Muzyka: węgierskie HITY POPkultury
#1
Muzyka pop jaka jest każdy widzi. Bombarduje ze wszech stron, chcąc nie chcąc poznaje się ją mieszkając na Węgrzech. Postanowiłam tu zamieścić największe hity ostatnich lat dla tych, co w Polsce.
Czyli: co przeciętny Węgier może usłyszeć w radio, np. jadąc do pracy.

Abstrahując od moich własnych gustów muzycznych kieruję się tu raczej rzetelnością. Liczbą odtworzeń utworów w internecie, częstością występowania w radio, tv, popularnością wykonawców. Taki dokument muzycznej popkultury. Postaram się nie powtarzać wykonawców.
Zapraszam do dołączenia.

Popowe utwory są w większości bardzo proste, więc zamieszczam też linki do tekstów, jakby się komuś przydały do nauki języka. Aby otworzyć tekst trzeba poprostu kliknąć na tytuł utworu.

Na początek: Caramel - Lélekdonor
Odpowiedz
#2
Piosenka, która reprezentowała Węgry na Eurowizji. Wielka popularność tego utworu po zakończeniu festiwalu przyczyniła się do silnego wypromowania samej piosenkarki, której nowe single również stają się przebojami.

Wolf Kati - Szerelem miért múlsz
Odpowiedz
#3


Już trochę starsze, ale pasuje do tematu Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4

To i ja: coś w temacie - niedawno Juventus też tym się zatykał - a przy okazji może wreszcie ktoś spróbuje odgadnąć zagadkę: Zanzibar - Ádám keresi Évát
Odpowiedz
#5
Odkąd ten, chyba najpopularniejszy, węgierski aktor musicalowy nagrał drugą płytę (2010), poniższy utwór nie schodzi z programów różnych rozgłośni.

Bereczki Zoltán - Kerek egész
Odpowiedz
#6
A skoro pojawił się już wyżej Caramel, to warto podrzucić jeszcze jedną, równie często obecną w pop-radiach, ich piosenkę: Vízió.
Odpowiedz
#7
Teraz trochę coś innego, ale nie do przeoczenia. W tej chwili 14 milionów odtworzeń na youtube. 14 milionów! W całości po węgiersku, o wiecznym poczuciu zawodu - może dlatego tylu Węgrów się identyfikuje.

Majka, Curtis, BLR - BELEHALOK


Przy okazji jeszcze parodia.
Odpowiedz
#8
Chciałem się podzielić jakimś węgierskim pophitem, ale miałem kłopoty: te, które mnie się podobają, to nie podobają się zwykle sieciowcom i mają poniżej miliona odsłon na YT. Ale znalazłem coś wspólnego: Szerelemre hangolva duetu Emilii i Ákosa Dobrády.

Ákos to wiem, ale kim jest Emilia?
Odpowiedz
#9
(30-09-2012, 9:17)moziba napisał(a): (...)duet Emilii i Ákosa Dobrády.(...)
Ákos to wiem, ale kim jest Emilia?

Na podstawie Wikipedii węgierskiej i polskiej:
"Emilia Rydberg (ur. 5 01.1978 w Sztokholmie, Szwecja) - szwedzka piosenkarka pochodzenia etiopskiego.
W 1998 zyskała rozgłos wydaniem singla "Big Big World", który stał się światowym hitem, granym w wielu rozgłośniach radiowych. Krążek rozszedł się w 4 milionach egzemplarzy.
Potem wydała jeszcze kilka singli. 6 grudnia 2006 ukazał się jej szwedzkojęzyczny singel "Var Minut", natomiast 11 kwietnia 2007 singel "En Sång Om Kärleken" z jej wydanego 18 kwietnia trzeciego albumu "Små Ord Av Kärlek"."
Odpowiedz
#10
Dzisiaj znów trochę nasłuchiwałam, padło m.in. to:

Vastag Tamás & Vastag Csaba - Őrizd az álmod
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,416 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Kino węgierskie fvg 104 89,748 27-05-2021, 20:11
Ostatni post: rwmagyar
  Wynalazki węgierskie fvg 34 46,066 19-05-2019, 23:08
Ostatni post: Waldek
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 24,818 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: Taira
  Radio węgierskie on-line fvg 16 18,806 22-10-2016, 9:26
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości