konieczność uiszczenia opłaty [co nie znaczy, że takowe nie mogą być niżej, na początku drogi... w co jednak wątpię]).

Co do kosztu takiej imprezy, uważam że w tym wypadku oszczędność czasu jest ważniejsza niż oszczędność waluty na kolejkę linową, szczególnie że alternatywny szlak na górę wydaje się być kompletnie nieciekawym (strome podejście przez liściasty las kompletnie bez widoków). Jeżeli ktoś bardzo chce, można oczywiście wejść na G. Jana od dolnej stacji kolejki pieszo - nie widziałem znaków, ale na oko będzie to jakieś 45 min. pieszo pomiędzy stacjami kolejki plus 5 min. od górnej stacji na szczyt.

Z porad praktycznych.
1) wziąć jakieś solidniejsze obuwie np. adidasy, najlepiej zakrywające kostkę (na pewno nie klapki, szpilki itp.)
2) wycieczki nie robić w godzinach przedpołudniowych, bo słońce nie będzie oświetlać Budapesztu, ale świecić prosto w oczy
Odpowiedz
#5
(24-05-2014, 9:20)Waldek napisał(a):
(24-05-2014, 1:01)LA4 napisał(a): Jak z centrum miasta dostać się na Górę Jana? Jak dojechać komunikacją miejską (bilet tygodniowy) i najtańszym kosztem dojechać/dojść na ten punkt widokowy?

Kilka razy opisywane na forum.
Najprostszy sposób zaplanowania trasy to skorzystanie z map Google. Tam znajdziesz opcję planowania tras.
Generalnie z okolic stacji metra Déli Pu (Dworzec Południowy) dojedziesz autobusem 21 albo 21A do Normafa i dalej z buta.
Łatwiej według mnie trafić na przystanek 21(A) wsiadając na krańcówce na Szell Kalman Ter. Przystanek jest na pagórku obok tego placu.
Wysiadając nasłuchuj przystanku Normafa, Gyermekvasút (dla linii 21) albo Normafa dla linii 21A.
Odpowiedz
#6
Zupełnie przypadkiem na stronie terepgyerek (cokolwiek to znaczy? i ciekawe czy ma coś wspólnego z Gierkiem???) znalazłem wielce przyzwoitą mapę południowej części szczytowych partii Góry Jana - może się komuś przyda:
[Obrazek: K%C3%A9p1(2).jpg]
Odpowiedz
#7
Gierek i giermek to dzieci.
Odpowiedz
#8
Można podjechać "zębatką" Fogaskerekű vasút ze stacji początkowej naprzeciw okrągłego niczym drops hotelu Budapest do końcowej stacji na Széchenyi hegy (Górze Széchenyiego), gdzie zaczyna się Kolejka Dziecięca (Gyermek Vasút). Kolejką dziecięcą do stacji János hegy, gdzie należy wysiąść i udać się w niedługi spacerek pod górkę wygodną, szutrową alejką. To rozwiązanie na pewno wolniejsze, ale przyjemniejsze (moim zdaniem).
Odpowiedz
#9
Robiłem tą trasę i potwierdzam że wszystko okej. Z powrotem polecam wyciąg krzesełkowy na dół i autobus do centrum (zaraz obok wyciągu jest przystanek autobusowy).
Zachęcam wszystkich odwiedzających Budapeszt to wjazdu na szczyt Góry Jana, widok na Budapeszt jest super.
Odpowiedz
#10
No ja tak się zastanawiam nad zrobieniem właśnie "kółka" na zasadzie - zębatka - dziecięca - spacerek na punkt widokowy - wyciągiem w dół i powrót do miejsca startu... I mniej więcej w takiej kolejności, żeby wyciągiem jechać w dół i widzieć Budapeszt Uśmiech

1) To jest racja, żeby planować taką wycieczkę na popołudnie raczej niż na przedpołudnie ze względu na świecenie słońca i widoki?

2) Drugie pytanko - niekoniecznie ważne jest dla mnie miejsce startu mojego kółka ale gdzieś muszę zaparkować. I to najprawdopodobniej 2 auta. Myślałem o parkingu pod centrum handlowym Budagyöngye (Szilágyi Erzsébet fasor 121) albo po drugiej stronie tej ulicy widzę (na Google Street View) jakiś parking przy przystanku tramwajowym. Zna ktoś te tereny? Można tam za darmo parkować? Da radę zostawić gdzieś auto na kilka godzin?

A czy prawdą jest to, że można podjechać pod górną stację kolejki i tam zostawić auto na parkingu i powiedzmy od tamtego miejsca zacząć?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 551,777 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 390 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar
  Jak najlepiej dojechać z Lotniska do Centrum Ribizli 7 2,785 10-09-2019, 11:29
Ostatni post: Sztasek
  Komunikacja Jak czytać rozkład jazdy, gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej Waldek 5 13,313 11-08-2019, 10:30
Ostatni post: Sztasek
  Co, gdzie i jak ;) Andee` 20 18,453 01-03-2018, 12:00
Ostatni post: Aattaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości