Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Katastrofa ekologiczna w Ajka - rok później
fvg Offline
Administrator
Liczba postów:2,270
Dołączył:28.01.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:Lengyelország
Węgierski:Tak
Post: #1
Katastrofa ekologiczna w Ajka - rok później
Świetny cykl zdjęć ukazujący katastrofę ekologiczną, do której doszło w 2010. roku w miejscowości Ajka. Zestawiono zdjęcia wykonane zaraz po katastrofie i po roku od tego momentu.


Kliknij obrazek, aby powiększyć
ObrazekCałość można przejrzeć tutaj.

Zbiór zdjęć wykonanych bezpośrednio po wycieku do zobaczenia tutaj.

Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
06-02-2012 14:38
Ovidiu Offline
Użytkownik
Liczba postów:28
Dołączył:30.01.2012
Płeć:-
Skąd:
Węgierski:
Post: #2
RE: Katastrofa ekologiczna w Ajka - rok później
Straszne... Niestety, hutnictwo aluminium to jedna z najbardziej toksycznych dziedzin przemysłu metalurgicznego, całe szczęście, że w kraju mamy tylko jedną hutę aluminium. Swoją drogą, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w Polsce rok po takim zdarzeniu teren katastrofy nie byłby tak uporządkowany.
06-02-2012 18:22
rwmagyar Offline
Użytkownik
Liczba postów:541
Dołączył:13.08.2012
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #3
RE: Katastrofa ekologiczna w Ajka - rok później
http://www.wprost.pl
Węgry: żrący wyciek spustoszył trzy wioski. Ruszył proces
2012-09-24 14:33

24 września rozpoczął się proces dyrekcji i personelu huty aluminium w Ajka, na zachodzie Węgier, w której na jesieni 2010 roku doszło do toksycznego wycieku. W wyniku tej najpoważniejszej katastrofy ekologicznej w historii kraju śmierć poniosło 10 osób.

W sumie przed sądem w Veszprem stanęło 15 osób, w tym szef spółki MAL, do której należała huta w Ajka. Zarzuca się im doprowadzenie do wypadku o skutku śmiertelnym, spowodowanego zaniedbaniem, a także wykroczenia przeciwko mieniu publicznemu, naruszenia w procesie gospodarowania odpadami i spowodowanie poważnych szkód dla środowiska.
Pierwszy dzień procesu miał być poświęcony zaprezentowaniu wydarzeń sprzed dwóch lat. Przesłuchania świadków potrwają do końca października.
4 października 2010 roku przerwany został wał zbiornika osadowego, w wyniku czego setki tysięcy metrów sześciennych toksycznego czerwonego szlamu wyciekło na obszarze o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych. W następstwie wycieku śmierć poniosło 10 osób, a ponad 150 odniosło obrażenia.

Żrący wyciek spustoszył trzy wioski i zanieczyścił okoliczne rzeki, w tym wpływającą do Dunaju Rabę. Był to najpoważniejszy wypadek przemysłowy i ekologiczny w historii kraju. Szlam ten składał się głównie z nadających mu czerwoną barwę tlenków żelaza; miał właściwości żrące ze względu na pozostałości rozpuszczonego wodorotlenku sodu.

We wrześniu 2011 roku firma MAL została skazana przez węgierskie władze, odpowiedzialne za ochronę środowiska, na karę wysokości 135 miliardów forintów (500 milionów euro).
08-10-2012 9:00
Katastrofa ekologiczna w Ajka - rok później
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości