Polonia węgierska
#11
W Győr działa Polsko-Węgierskie Towarzystwo Historyczne im. J. Piłsudskiego.
Jego staraniem 24 marca 2006 został odsłonięty pomnik Polsko-Węgierskiej Przyjaźni - symbol wspólnych losów Polski i Węgier. W uroczystości udział wzięli prezydenci Polski i Węgier, Lech Kaczyński i László Sólyom, przedstawiciele polskiej dyplomacji na Węgrzech z panią ambasador Joanną Stempińską na czele, goście z Polski i Węgier oraz licznie przybyła ze wszystkich zakątków Węgier Polonia.

[Obrazek: logo.jpg]

Autorem pomnika jest węgierski artysta rzeźbiarz, przyjaciel Polaków, Dávid Tóth. U podnóża kamiennych dębów są wyryte słowa Worcella z 1849 roku
„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splatały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia."
Odpowiedz
#12
W ostatnim "Tygodniku Podhalańskim" nr 29 z 17 lipca jest krótki artykuł pt. Derenczanie, jest wspomniany Słownik Gwarowy Mieszkańców Derenku i ich Potomków - czterojęzyczny derenki gwarowy- spiski gwarowy - polsko - węgierski. Był prezentowany 5 czerwca na zamku w Niedzicy.
Odpowiedz
#13
Witam,
gdzie mogę znaleźć Polonię węgierską w Nyiregyhaza? adres, na który wpadłam razu pewnego (Kossuth ter 1. - czyli ścisłe centrum miasta, ratusz) okazał się "pudłem" - niestety nie ma tam nic co by polskość choćby w calu przypominało...
Kiedyś, podesłano link do Samorządu Narodowości Polskiej w NY ale jakby strona była uszkodzona...
proszę o jakąś podpowiedź..
Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#14
Samorząd jest przy Árpád út 44, Sto-lat przy Úttörő út 20. Rządzi pan Tomasz (Tamas) o ile dobrze pamiętam Oczko
Odpowiedz
#15
(25-08-2015, 10:45)Lalusza napisał(a): ...gdzie mogę znaleźć Polonię węgierską w Nyiregyhaza? ...

Bárkányi Tamás - tamas.barkanyi(małpa)btandsons.hu - tel: 20/930-8409
Odpowiedz
#16
(25-08-2015, 10:45)Lalusza napisał(a): Witam,
gdzie mogę znaleźć Polonię węgierską w Nyiregyhaza? (...)

Na stronie miasta znalazłem poniższe zestawienie dotyczące samorządu mniejszości polskiej w Nyíregyháza
W pierwszym wierszu:
Flaga węgierska NÉV = Flaga polska Nazwisko
Flaga węgierska Elérhetőség = Flaga polska osiągalność
Flaga węgierska TELEFONSZÁM = Flaga polska numer telefonu

[Obrazek: kqfj6.jpg]
Odpowiedz
#17
Dziękuję bardzo.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,541 702,910 25-03-2024, 14:55
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,414 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,689 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,001 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 24,812 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: Taira



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości