Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
plnnowak Offline
Nowy
Liczba postów:1
Dołączył:15.11.2017
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #1
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Od 1 października 2017 roku rozpoczęła swoje działania NAWA, czyli Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Jej głównym zadaniem jest inicjowanie i realizowanie programów stypendialnych dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz nauczycieli akademickich. Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, umiędzynarodowienie, upowszechnianie informacji o naszej oświacie, propagowanie języka oraz ułatwienie powrotu z zagranicy do kraju młodym Polakom - naukowcom.

"Przez 250 lat byliśmy drenowani z najwybitniejszych umysłów. Po wejściu do UE rozjechało się po Europie i po całym świecie kilkadziesiąt tys. polskich naukowców. W dużej części tych młodych, najzdolniejszych. Dziś jest historyczna szansa, żeby odwrócić ten wektor drenażu mózgów, żeby to Polska zaczęła ściągać swoje najświetniejsze umysły, ale też przyciągać naukowców nie tylko zza naszej wschodniej granicy, ale także zza zachodniej" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Ustawę o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

NAWA może przyznawać środki finansowe: studentom i doktorantom, uczestnikom kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim, pracownikom uczelni lub jednostek naukowych, osobom posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, doktora sztuki lub równorzędny stopień uzyskany za granicą. Dodatkowo o wsparcie finansowe ze środków agencji będą mogły się ubiegać: osoby kierowane za granicę w celu nauczania języka polskiego jako obcego, uczelnie i jednostki naukowe, organizacje pozarządowe oraz jednostki sektora finansów publicznych podejmujące działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.

Środki finansowe mogą być przyznawane w formie stypendium, finansowania lub dofinansowania kosztów opłat za kształcenie i zatrudnienie, pomocy materialnej oraz ryczałtu na koszty podróży, utrzymania i zakwaterowania, a także finansowania lub dofinansowania kosztów działań objętych zakresem tematycznym danego programu.

NAWA będzie podlegać nadzorowi ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Na jego wniosek powoływany będzie przez premiera dyrektor Agencji. W zarządzaniu NAWĄ dyrektora wspierać będzie Rada Agencji - organ doradczy, do którego zadań będzie należało m.in. przygotowywanie propozycji kierunków działania i rozwoju Agencji oraz opiniowanie jej działalności.

W przyszłości Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej będzie mogła zostać operatorem środków unijnych, podobnie jak np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

KM
15-11-2017 20:27
drae Offline
Nowy
Liczba postów:2
Dołączył:28.11.2017
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #2
RE: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
No dobrze. Powiedźcie mi jednak czy Nawa będzie lepsza od Erasmusa, czy nie popełni tych samych blędów, wzięliście to pod uwagę? Jestem ciekaw.
28-11-2017 11:59
Sztasek Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:4,207
Dołączył:21.06.2013
Płeć:Mężczyzna
Skąd:
Węgierski:Egy kicsit ;)
Post: #3
RE: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
(28-11-2017 11:59)drae napisał(a):  No dobrze. Powiedźcie mi jednak czy Nawa będzie lepsza od Erasmusa, czy nie popełni tych samych blędów, wzięliście to pod uwagę? Jestem ciekaw.

Masz tu namiary ... nawiąż kontakt, porozmawiaj osobiście i wyciągnij wnioski !

Program Erasmus
00-551 Warszawa, ul.Mokotowska 43, tel.: +48 22 46-31-360
e-mail: he@erasmusplus.org.pl

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
00-896 Warszawa, ul. Ogrodowa 28/30 (adres tymczasowy), tel:. +48 22 826 74 34
e-mail: biuro@nawa.gov.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-11-2017 12:20 przez Sztasek.)
28-11-2017 12:18
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości