Mitologia węgierska
#1
poszukuje informacji na temat wierzeń dawnych Węgrów mitologicznych stworzeń, baśnie, legendy, nazwy krain jednym słowem wszystko Uśmiech dziękuję z góry za każdą wskazówkę
pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#2
To ja podrzucę parę haseł-tropów na szybko:

1. Csodaszarvas - mityczny jeleń, który objawił się Prawęgrom. Wojownicy ścigali zwierze, chcieli je upolować. Jednak jeleń cały czas się im wymykał. Madziarzy podążając za zwierzęciem dotarli w miejsce, gdzie się osiedlili. Mityczny jeleń wskazał im drogę do nowego domu.

2. Turulmadár - bliżej niezidentyfikowany ptak (niekiedy określany jako jastrząb, innym razem zaś jako sęp). Analogiczna sytuacja - prowadzi on plemiona węgierskie do ojczyzny.

Motyw Turula jest bardzo często przedstawiany w postaci rzeźb-pomników:

[Obrazek: 20786694.jpg]

Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
dziękuję Uśmiech w zasadzie to chyba podchodzi pod kulturę więc w razie czegoś prosze o przeniesienie Uśmiech
Odpowiedz
#4
(02-05-2012, 21:32)Maciek napisał(a): dziękuję Uśmiech w zasadzie to chyba podchodzi pod kulturę więc w razie czegoś prosze o przeniesienie Uśmiech

W sumie racja. Zrobione Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
Kurcze nikt inny nic nie ma ? Uśmiech troszke maławo tych informacji Smutek
Odpowiedz
#6
(06-05-2012, 13:54)Maciek napisał(a): Kurcze nikt inny nic nie ma ? Uśmiech troszke maławo tych informacji Smutek

hej,
temat jest rzeczywiście bardzo ciekawy, a niektóre elementy mitologiczne są żywe nawet dziś, choć zmieniło się ich znaczenie, np. popularny tytuł maryjny to Boldogasszony, dosłownie "szczęśliwa kobieta, szczęśliwa pani", a pierwotnie bogini pogańska.

postaram się coś na ten temat bardziej składnie wkrótce napisać, na razie polecam polskojęzyczne książki, do których dotarłem, a których tytuły również w pewien sposób pokazują, jak wyglądała pierwotna kultura duchowa Węgrów:
Aleksander Nawrocki: "Szamanizm i Węgrzy"
Wiesław Bator: "Drzewo sięgające nieba".
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#7
dzięki Uśmiech musze się do biblioteki po nie przejść Uśmiech
Odpowiedz
#8
otóż dzisiaj nabyłem książkę Korona i Miecz opowieści z dziejów Węgier autor Denes Lengyel
książka interesująca, wiele opowiadań jest zaczerpniętych z legend i podań węgierskich
przy okazji polecam Księgarnie i Antykwariat Pana Zbigniewa Oprządka w Krośnie. Bardzo dużo książek węgierskich i o Węgrzech ( po Polsku i Węgiersku) w razie czegoś proszę pisać na pw to mogę udzielić wskazówek jak dotrzeć itp Uśmiech
A i trzeba pytać o książkę sprzedawce bo często nie są wystawione na półkach Uśmiech
Odpowiedz
#9
Maciek,

podaj adres księgarni i wskazówki, jak tam dotrzeć. Na pewno się przyda pozostałym użytkownikom. Z góry dzięki!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
facebook: http://www.facebook.com/#!/pages/Antykwa...7880211942
antykwariat jest przed kościołem Farnym ul Portiusa 4 po prawej stronie wchodząc od strony rynku. Należy wejść do klatki schodowej kamienicy i drzwi na lewo Uśmiech w lecie zawsze otwarte. Antykwariat jest oplakatowany różnymi plakatami łatwo zauważyć Uśmiech ( na Rynku mozna zobaczyć tablice upamiętniającą przyjaźń Polsko-Węgierską )
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,541 702,920 25-03-2024, 14:55
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,414 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,690 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,001 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 24,812 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: Taira



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości