Kuchnia węgierska - PRZEPISY
#21
Tylko z tą kiełbasą paprykową jest problem. Gdzie to kupić poza gyulai, która czasem jest w Makro? A wystarczyłaby chłopska albo lángolt (jak to przełożyć z sensem?).
Odpowiedz
#22
Gdzie kupić? Oczywiście na Węgrzech Uśmiech A tak poważnie to nie mam na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. W różnych regionach Polski pewnie i dostępność produktów węgierskich jest różna, a czasem może i zerowa, nie licząc sklepów internetowych.

Myślę, że można użyć też innej kiełbasy, poeksperymentować. Ważne, aby była dość tłusta i jak najbardziej aromatyczna. Bez papryki i kminku z kiełbasy smak będzie inny, co nie znaczy, że zły. I jeszcze pomysł na granicy bluźnierstwa - może by dodać poprostu paprykę i mielony kminek do smaku.
Odpowiedz
#23
Mamy taką skromną listę Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#24
(13-09-2012, 22:19)Waldek napisał(a): A wystarczyłaby chłopska albo lángolt (jak to przełożyć z sensem?).

Kiełbasa podpalana?
Odpowiedz
#25
(13-09-2012, 23:12)Arw napisał(a): Gdzie kupić? Oczywiście na Węgrzech Uśmiech A tak poważnie to nie mam na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. W różnych regionach Polski pewnie i dostępność produktów węgierskich jest różna, a czasem może i zerowa, nie licząc sklepów internetowych.

Myślę, że można użyć też innej kiełbasy, poeksperymentować. Ważne, aby była dość tłusta i jak najbardziej aromatyczna. Bez papryki i kminku z kiełbasy smak będzie inny, co nie znaczy, że zły. I jeszcze pomysł na granicy bluźnierstwa - może by dodać poprostu paprykę i mielony kminek do smaku.
Witam
Ja nie mam kłopotów z kiełbasą węgierską po prostu robię sam.Na moje potrzeby surowa tak jak na Węgrzech, a dla potrzeb znajomych ze względów bezpieczeństwa robię parzoną. Używam receptur na gyula i csabai.Surowce węgierskie(papryka), smak ostra lub lekko ostra.Ogólnie robię wędliny także polskie (moje hobby). Jeśli ktoś dysponuje oryginalnymi recepturami węgierskimi to proszę o informację.Mam receptury na "salami cukrowe", "gyula", "csabai" i "debreczynki"
Pozdrawiam
Odpowiedz
#26
(15-09-2012, 12:23)Smorodina napisał(a): (...)Ja nie mam kłopotów z kiełbasą węgierską po prostu robię sam.Na moje potrzeby surowa tak jak na Węgrzech,(...)

Pod koniec sierpnia podałem Ci przepis na kiełbasę http://forum.wegierskie.com/W%C4%99dliny zaczerpnięty z netu. Pewno umknął Twojej uwadze bo pozostawiłeś bez echa.
Odpowiedz
#27
No ja niestety znam się na 2 rzeczach w żywieniu: 1. potrafię pokazać palcem w karcie kelnerowi, 2. potrafię ugotować zupę z koperty wymagającą gotowania, zawsze jest narysowany zegarek i 10 perc = 10 minut (zupki zaparzane w szklance i wymagające tylko pomieszania łyżeczką uważam za syf, przy moim talencie kulinarnym muszę się zadowolić "10 perc"). Jeśli Wasze przepisy występują w wersji kopertowej "10 perc", to będę wdzięczny za naprowadzenie na dokładną nazwę. Oczko
Odpowiedz
#28
(16-09-2012, 0:41)Waldek napisał(a):
(15-09-2012, 12:23)Smorodina napisał(a): (...)Ja nie mam kłopotów z kiełbasą węgierską po prostu robię sam.Na moje potrzeby surowa tak jak na Węgrzech,(...)

Pod koniec sierpnia podałem Ci przepis na kiełbasę http://forum.wegierskie.com/W%C4%99dliny zaczerpnięty z netu. Pewno umknął Twojej uwadze bo pozostawiłeś bez echa.
Witam
Dzięki za przepis, ale mam kilka pytań.
- kiełbasa po zrobieniu jest surowa?
-jaki rozmiar sit używać do mielenia?
-w jakiej temperaturze wędzić?
-jaka jest nazwa tej kiełbasy
-czy można ją kupić w sklepie
Jak zrobię to poinformuję o tym forumowiczów.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#29
(16-09-2012, 8:02)eplus napisał(a): No ja niestety znam się na 2 rzeczach w żywieniu: 1. potrafię pokazać palcem w karcie kelnerowi, 2. potrafię ugotować zupę z koperty wymagającą gotowania, zawsze jest narysowany zegarek i 10 perc = 10 minut (zupki zaparzane w szklance i wymagające tylko pomieszania łyżeczką uważam za syf, przy moim talencie kulinarnym muszę się zadowolić "10 perc"). Jeśli Wasze przepisy występują w wersji kopertowej "10 perc", to będę wdzięczny za naprowadzenie na dokładną nazwę. Oczko
Moje hobby to gotowanie i wędliniarstwo.Ostatnio zrobiłem bardzo dobre ozory w galarecie z zielonymi oliwkami jako wędlinę.Podam prostą potrawę jarską sezonową.
Składniki:
-cebula 30 dkg
-papryka słodka strąki 2 szt(kolor wg uznania)
-papryka półostra strąki 2 szt(kolor wg uznania)
-pomidory 3-4 szt
-cukinia 25 cm 2szt
- jabłka kwaśne 3-4 szt
-sól, pieprz, papryka w proszku,czosnek, kminek, majeranek
Cebulę zeszklić na oliwie, dodać pokrojne papryki poddusić ~ 10 min, dodać pokrojone pomidory dusić ~ 5 min, dodać obrane i pokrojone cukinie wszystko dusić do momentu jak wszystko będzie półmiękkie, dodać obrane i pokrojone jabłka dusić , aż jabłka rozsmażą się posolić, popieprzyć kminek,majeranek dodać słodką mieloną paprykę i 2-3 ząbki świeżego czosnku.Podawać z chlebem (najlepiej białym).
Smacznego
Odpowiedz
#30
Lencsefőzelék : Legumina z soczewicy jest potrwa tradycyjnie spozywana przez Wegrow 1-go stycznia. Wedle ludowych wierzen smbolizuje pomyslnosc w Nowym Roku.
Stosunkowo latwo sie ja przyrzadza (wiem, co mowie, bo kucharka ze mnie zadna).
Potrzebne produkty:
25 dkg soczewicy
1 nieduza cebula
1 lyzka soli
1-2 listki bobkowe
olej
2 czubate lyzki maki
1 lyzka papryki
2-3 dl mleka
1 duza lyzka smietany
1-2 krople octu
sol, czarny pieprz do smaku
Soczewice trzeba najpierw namoczyc na 6-8 godzin przed gotowaniem (potrzebuje duzo wody). Pozniej odlewamy wode do pojemnika. Cebule kroimy na wieksze kawalki i dodajemy do soczewicy. Dodajemy nowa wode, tak aby zakryla soczewice na 4 cm. Dodajemy do tego 1 lyzke soli i listek bobkowy. Gotujemy na wolnym ogniu. W ciagu gotowania tworzy sie brazowa piana, ktora nalezy zbierac.
Jak juz soczewica jest miekka, odlewamy wode prawie w calosci i dodajemy mleka.
Robimy zasmazke:olej+maka+papryka i dodajemy do soczewicy. Na malym ogniu mieszamy az zacznie bulgotac i sie zagesci. Jesli chcemy rzadsza, dolejmy wiecej mleka.
Jak juz uzyskamy odpowiednia konsystencje, dodajemy ocet i smietane. Na koncu sol i pieprz.
Jest wiele wariantow powyzszej potrawy. Mozna dodac slonine, czosnek, a takze troche mustardy i skorke cytryny startej na tarce.
Jó étvágyat!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mangalica - węgierska świnia hodowlana varpho 6 6,566 19-05-2019, 7:06
Ostatni post: eplus
  Kawa węgierska melequa 1 5,110 25-09-2014, 20:50
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości