Południe: Szeged / Segedyn
#21
Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Dziękuję za wycieczki po miejscach do których sam nie dotarłem.
Odpowiedz
#22
Cytat: Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Dziękuję za wycieczki po miejscach do których sam nie dotarłem.
Waldek, dziękuję za uznanie! Cieszy mnie, że innych forumowiczów interesują moje posty.
Odpowiedz
#23
W Szegedzie jest wiele ciekawych placow. Jednym z nich jest plac nazwany Rerrich Béla tér. To właśnie architekt Béla Rerrich zaplanował Dóm tér, który znajduje się zaraz obok. Plac imienia B.Rerricha jest bardzo nastrojowy: znajdują się tu budynki uniwersyteckie porośnięte dzikim winem, a na samym placu stoją dwie rzeźby: jedna przedstawiająca Świętego Jerzego walczącego ze smokiem, a druga grupę ludzi dźwigającą olbrzymiego motyla na swoich barkach. Ta druga to dzieło Miklósa Melocco i wykonana została w białym marmurze. Jest to metafora odnosząca się do powstania w październiku 56 roku: ludzie ci dźwigają tego motyla ze zwiniętymi skrzydłami, wypychając go do góry...Żeby wzleciał, żeby się uniósł i rozpostarł skrzydła... Na jednym z jego skrzydeł jest werset poety węgierskiego o o walce z uciskiem.
Pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów (byłam tam właśnie pod koniec października).
Oto dwa ujęcia tego pomnika:

[Obrazek: 14vnzew.jpg]

[Obrazek: 5f4xoo.jpg]
Odpowiedz
#24
W Szegedzie są dwie synagogi: jedna nazwana "starą" a druga "nową". Stoją właściwie obok siebie. "Stara" to biały klasycystyczny budynek , obecnie używany jako miejsce pokazów dla teatrów alternatywnych, a "nowa" jest w użytku przez tutejszą społeczność (około 300 osób).
Nowa powstała w latach 1899-1903 i jest uznana za jedną z najpiękniejszych synagog na całym świecie. Druga największa na Węgrzech (po synagodze na Dohány utca) i czwarta największa na świecie. Została zaprojektowana przez Leopolda Baumhorna i uchodzi za jego największe dzieło. Wokół niej roztacza sie ogród, jako że rabin, który brał czynny udział w planowaniu synagogi był zapalonym botanikiem i autorem książek o botanice. Również w środku znajdują się motywy roślinne zasugerowane przez niego.
Zdjęcie pokazujace górną część budynku ( jak widać liczne drzewa naokoło utrudniają lepsze ujęcia).

[Obrazek: 8wzhmo.jpg]
Odpowiedz
#25
(27-09-2012, 20:55)Ribizli napisał(a): Na innym placu obok Dóm tér (Aradi Vértanúk tere) znajduje sie Brama Bohaterow ku czci zolnierzy poleglych w I wojnie swiatowej. Po kazdej stronie bramy stoi jeden zolnierz. Wygladaja podobnie ale jeden jest zywy a drugi martwy... Brame od wewntrz pokrywaja freski namalowane przez Vilmosa Aba-Nováka. Mozemy ogladac Chrystusa wysokiego prawie na 8 metrow, u jego stop grupy aniolow grajace na trabkach, roznych swietych a takze Miklósa Horthy'ego i jego zolnierzy wyruszajacych z Szegedu. Ponoc malarz siebie tez umiescil wsrod licznych postaci. Freski te byly zamalowane w 1949 roku i ponownie odrestaurowane po upadku komuny.
[Obrazek: 2ptdvs9.jpg]
[Obrazek: 23vady.jpg]
Na tym pomniku wspomniane jest moje rodzinne miasto.
Odpowiedz
#26
Rownież w Szegedzie znajduje się pomnik cygańskiego skrzypka, autora bardzo wielu popularnych piosenek, który urodził się w Szegedzie. Jego życie obrosło w legendę. Nazywał się Pista Dankó.
W Szegedzie jest rownież ulica nazwana jego imieniem, a jego skrzypce znajdują sie w muzeum ( Móra Ferenc Múzeum w Szegedzie). Jeśli będziecie jechać z Budapesztu z Dworca Zachodniego do Szegedu pociągiem IC to prawdopodobnie będzie to pociąg " Dankó Pista"...

[Obrazek: 20r1dsl.jpg]
Odpowiedz
#27
W Szegedzie jest kąpielisko Anna fürdő, ktore działa od prawie 120 lat. Pamiętam, że w dni powszednie było otwarte do północy.
Budynek przeszedł całkowitą renowację w 2004 roku: z dwóch skrzydel jedno jest lecznicze, a drugie tzw.wellness.
Załączam link: http://www.szegedifurdok.hu/

[Obrazek: 300va6h.jpg]

[Obrazek: mccbb8.jpg] Jeden z wielu basenów w sekcji leczniczej
Odpowiedz
#28
“…Polacy, nie wiedząc, że w węgierskim głoski “s” i “sz” wymawia się odwrotnie niż w polskim, mówią że jadą do “szeged” zamiast do “seged”, a więc po polsku mówią po prostu “twoja dupa”, bo tak się słowo “szeged” tłumaczy [a segged]."


cytat pochodzi z artykułu Krzysztofa Vargi pt. "Subotica -Duch zmarłych pisarzy", który ukazał się w kwartalniku KONTYNENTY (2/2012, s.48)
Odpowiedz
#29
W Szegedzie/Segedynie mówi się trochę inaczej niż w innych częściach Węgier. Zamiast litery "e" wypowiada sie "ö ". Jest też znana piosenka ludowa pt "Szeged hires város", co miejscowi wypowiadają jako "Szöged hirös város" (można posłuchać na YouTube). Po polsku:Szeged słynne miasto.
Odpowiedz
#30
Salami zaczęło swoją karierę na początku XIX wieku we Włoszech. Nie każdy jednak wie, że właśnie w Szegedzie założona została fabryka, gdzie ponad 140 lat produkuje się znane na świecie hungaricum Pick salami. Założycielem fabryki był Márk Pick w roku 1869. Po jego śmierci prowadzeniem fabryki zajęła się jego żona i jej brat a później syn Jenő. Fabryka długo funkcjonowała jako family business aż do upaństwowienia po II WŚ.
Dla zainteresowanych: można w Szegedzie zwiedzić muzeum http://www.pickmuzeum.hu/

[Obrazek: 2u5yw4i.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Segedyn - targ staroci piablo75 0 2,858 23-05-2019, 12:51
Ostatni post: piablo75
  Południe: Hódmezővásárhely Ribizli 18 17,725 29-11-2014, 21:38
Ostatni post: Sztasek
Smile Segedyn - gdzie w pobliżu baseny termalne? Korwin 3 8,277 19-08-2014, 23:03
Ostatni post: Ribizli
  Południe: Makó Ribizli 14 22,293 19-08-2014, 10:22
Ostatni post: Ribizli



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości