"Lechowe Pole 955"
#1
Witam,
interesuję się średniowieczną historią Węgier, a zwłaszcza wyprawami, i w związku z tym przeczytałem niedawno wydaną "Lechowe Pole 955" Roberta F. Barkowskiego.
- opis "najazdów" w tej książce wygląda jak relacja z napadów orków i stoi w sprzeczności z tym, co opisuje Panic w "Początkach Węgier" czy Dąbrowska w "Węgrzy" (w "Awarzy, Węgrzy"). Nie ma nic o tym, że zawsze były to posiłki dla jednej z walczących stron, w tym papieża, autor opisuje tylko tylko pożogi i okrucieństwa, mimo iż tych właśnie nie było(jak pisze choćby Panic). Autor podaje też dawno obalone bzdury, że Węgrzy zabili jakiegoś ważniaka gdy siedział w latrynie zamkowej(W przypisach do Gesta Hungarorum czytałem że to swoi go zabili)
- Barkowski twierdzi, że Niemcy nigdy(!!!!) nie najechali w średniowieczu Węgier, w odwecie za kalandozasok bo byli szlachetni... bez komentarza.
Moje spostrzeżenia zawarłem tu:
http://czashistorii.pl/index.php/2017/04...gierskich/
Czy ze strony Węgier nie powinna wyjść interwencja w sprawie "Lechowego Pola"?
Odpowiedz
#2
Lechowe Pole to na pewno bardzo ciekawy temat. Szkoda, że Madziarzy nie zdołali wówczas zwyciężyć...
Odpowiedz
#3
z wikipedii:



Robert F. Barkowski



Data i miejsce urodzenia 29 marca 1963 Zielona Góra


Narodowość polska


Język polski, włoski, niemiecki, łacina


Alma Mater Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin


Dziedzina sztuki literatura, powieść historyczna


Epoka średniowiecze





Robert F. Barkowski (ur. 29 marca 1963 w Zielonej Górze) – polski pisarz, autor książek historycznych piszący w języku polskim[1] i niemieckim[2].





Życiorys



Dzieciństwo, lata szkolne, początek studiów i pracy zawodowej spędził w Gdańsku. Od końca lat 80. mieszka w Berlinie.



W latach 2000-2017 współpracował z niemieckimi wydawnictwami (Stroemfeld Verlag, Parthas Berlin, form+zweck, viceversaverlag, Deutscher Kunstverlag, vorwärts buch) jako autor, redaktor, tłumacz i wydawca, z czego aktualnie pozostała tylko współpraca z Parthas Berlin jako autor. Od roku 2014 współpracuje z polskim wydawnictwem (Bellona) jako autor.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości