Moja przygoda z Węgrami.
#1
Witam Oczko Jestem na tym forum nowy. Mam na imię Grzesiek, mieszkam blisko granicy ze Słowacją, bo w Rzeszowie, więc do Węgier mam naprawdę bliziutko, 226 km do Satrohulejy, a wiec blizej niz do Wawy o 70 km...., więc jestem południowcem Polski Oczko Idzie mi 19 rok życia, w tym roku szkolnym mam maturę. Z tym pięknym krajem, mam do czynienia co roku, od 2008 r., ponieważ jeżdżę tam z moimi rodzicami, i wujkiem, ciocią itd. na wody termalne do Sostofurdo (Nyigerhaza) - czyli można powiedzieć, że od młodego chłopaka tam jeżdżę Oczko I tak nieprzerwanie co roku... Zawsze mi się podobało w tym kraju... Dwa razy w życiu przejechałem go również wzdłuż (raz w 2007, jadąc do rodziny do Rimini, ale wtedy byłem małym chłopcem, więc za dużo nie pamiętam, chociaż trochę pamiętam bo już wtedy sie interesowałem światemOczko I w pamięć zapadły mi wtedy - łana słoneczników, ogromny upał gdy wysiedliśmy z busa wujkowego, Budapeszt i jego korki (ok. 19 lato) i potężna burza w BalatonieOczko Drugą okazję przejechania tego kraju wzdłuż miałem tego roku w maju... Budapeszt, 2 w nocy... Przepiękne miasto... Coś pięknegoUśmiech Także, jak widzicie - sporo mam wspólnego z tym krajem, bo jestem tam co roku, a niekiedy zdarzało mi się być i dwa razy na tych basenach, bo to bliziutko, albo tranzytem (np. w tym roku).

Żeby nie robić spamu , mam kilka pytań :

1. Dzisiaj w Rzeszowie 17 stopni. W Tokaju zimniej niż u mnie... Od czego zalezy, ze maja tam tak wspaniałe winko Oczko? Przeciez klimat tutaj na polnocy Wegier, a teraz mowie o Tokaju, to chyba taki sam jak u nas? Czy lekko cieplejszy?

2. Jaki ogolnie klimat maja Wegrzy? Czytalem wiki ale to suche informacje. Bo rok temu u mnie zimy praktycznie nie bylo, a tak jak mowie dzis 17 stopni... To prawie tyle co u cioci w Rimini...

3. Czy mamy szanse na rozwoj winnictwa, czy klimat sie ociepla w poludniowej Polsce zwlaszcza?


Dziekuje jakby ktos byl w stanie odpowiedizec i pozdrawiamOczko
Odpowiedz
#2
W tej dziedzinie nie o sam klimat chodzi. Bardzo możliwe, że w Bieszczadach również można z powodzeniem uprawiać winorośle, ale jeszcze brak tradycji i umiejętności. Próby są czynione, ale czy wyprodukowane wino zostanie docenione? Na pewno nie przez ludzi o snobistycznym podejściu do tematu.
Odpowiedz
#3
(11-11-2014, 17:03)grzesiuu napisał(a): ...1. Dzisiaj w Rzeszowie 17 stopni. W Tokaju zimniej niż u mnie... Od czego zalezy, ze maja tam tak wspaniałe winko Oczko? Przeciez klimat tutaj na polnocy Wegier, a teraz mowie o Tokaju, to chyba taki sam jak u nas? Czy lekko cieplejszy?

2. Jaki ogolnie klimat maja Wegrzy? Czytalem wiki ale to suche informacje. Bo rok temu u mnie zimy praktycznie nie bylo, a tak jak mowie dzis 17 stopni...

3. Czy mamy szanse na rozwoj winnictwa, czy klimat sie ociepla w poludniowej Polsce zwlaszcza? ...

1. Może po prostu umieją produkować i mają tradycję winiarską? Uśmiech

2. Tokaj ma trochę cieplejszy klimat, generalnie Flaga węgierska są położone po płd. stronie Tatr, np. lato jest cieplejsze, zima też, więc mają lepszy klimat.

3. Tak - klimat ogólnie się ociepla, więc w Flaga polska też. Rozwój winnictwa - no cóż, można próbować, bo w Polsce najlepszy klimat na uprawę winorośli ma właśnie Podkarpacie - ale nie ma na razie tradycji, i (jak napisał wcześniej oldman58) może to nie zostać docenione.

A tak nawiasem mówiąc - witaj na forum! Uśmiech
Odpowiedz
#4
(11-11-2014, 17:03)grzesiuu napisał(a): 1. Dzisiaj w Rzeszowie 17 stopni. W Tokaju zimniej niż u mnie... Od czego zalezy, ze maja tam tak wspaniałe winko Oczko?
No chyba o to chodzi... Szeroki uśmiechWino Winogrona na tokaj zbiera się chyba po pierwszych przymrozkach. WinoWinoZdziwionySzeroki uśmiech
Odpowiedz
#5
Ja sie bardzo nie znam na winnictwie Szeroki uśmiech po prostu zastanawia mnie fakt, dlaczego w Tokaju sa tak dogodne warunki uprawy wina, czy to ze wzgledu na klimat juz poludniowy, czy nie wiem na coOczko


P.S Jest ktoś zainteresowany porozmawiac ze mna o Wegrzech? 51482658 - moje gg, zapraszamOczko Uwielbiam wspominac piekno tego kraju, jakby ktos chetny pogadac pisacOczko
Odpowiedz
#6
Jak ja Ci zazdroszczę! Też bym chciała zwiedzić ten piękny kraj! Mam nadzieje, że i mi się uda!! A klimat mają fascynujący... Taki niepokorny.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Moja pierwsza objazdówka po Węgrzech jacekgk 0 3,081 11-06-2018, 14:16
Ostatni post: jacekgk
  Moja mała przygoda z Węgrami claudiene 15 20,844 07-09-2017, 21:32
Ostatni post: piablo75
  Jak zaczęła się Wasza przygoda z Węgrami? fvg 73 73,403 27-02-2017, 20:06
Ostatni post: Sztasek
  Nagy Magyarország-tour czyli moja wyprawa po Wielkich Węgrzech ;) Lilly Lill 18 27,064 17-08-2016, 21:39
Ostatni post: Marek1953
  Jak się zaczęła moja przygoda z Węgrami SKORPIONFH 8 7,072 09-08-2014, 21:51
Ostatni post: Simon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości