Katastrofa ekologiczna w Ajka - rok później
#1
Świetny cykl zdjęć ukazujący katastrofę ekologiczną, do której doszło w 2010. roku w miejscowości Ajka. Zestawiono zdjęcia wykonane zaraz po katastrofie i po roku od tego momentu.


[Obrazek: z10369359v.jpg]


Całość można przejrzeć tutaj.

Zbiór zdjęć wykonanych bezpośrednio po wycieku do zobaczenia tutaj.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Straszne... Niestety, hutnictwo aluminium to jedna z najbardziej toksycznych dziedzin przemysłu metalurgicznego, całe szczęście, że w kraju mamy tylko jedną hutę aluminium. Swoją drogą, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w Polsce rok po takim zdarzeniu teren katastrofy nie byłby tak uporządkowany.
Odpowiedz
#3
www.wprost.pl
Węgry: żrący wyciek spustoszył trzy wioski. Ruszył proces
2012-09-24 14:33

24 września rozpoczął się proces dyrekcji i personelu huty aluminium w Ajka, na zachodzie Węgier, w której na jesieni 2010 roku doszło do toksycznego wycieku. W wyniku tej najpoważniejszej katastrofy ekologicznej w historii kraju śmierć poniosło 10 osób.

W sumie przed sądem w Veszprem stanęło 15 osób, w tym szef spółki MAL, do której należała huta w Ajka. Zarzuca się im doprowadzenie do wypadku o skutku śmiertelnym, spowodowanego zaniedbaniem, a także wykroczenia przeciwko mieniu publicznemu, naruszenia w procesie gospodarowania odpadami i spowodowanie poważnych szkód dla środowiska.
Pierwszy dzień procesu miał być poświęcony zaprezentowaniu wydarzeń sprzed dwóch lat. Przesłuchania świadków potrwają do końca października.
4 października 2010 roku przerwany został wał zbiornika osadowego, w wyniku czego setki tysięcy metrów sześciennych toksycznego czerwonego szlamu wyciekło na obszarze o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych. W następstwie wycieku śmierć poniosło 10 osób, a ponad 150 odniosło obrażenia.

Żrący wyciek spustoszył trzy wioski i zanieczyścił okoliczne rzeki, w tym wpływającą do Dunaju Rabę. Był to najpoważniejszy wypadek przemysłowy i ekologiczny w historii kraju. Szlam ten składał się głównie z nadających mu czerwoną barwę tlenków żelaza; miał właściwości żrące ze względu na pozostałości rozpuszczonego wodorotlenku sodu.

We wrześniu 2011 roku firma MAL została skazana przez węgierskie władze, odpowiedzialne za ochronę środowiska, na karę wysokości 135 miliardów forintów (500 milionów euro).
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości