Podróż koleją po Węgrzech
#11
No to teraz obiecane zdjęcia kolei na Węgrzech. Przegrzebałam swój dysk i Picasę, być może mam coś jeszcze wśród jakichś starszych fot, zgranych na płyty, ale to przejrzę kiedyindziej. No to startujemy:
Odpowiedz
#12
Fajne fotki Oczko
Odpowiedz
#13
Miły temat, bo i ja lubię węgierskie koleje oraz Kolej Dziecięcą. Kilka obrazków ode mnie:

[Obrazek: sl0cih.jpg]

[Obrazek: se93lt.jpg]

[Obrazek: 4zu4b9.jpg]

[Obrazek: 21ngso2.jpg]

[Obrazek: 2evch01.jpg]
Odpowiedz
#14
Patrzac na zdjecia ktore wkleila Lilly a zwlaszcza zdjecia wnetrz Hev mozna sie nabawic kompleksow Uśmiech Ubikacje takie jakich w naszych TLK ciezko uswiadczyc Uśmiech wogole wyglada to bardzo sympatycznie Uśmiech

Kolejka dziecieca tez wyglada fajnie : czy jest to tabor wegierski przeskalowany czy wagony i lokomotywy specjalnie na potrzeby ? Pytam bo w Dreznie tez jest taka kolej parkowa i tam lokomotywy sa takie jak jezdzily i jezdza po niemieckich torach tylko w skali http://www.parkeisenbahn-dresden.de/inde...l&index_pl
Odpowiedz
#15
Kubarze, chyba już wiem, czemu nie mogłam zrozumieć Twoich zachwytów nad HÉVem Oczko HÉV to Helyiérdekű Vasút - czyli "kolej o znaczeniu lokalnym", obecnie ta nazwa odnosi się chyba już tylko do zielonych podmiejskich pociągów w Budapeszcie, należących do sieci transportu miejskiego. Są one raczej dość stare, trzęsą niemiłosiernie, a toalet nie ma w nich wcale Oczko

Koleje Węgierskie to MÁV - Magyar Államvasútak. No i tu jest zdecydowanie lepiej, co potwierdza zdjęcie wc w jednym z nowych Flirtów. Ale o ile w TLK czy IR się takich toalet nie uświadczy (tak samo zresztą jak w starszych węgierskich wagonach wypuszczanych na dalsze trasy), to już u naszych przewoźników, którzy mają takie Flirty czy Elfy przecież są ;]

Jeszcze tytułem uzupełnienia: coś tam mi się źle dodało i te tory do Ráckeve są TU
A tu jeszcze kolejka objeżdżająca skansen w Szentendre i dosłownie dwa zdjęcia z wystawy w skansenie na temat historii kolei na Węgrzech: 1, 2
Odpowiedz
#16
Lilly ale Flirty i Elfy nie jezdza na trasach dalekobieznych tylko lokalnych Uśmiech
I nie maja ich spolki : Intercity i Przewozy Regionalne
Maja je za to : Koleje Slaskie , Mazowieckie , Wielkopolskie i krakowski PR ktory ma bodaj jednego czy dwa ELfy
Odpowiedz
#17
(22-11-2012, 13:05)kubarze napisał(a): Kolejka dziecieca tez wyglada fajnie : czy jest to tabor wegierski przeskalowany czy wagony i lokomotywy specjalnie na potrzeby ?

To kolej wąskotorowa, więc lokomotywy i wagony mają odpowiednią wielkość. Zresztą obsługa (oprócz maszynistów) też jest w tym rozmiarze (dzieci w wieku chyba 7-12 lat). Na jednym z moich zdjęć jest dziewczynka w mundurze kierowniczki stacji, oczywiście nadzoruje ją osoba dorosła, ale to ona wykonuje obowiązki. Tak samo jest z konduktorami, kasjerami itd. Dzieciaki są urocze i bardzo poważne.
Odpowiedz
#18
I mnie się to podoba! Znaczy to, że jest to dla nich coś więcej niż zabawa. Bo tak to odbieram. Nie wiem czy nadal tak jest, ale by móc działać przy kolejce potrzebne były dobre wyniki w nauce. I jakoś nigdy chyba nie brakowało obsady, bo podobno dzieci chciały i chcą tam pracować.
Te dwie dziewczynki są konduktorkami:
[Obrazek: gyv1.jpg]
A ten dżentelmen wygląda jakby chciał nim być:
[Obrazek: gyv2.jpg]
Odpowiedz
#19
Sam bedac dzieckiem chcialem byc kolejarzem tak jak moj dziadek . Stanelo na tym ze nim nie jestem ale sie tym interesuje Uśmiech
W tych niebieskich przyciskach jest adres mojego kanalu na yt Oczko
Odpowiedz
#20
(22-11-2012, 13:05)kubarze napisał(a): (...) czy jest to tabor wegierski przeskalowany czy wagony i lokomotywy specjalnie na potrzeby ? (...)
Kilka danych o Kolei Dziecięcej w Budapeszcie:
Jest to regularna trasa kolejowa.
Numer linii kolejowej: 7
Długość:11,2 km
Rozstaw torów: 760 mm
Napięcie: brak trakcji elektrycznej
Prędkość maksymalna:20 km/h
Budowa linii wąskotorowej (rozstaw 760 mm) rozpoczęła się 11 kwietnia 1948 roku. Z powodów oszczędności linię wykonano w trzech etapach.
Prace rozpoczęły się od góry Széchenyi. Pierwszy odcinek długości 3 km został otwarty 31 lipca 1948 roku. Stacja końcowa nazywała się wówczas Előre (dzisiejsza nazwa: Virágvölgy). Następny etap budowy zakończył się 24 czerwca 1949 roku i kolej dojeżdżała do stacji Ságváriliget (dzisiejsza nazwa: Szépjuhászné). W dniu 20 sierpnia 1950 roku kolej dotarła do stacji Hűvösvölgy. W 1951 roku powstała parowozownia przy Hűvösvölgy.
Służbę na kolei w większości pełniły (i pełnią) dzieci w wieku 10-14 lat pod dozorem dorosłych. Zawiadowcami stacji, maszynistami, kierownikami pociągów byli zawsze dorośli. Podobnie obsługę techniczną sprawowali dorośli. Żeby zostać dziecięcym kolejarzem należy ukończyć odpowiedni kurs i zdać egzamin. Warunkiem przyjęcia na kurs jest dobry stan zdrowia potwierdzony przez lekarza, zgoda rodziców, zgoda szkoły i co najmniej średnia 4,0 z nauki w szkole. Pierwsze pięć służb młodego kolejarza wykonywane jest pod opieką bardziej doświadczonych, następne już samodzielnie. Służba na kolei wypada co około 15 dni.
Kolej Dziecięca cieszy się dużym powodzeniem, 23. czerwca 2012 roku ponad 200 uczniów pasowano na kolejarzy dziecięcych. Taka ilość zdarzyła się tylko w latach 70 XX wieku.
Na linii jest 7 stacji i dwa przystanki.:
Széchenyi-hegy
Normafa - przystanek
Csillebérc
Virágvölgy
János-hegy
Vadaspark - przystanek
Szépjuhászné
Hárs-hegy
Hűvösvölgy

Tabor
6 szt. lokomotyw z silnikiem diesla MK 45(Mk45 2001-2006) (wyprodukowane w rumuńskich zakładach 23. Sierpnia na podstawie lokomotywy M43 - rumuńskie oznaczenie L45H)
2 lokomotywy Bamot , 3 wagony, 1 wagon pocztowy i salonka.
Parowozy o numerach 490,039 i 490,056
8 wagonów otwartych serii Ba
8 wagonów zamkniętych (zimowych) serii Ba
1 mały wagon widokowy (resztę 7 zniszczono)
1 wagon z otwartym pomostem dwuosiowy Bk357
4 wagony specjalne osobowe: salonka, konferencyjny, do przewozu rowerów, i laboratoryjny serii Bax
1 wagon bufetowy przerobiony z zamkniętego wagonu towarowego
2 wagony towarowe „kecskeméti” (w trakcie przeróbki)
wagony utrzymania torowiska: 2 gołe, 1 zakryty Xg 116, 4 do transportu kamienia seria Uba, lora
1 silnikowy wagon torowy
1 auto szynowe Skoda (na razie bez zezwolenia)
2 sztuki C50
w trakcie remontu: lokomotywa Mk49-2006
trwale wyłączona z eksploatacji lokomotywa diesel-elektryczna M4 (w trakcie remontu)

Dojazd
Z następujących 5 miejsc można dojechać komunikacją miejską do Kolei Dziecięcej:
Do stacji Hűvösvölgy:
z placu Széll Kálmán (dawniej Moszkva) lub z placu Móricz Zsigmond tramwajem 61;
z kierunku Solymár, Nagykovácsi irányából autobusami 57, 63, 64, 157, 164, 257
z budańskiego przyczółku mostu Árpád (z placu Szentlélek ) autobusem 29 przez II. dzielnicę
Do stacji Szépjuhászné
z placu Széll Kálmán lub Budakeszi autobusem 22 lub 222 oraz autobusami Volán z placu Széna
Do stacji Csillebérc
z placu Széll Kálmán autobusem 21
Do przystanku Normafa
autobusem 21 lub 21A do przystanku a Normafa, gyermekvasút
Do stacji Széchenyihegy
z Városmajor kolejką zębatą (Fogaskerekű)

Do obejrzenia:
w okolicy stacji Széchenyi-hegy
• Fogaskerekű Vasút (kolejka zębata)
• place zabaw na górze Széchenyi
• pomnik Széchenyiego
• wieża nadajnika na górze Széchenyi
• kaplica przy ulicy Madonna

w okolicy przystanku Normafa
• zbocze Normafa

w okolicy stacji Csillebérc
• tor przygodowy Csillebérci

w okolicy stacji Virágvölgy
• Makkosmária...
• plac zabaw koło Virágvölgy

w okolicy stacji góra János'a
• wieża widokowa Erzsébet
• leśny plac zabaw na górze János'a
• skała Tündér
• wyciąg krzesełkowy Zugligeti Libegő...

w okolicy przystanku Vadaspark
• Budakeszi Vadaspark...

w okolicy stacji Szépjuhászné
• Bátori-barlang (jaskinia)
• Budaszentlőrinc ruiny klasztoru
• plac zabaw przy Szépjuhászné
• wieża Kaán Károly
• wieża Kis-hárs-hegyi

w okolicy stacji Hárs-hegy
• Tót asszony sírja (grób pani Tót)

w okolicy stacji Hűvösvölgy
• Fazekas-hegy...
• Gyermekvasutas Múzeum. (Muzeum Kolei Dziecięcej)
• Hűvösvölgyi Nagyrét
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,279 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 900 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 64,762 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości