Okolice Zakopanego - Agard (jez. Velence)
#1
Witam wszystkich Uśmiech

Szukam Waszej pomocy w wyznaczeniu trasy dojazdu Uśmiech
W połowie sierpnia wybieram się na kilka dni do Zakopanego, ale jeszcze nie wiem dokładnie gdzie. Może to być i Bukowina Tatrzańska i Chochołów i Biały Dunajec. Jeszcze poprostu nie mam nic zarezerwowane. Później na ostatni tydzień wybieramy się do miejscowości Agard nad jez.Velence. I teraz tak:
Jaką trasę obrać z naszych gór do Agardu? Generalnie nie chciałbym kupować winietek słowackich. Węgierskie będę kupować bo będziemy do Budapesztu 2-3 razy jechać pewnie autostradą więc i tak trzeba kupić. Jechać będę z dzieciakiem 2letnim więc raczej wolałbym spokojniejsze (wg mnie bezpieczniejsze) trasy ale też, żeby nie jechać za długo... Wyjazd koło godziny 9-10 rano Uśmiech

Generalnie trasa jaką przeglądałem wg kilku nawigacji to:
przejście koło Jurgowa - Poprad - Tisovec - Rimavska Sobota - Salgotarjan - Budapeszt - Agard.

I powiem, że słowacka część nie za bardzo mi leżała, zwłaszcza odcinek Poprad-Tisovec wg google street view nie wyglądał zachęcająco wg stanu drogi.

Ale jak zacząłem patrzeć na inne miejscowości startowe w naszych górach, to nagle nawigacje zaczęły brać pod uwagę przejście w okolicach Chochołowa (niedalego Chyżnego) i zupełnie całkowicie inne trasy typu: miejsce startu - Ruzomberok - Zwolen - Sahy - Budapeszt - Agard.

Tak więc jaką trasę przez Słowację proponujecie?

A drugie to czy jechanie w sobotę przez centrum Budapesztu (tak nawigacje mi pokazują) ma sens? Uśmiech

Poradźcie jakąś ciekawą trasę Uśmiech
Dzięki Uśmiech
Odpowiedz
#2
Zacznę od tego drugiego.
Przejazd przez Budapeszt w dzień to sprawa cierpliwości. Trwa przebudowa linii tramwajowej na Hungária körút... do mostu Rákóczi. Jest zwężnie jezdni po obu stronach, dla autobusów oddzielono 1 pas ruchu... w godzinach szczytu makabra... nocą jest normalnie.
Dzisiaj (wyjazd z Chyżne 2.oo) jechałem nocą trasą przez Rużomberok, Bańska Bystrzyca, Zvolen, Sahy, Budapest. Nocą jest spoko, tylko policja na Słowacji łapała tych spieszących się po obwodnicy Tvardosina, mierzyli prędkość w Dolnym Kubinie, w Bańskiej Bystrzycy na dwupasmówce i w Dudincach przy stacji benzynowej... jeżdżę według przepisów bez szarżowania. Na Słowacji nigdy nie kupuję winietki, bo te krótkie odcinki autostrad zawsze omijam. Budapeszt można ominąć, kierując się na Esztergom. Zjazd za wioską Horne Semerovce w prawo (droga75) do miejscowości Demandice, tutaj w lewo drogą nr 584 dojedziesz do Esztergom... z daleka widać kopułę bazyliki, Esztergom to siedziba prymasa Węgier. Podaję trasę alternatywną, tędy jeżdżę nad Balaton, omijając szczyt poranny w Budapeszcie. Trasa > Esztergom, Kesztölc, Leányvár, Piliscsaba (tutaj zjazd w prawo przy kościele ma Tinnye), Perbál, Tök, Zsámbék tutaj masz już znaki pokazujące autostradę M1, jedziesz w kierunku Budapesztu i na pierwszym zjeździe jedziesz na M0, kolejny zjazd z M0 na M7 i dojedziesz do jeziora Velence, nad nim leży Agárd.
Trasa od Popradu do Salgótarján na Słowcji jest kręta, sporo się napracujesz. Jedziesz (jedziecie?) z dzieckiem... z takim maluchem najlepiej jechać w nocy, dziecko śpi, jest chłodniej, ale do jazdy w nocy należy się przygotować, być wypoczętym i wyspanym...
Decyzja wyboru trasy należy do ciebie.
Odpowiedz
#3
Hm... to ja też od końca Uśmiech Jazda w nocy trochę odpada ze względu na "doby hotelowe". Mógłbym wcześniej wyjechać z naszych gór ale nie będę miał gdzie dojechać bo dopiero po południu mam zakwaterowanie Uśmiech Poza tym mój dzieciak bardzo dobrze i ładnie w nocy śpi i nie chciałbym jej zaburzać tego snu Uśmiech Trasa to ile? 5-6 godzin. I pewnie następny dzień zmarnowany bo niewyspana Uśmiech Tak więc wszystko przemawia za wyjazdem rano i wczesnym popołudniem na miejscu. Chociaż lubię i często kiedyś jeździłem nocą Uśmiech Ale się skończyło Uśmiech

Co do propozycji trasy:
W Demandicach to droga 584? Bo google pokazują mi 564 i nie wiem czy to ta sama droga Uśmiech
Druga to czy dojazd do miejscowości Piliscsaba jest konieczny? Bo ze street view wynika, że jakby wioske wcześniej (Pilisjaszfalu) skręcić na Tinnye to droga ładniej wygląda Uśmiech W sensie stan drogi. Ale to tylko street view Uśmiech

Powiem szczerze, że trasa wygląda zachęcająco. Na pewno będę brał pod uwagę Uśmiech Gdzie na tej trasie najłatwiej kupić winietkę węgierską?
Odpowiedz
#4
(23-06-2014, 22:47)aron48 napisał(a): Co do propozycji trasy: W Demandicach to droga 584? Bo google pokazują mi 564 i nie wiem czy to ta sama droga Uśmiech
Druga to czy dojazd do miejscowości Piliscsaba jest konieczny? Bo ze street view wynika, że jakby wioske wcześniej (Pilisjaszfalu) skręcić na Tinnye to droga ładniej wygląda Uśmiech W sensie stan drogi. Ale to tylko street view Uśmiech
Powiem szczerze, że trasa wygląda zachęcająco. Na pewno będę brał pod uwagę Uśmiech Gdzie na tej trasie najłatwiej kupić winietkę węgierską?
1. Przepraszam za literówkę, tak to droga nr. 564... jest wąsko, bo małe pobocze. Jedzie się dobrze, ruch niewielki.
2. Nie polecam tej pierwszej trasy, droga ma dziury, jest wąsko i kręto. Polecana przeze mnie trasa jest bardzo dobrze oznakowana, stan nawierzchni jest dobry. Tu też sa zakręty, bo jedzie się przez pogórze Pilis.
3.Odnośnie winietki... wyjeżdżając z Esztergom jedziesz drogą nr.111, zaraz przy wyjeździe z miasta po prawej jest stacja benzynowa MOL, tutaj opłacisz autostrady, jest normalna toaleta i spory parking. Następna stacja (OMV) jest za rondem w kierunku Kesztölc - kierunek Budapeszt - tędy należy jechać.
Jak już jesteś w Esztergom warto obejrzeć bazylikę, polecam ! .
Tym "objazdem" jadę, gdy nie kupuję winietki na Węgrzech. Jest to doskonałe połączenie do drogi nr.7 (Martonvásár, jez.Velence) i do drogi nr.6 (Százhalombatta). Tylko za miejscowością Zsámbék jedziesz na wprost ! tj. najpierw w prawo, potem po 50 metrowym odcinku w lewo, i jeszcz raz w lewo po ok. 30 metrach. Tutaj trzeba uważać, bo na pierwszej i drugiej krzyżówce może być spory ruch. Jedziesz po głównej do Érd, tam na lampach w prawo i wyjazd prowadzi do drogi nr.7...
Odpowiedz
#5
Dzięki za wskazówki Uśmiech "ciekawe" elementy trasy już przejrzałem dokładnie (typu omijanie autostrady B.Bistrica-Zvolen) i na street view i ogólnych mapach Uśmiech
A zastanawia mnie jeszcze jeden element trasy - Trasa Horne Smerovice - Esztergom - czy zamiast odbijać na Demandice, pojechać prosto przez Sahy i zaraz za granicą odbić ostro w prawo i jadąc wzdłuż drogi 564 po stronie węgierskiej przeskoczyć w miejscowości Letkes na stronę słowacką i dalej już normalnie? pytam bo między trasowymi postami w wielu wątkach pojawia się temat słowackiej policji a tą trasą raczej bym mniej czasu spędził na Słowacji Uśmiech Przepisowo raczej to ja i u nas jeżdże więc za granicą z rodziną na urlopie tym bardziej nie będzie mi przeszkadzać 40km/h po mieścieUśmiech ale trzy sprawy mnie zaciekawiły
-czy rzeczywiście często się zdażają kontrole "łapówkowe" że niby się coś tam zrobiło? Czy to tylko jakiś mit przewijający się na forum typu "bo kolega kolegi opowiadał"? Uśmiech
-radio CB - jak to jest? Jedziemy w dwa auta i będzie nam zależało poprostu na komunikacji ze sobą. Czy raczej schować do bagażnika anteny na czas trasy na słowacji? Generalnie radio moje ma z 10 lat jak nie więcej i wiem, że na pewno nie mam do niego żadnych papierów...
-montowanie GPSa na szybie - rzeczywiście nie wolno? Jak to jest? Czy mogę chociaż telefon komórkowy w uchwycie mieć na szybie? Czy poprostu nic nie mozna mieć zamontowane i tyle...

A może gdzieś jest taki wątek "policyjno-przepisowy"? bo nie udało mi się znaleźć...
Odpowiedz
#6
aron48 - trasa na Letkés jest wąska, złej jakości, w wielu miejscach nieoznakowana,.. odradzam.
Kontrole na Słowacji, to jakaś paranoja... osobiście cieszę się widząc policyjne radiowozy i patrole, bo wiem że ktoś dba o porządek na drodze. Przepisy należy szanować. Kontrole z videorejestratorem to normalna sprawa, a zarejestrowane wykroczenie to dowód... za błędy się płaci.
W nocy z niedzieli na poniedziałek (22-23.06) jachałem po Słowacji, na odcinku 160 km były 4 posterunki drogowe rejestrujące przejeżdżające pojazdy... i nic, jechałem przepisowo.
Radia CB nie mam, GPS też nie mam - to dla mnie zbędnie montowane gadżety. Montowanie dodatkowych urządzeń na tablicy rozdzielczej winno być takie, aby prowadzącemu pojazd nie zasłaniały widoku i taka jest prawda.
Mój telefon komórkowy leży w boksie, jedynie słuchawkę+mikrofon mam w kieszonce.
Odpowiedz
#7
Na dwa samochody do łączności to bym polecał PMR *jajka" z 5cm antenką o zasięgu pół kilometra, w porywach 2km. Nie zbiera wulgaryzmów z całej okolicy i można włączyć CTCSS - kod, który odrzuca wszystkie przypadkowe sygnały oprócz wybranego korespondenta, jest też funkcja VOX - nadawanie, gdy mikrofon zarejestruje głos (nie polecam, gdy ktoś odruchowo przeklina). Na jednych akumulatorkach zdarzało mi się objechać do Miskolca i z powrotem.
Odpowiedz
#8
No ale CB to już mamy a inne urządzenia by trzeba było kupić Uśmiech Kumpel mi mówił, że jak się antene CB zdejmie z dachu i wrzuci do bagażnika to na te parenaście metrów da rade pogadać Uśmiech Prawda to? Uśmiech Może by rozwiązywało problem zwracania na siebie uwagi? Poza tym mamy zamiar tydzień jeździć po Węgrzech więc wszystkie urządzenia na baterie raczej odpadają Uśmiech A później jeszcze wrócić na Pomorze Uśmiech

A jak to bywa z tymi kontrolami policyjnymi? Uśmiech Rzeczywiście jest się czego bać jak się przepisowo jeździ? Uśmiech
Odpowiedz
#9
(26-06-2014, 21:37)aron48 napisał(a): A jak to bywa z tymi kontrolami policyjnymi? Uśmiech Rzeczywiście jest się czego bać jak się przepisowo jeździ? Uśmiech
Zdziwiony ...czysta paranoja z tymi kontrolami. Jeden raz, nocą, zostałem zatrzymany przez słowacką policję w Dudincach przy stacji benzynowej, zapytano mnie dokąd jedę Uśmiech , dokumentów nie proszono.
Odpowiedz
#10
(26-06-2014, 22:59)Sztasek napisał(a): zapytano mnie dokąd jedę Uśmiech

Uważam, że nie mają prawa. Trzeba było obpowiedzieć, że do jego żeny. Szeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Miszkolc lub okolice dojazd !! weronikaa32 2 2,903 11-02-2016, 11:27
Ostatni post: jakra



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości