Park Narodowy Małej Kumanii
#1
Planuję kolejny wyjazd na Węgry i chciałabym poznać ten rejon. Czy ktoś z Was zwiedzał Kiskunsági Nemzeti Park?
Odpowiedz
#2
(28-12-2013, 17:07)Aattaa napisał(a): Planuję kolejny wyjazd na Węgry i chciałabym poznać ten rejon. Czy ktoś z Was zwiedzał Kiskunsági Nemzeti Park?
Polecam: Gyémánt Lovastanya, Bugac... Uśmiech
www.szallasinfo.hu/gyemant_lovastanya_bugac
Odpowiedz
#3
Nie byłem, ale wyczytałem, że ponoć mają w tymże parku i pusztę, i lasy, i wędrujące wydmy. Szczególnie ciekawią mnie te wydmy - był ktoś? widział ktoś to cudo?
Odpowiedz
#4
(28-12-2013, 19:19)Rafał napisał(a): Nie byłem, ale wyczytałem, że ponoć mają w tymże parku i pusztę, i lasy, i wędrujące wydmy. Szczególnie ciekawią mnie te wydmy - był ktoś? widział ktoś to cudo?
...dlatego proponowałem Bugac i okolice, nie teraz...pod koniec marca, kwiecień... jest pięknie, nie zapomnij aparatu Uśmiech
Odpowiedz
#5
Byłem w tym miejscu. Jest co tu dużo mówić po prostu fantastyczne. Polecam.
Odpowiedz
#6
Byłam w Bugac na początku czerwca. Było gorąco i mieliśmy do wyboru albo marsz 1,5 km w upale, piaszczystą drogą za niecałe 2000 za 2 osoby lub przejazd bryczką, pokazy jeździectwa, zwiedzenie muzeum pasterskiego za niecałe 4000.
[Obrazek: YvoNzXr.jpg]
Jak widać wybraliśmy opcję drugą, która jak się okazało nie była szybsza. Słońce smażyło, owady atakowały z każdej strony, a woźnica ubrany w strój czikosa z ze stoickm spokojem patrzył przed siebie. Z obu stron otaczały nas piaszczyste łąki. Po drodze minęliśmy jeden szałas kryty strzechą.
[Obrazek: XuJnONd.jpg]
Zawieziono nas w pobliże placu z żurawiem, gdzie odbyły się pokazy jeździeckie. Występ trwał ok.20-30 min. i było na co popatrzeć. Najpierw wyprowadzono pięknego, zadbanego konia. Potem wjechał jeździec powożący 5 koni.
[Obrazek: zrkNsjr.jpg]
Jeźdźcy wykazywali się naprawdę niezwykłymi umiejętnościami.
[Obrazek: L6UMWiJ.jpg]
[Obrazek: XhMKySL.jpg]
Obejrzeliśmy jeszcze stado bydła.
[Obrazek: eml9JEN.jpg]
Potem przyglądaliśmy się mangalicy, węgierskiej świni domowej, która od 1974 roku jest pod ochroną. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu. Związana jest z nią także opinia, jakoby jej mięso zawierało stosunkowo mało cholesterolu.
[Obrazek: tnJY8Bt.jpg]
[Obrazek: 5Q1w0rs.jpg]
Na koniec poszliśmy do Muzeum Pasterskiego (niestety zdjęcie nie wyszło). Zgromadzono tu eksponaty związane z kulturą pasterską – wyroby rzemieślnicze, stroje i przedmioty codziennego użytku.
Odpowiedz
#7
Jeszcze parę zdjęć.

[Obrazek: w9Wh9Hw.jpg]
[Obrazek: fOcErJH.jpg]
[Obrazek: v3zxF52.jpg]
[Obrazek: eSflhCb.jpg]
[Obrazek: 3z2YUiv.jpg]
[Obrazek: Z0Vn00m.jpg]
[Obrazek: msK4D7L.jpg]
[Obrazek: zVlFKVV.jpg]
[Obrazek: w3OWqdD.jpg]
[Obrazek: 6XKrFIm.jpg]
Odpowiedz
#8
(05-07-2014, 8:51)Aattaa napisał(a): Potem przyglądaliśmy się mangalicy, węgierskiej świni domowej, która od 1974 roku jest pod ochroną.
Na szczęście ta "ochrona" jest na tyle względna, że bez problemu kupiłem w Tesco kolbasza i słoninkę z tejże świnki (oczywiście oba produkty z paprykową nutą).
Odpowiedz
#9
Bo ja na podstawie przedostatniego postu obawiałem się, że robią te produkty z padliny. Oczko
Odpowiedz
#10
(05-07-2014, 8:51)Aattaa napisał(a): Potem przyglądaliśmy się mangalicy, węgierskiej świni domowej, która od 1974 roku jest pod ochroną.

Mangalica nigdy nie była i nie jest pod ochroną! Ta odmiana chroniona jest ustawowo!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sátoraljaújhely - park rozrywki Mamut 6 6,992 20-08-2019, 21:47
Ostatni post: oldman58
  Parka Narodowy Aggtelek, jaskinie, noclegi winka8 7 7,466 17-02-2015, 7:42
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości