Neapol :) Byliście kiedyś tam?
#1
Witam. W te wakacje mam pojechać na 3 tygodnie do cioci do Neapolu (tylko jest jeden warunek - muszę zdać maturę, bo w tym roku zdaję Szeroki uśmiech ) Wiem, że to niezwykle piękne, barwne miasto - co by tu opisywać, trzeba to zobaczyć - jakoś tak to powiedział Goethe Szeroki uśmiech Kocham po prostu południowe klimaty... Był ktoś z Was tam? Nie ukrywam, że nie mogę się już doczekać. W zeszłym roku byłem w okolicach Rimini (też u rodziny), więc jakby ktoś był ciekawy tych rejonów, mogę opowiedzieć tyle co widziałem Uśmiech

A tak w ogóle lubicie Italię, w ogóle południowe kraje? Ja bardzo, chciałbym tam zamieszkać na zawszeOczko Chyba nie trzeba pisać dlaczego (klimat, podejście do życia) itd. itd... Jeszcze jestem młody, może mi się kiedyś uda Szeroki uśmiech

A może ktoś z Was studiuje za granicą, albo z Waszych znajomych, macie taki przypadek gdzieś? Bo ja od września, jak dobrze pójdzie zaczynam studia, i szczerze, zazdroszczę komuś, kto np. zna język włoski, albo grecki, albo hiszpański i sobie żyje jak w bajce w jakimś południowym kraju Uśmiech super sprawa!

P.S nie ma to jak Polska, mroźna Polska Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#2
Byłem w Neapolu w kwietniu ubiegłego roku Uśmiech

Neapol... jest dziwnym miastem, takim bardzo a la kraje arabskie, tylko język się różni; ogólnie jest to bardzo brudne (i wielkie) miasto, wszyscy jeżdżą na skuterach, sprzedają na ulicach, jest głośno, uliczki są wąskie i koszmarowe (trochę slumsów jest), mnie było trudno uwierzyć, że to UE, ale IMHO warto, polecam, miejska esencja południa Włoch Uśmiech

Lubię w ogóle południowe (i wschodnie!) kraje, północ i zachód Europy (oprócz Norwegii, Alp i Pribałtyki) wydaje mi się taka... smutna?

A odnośnie języka: uczę się hiszpańskiego (od kilku miesięcy), guapo idioma, czy, po polsku, piękny język Uśmiech
Odpowiedz
#3
Moim subiektywnym zdaniem...jezeli mieszkać tylko Mediolan ,Bergamo oatatecznie Genua
Odpowiedz
#4
Z ta mroźną Polską to przesadziłem Oczko Może kiedyś. Teraz to jest mega ciepło jak na nasze warunkiUśmiech Dzisiaj 7 stopni u mnie w Rzeszowie (u nas zimy są ostrzejsze niż np. na zachodzie PL, natomiast lata gorętsze), ale np. dzisiaj temp. ma wynosić, uwaga nawet 15 stopni Szeroki uśmiech Z kolei pamiętam jak w październiku, a nawet w listopadzie Rzeszów zawsze był najcieplejszy (no może prawie zawsze), ale teraz w zimie to już tak nie jest, aczkolwiek nie narzekam, dzisiaj 7 stopniUśmiech

Czy sądzicie, że nasz klimat się ociepla?
Odpowiedz
#5
Ociepla się, niestety, dzisiaj u mnie 10 stopni Smutek
Ale on-topic: Neapolu nie polecam na mieszkanie, chyba, że lubisz brud i hałas (Neapol to chyba najbardziej zaśmiecone miasto we Włoszech; ogólnie włoskie miasta są dość brudne i głośne) - IMO lepiej nie zamieszkiwać wielkiego miasta na południu, tylko może jego przedmieścia? Uśmiech

PS. Bałkany są piękne, krajobrazy i ludzie najlepsi Uśmiech
Odpowiedz
#6
Tzn. ja tam będę mieszkał w Neapolu 3 tyg. u cioci w odwiedzinach Oczko Tak, lubię południowe klimaty i ma to swój urok, ten neapolitański brud i pranie wywieszone na oknach i z chęcią bym tam zamieszkał Szeroki uśmiech Zwłaszcza dla całorocznego ciepła i tego ,,dolce vita " Szeroki uśmiech.

Odchodząc znów od tematu... Nie wiem czy administratorzy się tak zgodzą, ale jeśli tak to fajnie. Szeroki uśmiech


Nie tylko u nas panuje niemal wiosenne ciepło, bo termometry pokazują na Dolnym Śląsku nawet 15 stopni. W Niemczech jest jeszcze cieplej. W kurorcie górskim Garmisch-Partenkirchen temperatura sięgnęła 19 stopni. W sąsiedniej Austrii odnotowano 21 stopni na ulicach Salzburga i 22 stopnie w Obervellach. Z kolei w szwajcarskim Cevio były 23 stopnie. Blisko rekordu jest natomiast we włoskich Alpach. W Dolinie Aosty temperatura wzrosła do 26 stopni. To obecnie najwyższa temperatura w skali całej Europy, cieplej nie jest nawet w Hiszpanii czy we Włoszech. Za wszystkie te "incydenty" temperaturowe odpowiedzialny jest oczywiście fen, czyli ciepły i suchy wiatr górski, który podnosi temperaturę w dolinach. Jest nie tylko ciepło, lecz również słonecznie.
źródło : twojapogoda.pl

Popatrzyłem (zresztą jak zwykle) na mapę dzisiejszych temperatur w Polsce. Legnica - 15, Suwałki - 2 Rzeszów - 7 - skrajną mamy tą Polskę Szeroki uśmiech Wieczorem ma być jeszcze cieplej! Wiecie skąd tak ciepło w całej Europie? Przez te orkany, bo one jakieś tam powietrze robią czy coś i przez to takie ,,fenomeny" Szeroki uśmiech A w Polsce ciepło się robi od halnego..


Jeśli nie będzie wiało, to zrobię mój rytuał częsty Szeroki uśmiech Wsiadam na rower i jadę 5 km (w jedną stronę do sklepu browarniczego po jakieś piwka na sobotni wieczór). Oby nie wiało Szeroki uśmiech Kurcze, z Neapolu zrobiłem temat o pogodzie Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#7
(10-01-2015, 16:48)grzesiuu napisał(a): Tzn. ja tam będę mieszkał w Neapolu 3 tyg. u cioci w odwiedzinach Oczko Tak, lubię południowe klimaty i ma to swój urok, ten neapolitański brud i pranie wywieszone na oknach i z chęcią bym tam zamieszkał Szeroki uśmiech Zwłaszcza dla całorocznego ciepła i tego ,,dolce vita " Szeroki uśmiech.

Odchodząc znów od tematu... Nie wiem czy administratorzy się tak zgodzą, ale jeśli tak to fajnie. Szeroki uśmiech

...Popatrzyłem (zresztą jak zwykle) na mapę dzisiejszych temperatur w Polsce. Legnica - 15, Suwałki - 2 Rzeszów - 7 - skrajną mamy tą Polskę Szeroki uśmiech Wieczorem ma być jeszcze cieplej! Wiecie skąd tak ciepło w całej Europie? Przez te orkany, bo one jakieś tam powietrze robią czy coś i przez to takie ,,fenomeny" Szeroki uśmiech A w Polsce ciepło się robi od halnego...

Skrajną, skrajną :/
Ale może już nie odchodźmy od tematu, bo w końcu z węgierskiego zrobi się forum meteorologiczne Szeroki uśmiech
Też lubię południowe klimaty, np. kraje arabskie, Płw. Iberyjski, Włochy czy Bałkany - byle było fajnie, bezpiecznie, klimatycznie i tanio Uśmiech

PS. Pranie wieszają na oknach w całych Włoszech Uśmiech
Odpowiedz
#8
(08-01-2015, 21:35)javin napisał(a): Moim subiektywnym zdaniem...jezeli mieszkać tylko Mediolan ,Bergamo oatatecznie Genua

Podepnę się pod wypowiedź - ja, jeśli bym mieszkał we Włoszech, to gdzieś na wybrzeżu (bardziej na południu), w Toskanii (ale nie w jednym z miast! We Włoszech, tak samo jak na Flaga węgierska, wolę prowincję) lub właśnie w Bergamo, nie lubię włoskich dużych miast (oprócz Neapolu Uśmiech ).
Odpowiedz
#9
Witam, to znów ja po dużej przerwie Uśmiech Czyli mówicie, że takie jakby arabskie? A jak jest nad morzem? Bo codziennie mamy chodzić nad morze z dziewczyną, a oprócz tego zwiedzać Neapol itd. Uśmiech Co warto zobaczyć, po angielsku się dogada?
Odpowiedz
#10
Rozumiemy, że matura zdana na 5, więc gratulacje! Oczko Tylko mówią, że jak się zobaczy Neapol, to można umrzeć, ale nie kumam, o co chodzi? Oczko Może jakaś choroba? Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Burdello bum bum czyli Neapol Pudelek 8 5,303 11-02-2022, 17:41
Ostatni post: Cz@rek
  Ukraina - dlaczego mnie tam ciągnie ? Mamut 16 12,650 11-10-2021, 20:34
Ostatni post: Mamut
  Mołdawia/Naddniestrze - był ktoś kiedyś? Simon 4 5,419 20-03-2015, 19:58
Ostatni post: Simon
  Rumunia - byliście tam kiedyś? grzesiuu 11 10,780 06-01-2015, 1:39
Ostatni post: Simon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości