Polsko-węgierska wymiana handlowa w 2011 roku
#1
Polsko-węgierska wymiana handlowa w 2011 roku

Po dobrym początku 2011 roku, w kolejnych kwartałach dynamika polskiego eksportu na Węgry zaczęła słabnąć. O ile jeszcze na koniec pierwszego kwartału wzrost eksportu wynosił około 14%, to na koniec roku wyniósł już tylko 2%. Ten nie najlepszy wynik nie powinien jednak być zaskoczeniem, jeżeli weźmie się pod uwagę stan węgierskiej gospodarki. Węgierska gospodarka wyhamowuje, zanim tak na dobre rozkręciła się po recesji roku 2009 i stagnacji roku 2010. W 2011 roku wzrost PKB szacowany jest jedynie na 1,7%. W ciągu roku wyhamowywała także dynamika węgierskiej produkcji przemysłowej, osiągając w listopadzie tylko 3,5% wzrostu - wynik ponad trzykrotnie niższy niż na początku roku.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla gospodarki węgierskiej są nie najlepsze wyniki gospodarki niemieckiej. Jest ona największym odbiorcą węgierskiego eksportu (głównie wyrobów przemysłowych), stąd spowolnienie w Niemczech będzie miało bardzo negatywne skutki dla Węgier. Drugim czynnikiem wpływającym negatywnie jest brak rozwoju rynku wewnętrznego. Sprzedaż na rynek wewnętrzny cały czas spada, popyt wewnętrzny z miesiąca na miesiąc maleje, budownictwo szósty rok znajduje się w recesji (coraz zresztą poważniejszej).

W efekcie polski eksport (według wstępnych danych GUS) w 2011 roku osiągnął wartość 3.471,7 mln euro i było to więcej o 2% od wyniku z 2010 roku. Import z Węgier miał wartość 2.614,0 mln euro i było to więcej o 12% niż w ubiegłym roku. Łączne obroty wzrosły o 6% do wartości 6.085,7 mln euro.

Polskie eksport na Węgry w 2011 roku - załącznik 1

Saldo handlowe jest dla Polski dodatnie i wynosi 857,7 mln euro.

Wśród towarów rolnych i spożywczych największa grupa - żywność przetworzona, notowała przyzwoity wzrost dostaw, mimo wielkiej presji ze strony węgierskich dystrybutorów na obniżanie cen. Dostawy tytoniu i papierosów (największe pozycje w eksporcie rolnym) powróciły do wielkości sprzed dwóch lat. Równocześnie notujemy zwiększony eksport roślin (nasiona rzepaku i kukurydzy!). Spadek dostaw trzody chlewnej żywej (drugiej co do wartości grupy produktów rolnych) w części jest rekompensowany zwiększonymi dostawami mięsa (wieprzowego, wołowiny, drobiowego) oraz przetworów mięsnych. Mimo mniejszej wartości eksportu cieszy większy wywóz produktów bardziej przetworzonych.

Rosnącą dynamikę dostaw wykazują sekcje produktów chemicznych (chemikalia i tworzywa sztuczne). Mimo bardzo trudnej sytuacji na węgierskim rynku odzieżowym (wzrost sprzedaży od lat wykazuje jedynie odzież używana) polskie ubrania i tekstylia znajdują coraz więcej odbiorców. Prawdopodobnie rugują one z rynku droższe produkty zachodnioeuropejskie i są korzystną alternatywą dla tych, którzy nie chcą ubierać się w sklepach z odzieżą używaną.

Maszyny i urządzenia – najważniejsze sekcja w polskim eksporcie notowała eksport niższy o 10%. Spadek ten łączymy z wyhamowywaniem dynamiki produkcji węgierskiego przemysłu, wytwarzającego dobra na eksport. Po dwóch latach silnych spadków wzrosły natomiast dostawy środków transportu. Wysoką (i rosnącą w ciągu 2011 roku) dynamikę notowały dostawy metali i produktów z nich.

Eksport mebli, z uwagi na niekorzystne uwarunkowania (drastyczny spadek budownictwa mieszkaniowego i generalnie bardzo niska skłonność węgierskich gospodarstw do zakupów), także notuje niewielki spadek, rekompensowany większymi dostawami zabawek, art. oświetleniowych i pozostałych artykułów różnych.

Węgierski eksport do Polski w 2011 roku - załącznik 2

Węgierski eksport do Polski także pokazuje zróżnicowany obraz. Szybko rosną dostawy produktów rolnych i spożywczych. Coraz większy udział zdobywają produkty chemiczne i tworzywa sztuczne, chociaż dynamika ich dostaw w drugiej połowie 2011 roku była niższa niż na początku roku.

Rosły dostawy artykułów z metali a także pojazdów, ale podobnie jak w przypadku produktów chemicznych i tworzyw sztucznych, w kolejnych miesiącach 2011 roku dynamika dostaw była coraz niższa. Natomiast w największej i najważniejszej sekcji maszyn i urządzeń import z Węgier był niższy niż w 2010 roku.

Sekcje o najwyższej dynamice w polskim eksporcie

Nie licząc artykułów rolno-spożywczych (omówione są w osobnym opracowaniu), najwyższą dynamikę dostaw odnotowano w sekcji produktów chemicznych. Każda z grup tej sekcji odnotowała wysoki wzrost dostaw na Węgry.

Węgierski konsument (i przemysł) coraz częściej kupuje polską odzież, tkaniny i dywany. Jest to sekcja o rosnącej od lat wartości i jej udział rośnie w sposób zauważalny. Mimo bardzo trudnej sytuacji na węgierskim rynku odzieży, polskie firmy radzą sobie na nim coraz lepiej. Większość grup tej sekcji także odnotowała pozytywną dynamikę dostaw, niektóre zaś dynamikę bardzo wysoką.

Kolejną sekcją, w której wszystkie grupy odnotowały pozytywną dynamikę eksportu to metale. Wśród nich szczególnie wysoką dynamikę notowały wyroby ze stali i żeliwa.

Wśród najważniejszej sekcji polskiego eksportu – maszynach i urządzeniach – największe wartościowo pozycje wykazały ujemną dynamikę. Były to maszyny i urządzenia elektryczne (wartość 1.028,4 mln euro – spadek o 17%) oraz pojazdy samochodowe (234,4 mln euro – spadek o 1%). W przypadku pozostałych grup, dynamika była dodatnia, choć wartość niektórych z nich jest cały czas symboliczna.

Biorąc pod uwagę najnowsze dane o węgierskiej gospodarce (spadek dynamiki wzrostu PKB, brak skłonności do zakupów, przeciągająca się recesja w budownictwie) trudno było liczyć na znaczącą poprawę dynamiki polskiego eksportu. Na początku 2011 roku jako scenariusz optymistyczny WPHI zakładał, iż sukcesem polskich eksporterów będzie symboliczny wzrost dostaw na Węgry. Taki scenariusz właśnie się sprawdził.

Rok 2012 będzie jeszcze trudniejszy, ponieważ większość instytucji finansowych i analityków spodziewa się, że Węgry znajdą się w recesji, a przez to lokowanie polskich produktów na rynku i dostawy dla węgierskiego przemysłu nie będą miały impulsu do wzrostu.

Oprac.: Marcin Sowa - radca WPHI, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Budapeszcie

źródło: http://www.eksporter.gov.pl
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska wyszukiwarka Ceneo gallotrade 4 4,173 11-07-2018, 14:26
Ostatni post: gallotrade
  Tłumacz polsko-węgierski w Debrecen Animpol 0 1,734 25-05-2018, 15:53
Ostatni post: Animpol
  Praca jako freelancer z Węgierską firmą. adrian2608 0 2,544 30-03-2017, 15:59
Ostatni post: adrian2608
  Współpraca handlowa i producent śliwek i czereśni koniaxx 0 3,287 19-01-2015, 23:26
Ostatni post: koniaxx
  Współpraca z firma węgierską dbr 2 6,092 14-11-2014, 9:58
Ostatni post: dbr



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości