Mezőkövesd - Zsóry
#1
Miasto Mezőkövesd leży w północnych Węgrzech, Polsce znane już są jego wody lecznicze, twórczość ludowa i festiwale.

Mieszkańców Mezőkövesd Węgrzy nazywają: Matyó. Nazwa ta pochodzi od imienia króla Macieja. Matyó, ze swoimi kolorowymi strojami ludowymi, sztuką ludową i tradycjami stworzyli szczególną kulturę, żywą do dziś. Charakterystycznym motywem tutejszych haftów jest „róża Matyó”, którą możemy podziwiać podczas występów miejscowego zespołu ludowego. W Muzeum „Matyó” możemy oglądać przedmioty związane ze starymi zwyczajami. W samym centrum miasta, w skansenie „Hadas” nieregularne, kręte uliczki i bielone wapnem domy strzegą dawnego oblicza miasta. To właśnie tutaj znajduje się pracownia malarza mebli, garncarza, szlifierza kryształów, pracownia pierników i muzeum słynnej hafciarki Kisjankó Bori. Muzeum Maszyn Rolniczych powstało z bogatych, prywatnych zbiorów stuletnich maszyn rolniczych.
Dla turystów organizowane są w Mezőkövesd liczne imprezy. Mogą oni podziwiać wielkanocne zwyczaje Matyó, połączone z pokazami wyrobów rzemieślników ludowych, wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkierstr Dątych i Majoretek albo Festiwalu Folklorystycznym. Ale chyba najbardziej jednak słynie Mezőkövesd z położonych za miastem TERMALNYCH BASENÓW LECZNICZYCH I REKREACYJNYCH ZSÓRY. Kąpieliko termalne czynne jest przez cały rok, posiada kryte i odkryte baseny z wieloma atrakcjami. Jego wody zawierają m.in. wapń, magnez i siarkę i stosowane są głównie przy leczeniu chorób reumatycznych.

Wczasy na Węgrzech mogą być kształcące, relaksujące, ciekawe – inne. Może więc i ty po spędzonym tu urlopie dołączysz do grona wiernych zwolenników Mezőkövesd i stałych bywalców?



Wynajmuję dwa domki letniskowe w pobliżu kąpieliska termalnego Mezőkövesd-Zsóry na Węgrzech. Zapraszam na stronę www.noclegi-pokoje.atw.hu.
Odpowiedz
#2
Tego u nas w Polsce nie ma, a przynajmniej nie ma tego dużo. Baseny termalne, gdzie można się pluskać przez cały okrągły rok, to często marzenie ściętej głowy. A chciałoby się tak przeciągnąć, rozleniwić, odprężyć, rozgrzać kości i nie być przy tym ograniczonym małymi rozmiarami ciastej wanny, stojącej na dziewiątym piętrze w łazience naszego M3.

Kto jeszcze nie słyszał o wodach termalnych, tego mogę zaskoczyć informacją, że Węgry są ich pełne. Są to najczęściej olbrzymie tereny z kilkoma-kilkunastoma różnej wielkości krytymi i odkrytymi basenami z wodą o temperaturze 32-42 stopnie Celsjusza. Większość z nich to wody lecznicze, oprócz więc przyjemności pluskania się w cieplutkiej wodzie, mamy świadomość, że wody te korzystnie wypływają na nasze zdrowie, wypędzając na przykład z organizmu znienawidzony reumatyzm. Wszyscy, którzy mają problemy z zastałymi stawami, zesztywniałymi mięśniami, bądz mieli jakieś urazy czy stłuczenia zaskoczeni są bardzo, gdy po kilku takich kąpielach ich dolegliwości ustępują, a oni czują, jak z minuty na minutę po prostu młodnieją i rozsadza ich energia.

Węgry i ich gorące źródła to miejsce, gdzie wspaniale można spędzić czas, zrelaksować się, odpocząć od codziennego kieratu. Otacza nas zieleń drzew, wesoły gwar różnej narodowości wczasowiczów, a wszystko to w cudownym, węgierskim słońcu. I nie zapominajmy – wieczorem czeka na nas chłodna piwniczka, gdzie zmęczeni całodziennym odpoczynkiem możemy do woli kosztować i kosztować słynne węgierskie wina!
Odpowiedz
#3
Baseny termalne w Mezőkövesd mają już wielu stałych bywalców i gorących zwolenników, również wśród turystów z Polski.

Wyjazd na Węgry, na kąpielisko Zsóry oznacza dla nich wiele: relaks w gorących zródłach w niezawodnym węgierskim słońcu, kąpiele w wodach leczniczych, po których tryskają nową energią, czując, jak zbawienny wpływ na ich zdrowie mają tutejsze wody.
Na kąpielisku termalnym w Mezokovesd można spędzać całe dnie nie będąc ani trochę znudzonym – pomoczyć się trochę w wodach na świeżym powietrzu, potem wybrać któryś z basenów krytych, przejść kilka kroków do sauny, orzeźwić się w nowoczesnej pływalni, po czym wypróbować sztuczną falę...
Kąpielisko przeszło właśnie remont i modernizację, czeka na wczasowiczów z całkowicie nową częścią wellness, światem saun i krytym basenem termalnym dla najmłodszych dzieci.

A co można robić wieczoram w Mezőkövesd? Zwolennicy spokojnego wypoczynku mogą wybrać się na spacer po dzielnicy rekreacyjnej otaczającej kąpielisko Zsóry – leży ona 2 km za miastem, daleko jest więc od zgiełku miasta i rozpędzonych samochodów. Amatorzy węgierskiego wina mają do wyboru kilka miejscowych restauracji i cały długi rząd piwniczek winnych w pobliskim Bogács. W centrum Mezőkövesd można zwiedzić muzeum regionalne i skansen, 20 km jest do Egeru, gdzie jest co robić nie tylko przez jeden wieczór.
W sezonie letnim organizowane są najprzeróżniejsze programy dla turystów – zwiedzanie okolicy, wycieczki rowerowe, występy folklorystyczne, koncerty.
Odpowiedz
#4
Ci Węgrzy to naprawdę szczęściarze – nie dość, że klimat mają cieplejszy, niż my tutaj, w Polsce, to jeszcze mają te cudowne gorące zródła! Wody termalne są bardzo blisko powierzchni ziemi, wystarczy tylko wybudować kilka basenów i oto mamy niesamowite miejsce na wypoczynek i rekreację.

Na Węgrzech jest całe mnóstwo takich kąpielisk. Jedno z nich to termalne kąpielisko leczniczo-rekreacyjne Zsóry, położone 2 km za miastem Mezőkövesd, w północnych Węgrzech. Jest tu w sumie kilkanaście krytych i odkrytych basenów z wodą o różnej temparaturze, położonych w pięknym parku za miastem.
Są to równocześnie wody lecznicze – oprócz tego więc, że korzystasz z całej masy różnych atrakcji wodnych, sztucznej fali, saun, jakuzzi i masaży wodnych, to wody te jednocześnie w cudowny sposób wypędzają z twojego ciała przeróżne choróbska – nagle łapiesz się na tym, że już cię nic nie boli i możesz bez problemu poruszać wszystkimi kończynami! Baseny termalne w Mezőkövesd to raj dla reumatyków, cierpiących na choroby narządów ruchowych, stawów, a nawet na niektóre choroby ginekologiczne i dermatologiczne.
Kąpielisko w Mezőkövesd-Zsóry jest świeżo po remoncie i rozbudowie - teraz to już wszyscy będą chcieli wypróbować nowy, kryty basen termalny dla dzieci i nową część wellness!
Odpowiedz
#5
Byłem w ubiegłym roku na Węgrzech w czerwcu,lecz na tamtejszych basenach w Mezőkövesd trwały właśnie remonty,więc nie udało nam się tam być.
Natomiast udało nam się zaliczyć tamtejszy festiwal koło jeziorka i fajnego kościółka z dwoma wierzami
Niestety nie wiem z jakiej okazji ta imprezka.
Pozdrawiam @Indiana
Odpowiedz
#6
Dwa dni temu zapłaciłem noworoczną cenę za wstęp do Zsory Furdo - 1.700ft od łebka... po 14 bodaj taniej, 1.300ft... cennik
Odpowiedz
#7
Witam.

mordimer.Jeżeli bywałeś w Mezokovesd w poprzednich latach,czyli przed remontem, bo takowy podobno miał miejsce,to napisz proszę czy te zmiany na plus czy minus.I czy w miasteczku funkcjonuje jeszcze taka knajpa z Polskim menu.Polacy ją nazywali Pia Pipa czy siakoś tak[/size][/b]
Odpowiedz
#8
Może ja cos dodam na ten temat. Według mnie remont wyszedl na plus. Nie jest to jakiś super Aquapark tylko to co akurat mi odpowiada spokojne miejsce gdzie można wypocząć. Powstały nowe sanitariaty (+) całkowice przebudowano duże baseny z goracą wodą (+) tyle, że po remoncie gorąca woda jest mniej więcej w połowie natomiast druga połowa to czysta woda, zjeżdżalnia i stanowska z bąbelkami. Wszystko wyłożone płytkami. Niema już starych, codziennie bielonych betonowych basenów. Przebudowano także kryte baseny. Wskutek powyższego zlikwidowano część budek gastronomicznych. Szkoda tylko, że jak można zauważyć ludzi w wakacje w okolicznych domkach coraz mniej. Dla tych co chcą w spokoju wypocząć polecam, jak ktoś lubi rozrywkę przez 24/ha to niech jedzie w inne miejsce. Nie znam tej knajpki w Mezokovesd ale jak widzę ostatnio misteczko tak samo jak i Zsory wieczorami raczej senne.
Odpowiedz
#9
(31-03-2013, 21:22)Czechu_68 napisał(a): Witam.

mordimer.Jeżeli bywałeś w Mezokovesd w poprzednich latach,czyli przed remontem, bo takowy podobno miał miejsce,to napisz proszę {...}
Przepraszam ale jakoś przeoczyłem... remont części dostępnej cały rok to jeden wielki plus - można powiedzieć, że krok z późnej komuny do wczesnego kapitalizmu Szeroki uśmiech co opisał kolega powyżej.

Co do knajpek - widzisz, zasadniczo jestem człowiekiem z tzw."knajpowstrętem", więc Ci nie odpowiem... co więcej ponieważ mieszkam w pobliżu, to nawet przez Mezokovest nie przejeżdżam, odbijając obwodnicą bezpośrednio na Zsory a sporadycznie zahaczam jedynie o Tesco w drodze powrotnej... oczywiście na precyzyjniejsze pytania o samo kąpielisko odpowiem...
Odpowiedz
#10
Witam.

Jeżeli chodzi o mnie,to codziennie bielone baseny też miały swój klimat,zwłaszcza te wewnętrzne,gorące w których ludzie leżeli jak takie leniwe sumy.Ale cóż,dzisiaj już tak jest,że typowo lecznicze,urokliwe kąpieliska, żeby przetrwać muszą się unowocześniać,żeby młodzi przyjeżdżali.
Koledzy.Moje pytanie i prośba,wiecie może ile forint płacą za złotego w Mezokovesd,chodzi mi o kantor w Tesco.

Pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Tongue Mezokovesd asanek236 5 10,028 23-04-2016, 13:04
Ostatni post: ember



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości