Pomnik Miklosa Horthyego w Kereki
#1
Jak pewnie większość z nas wie, we wsi Kereki pod Balatonem postawiono 6 maja pomnik admirała Horthyego. Ten pierwszy monument poświęcony regentowi ma 2 metry wysokości i jest z drewna.

Już po 2-3 dniach został oblany czerwoną farbą przez Petera Daniela. Wokół tego pana zrobiło się spore zamieszanie, ale nie to mnie interesuje.

Jeśli ktoś dowiedziałby się co dalej z pomnikiem, niech napisze o tym tutaj.
Mi niestety buszowanie po węgierskiej prasie sprawia pewne problemy, tym bardziej, że teraz więcej mówi się o samym wandalu.
Zastanawiam się czy go doczyścili, a może już ukryli, by zapobiec dalszym prowokacjom.
#2
Sam pomnik/rzeźba wygląda tak:

[Obrazek: horthy-szobor-avatas-kereki.jpg]

Tutaj po oblaniu farbą:

[Obrazek: 1703.jpg]

W wolnej chwili postaram się sprawdzić, jakie są jego dalsze losy i dam znać.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
#3
Dzięki.

Napis głosi: masowy morderca, zbrodniarz wojenny.

Prowokator był na tyle bezczelny, ze zrobił sobie zdjęcia z oblanym farbą pomnikiem i zamieścił na Facebooku.
#4
Dla kontrastu wczoraj na cmentarzu Kerepesi w Budapeszcie komuniści odsłonili popiersie Kadara, by zaraz potem zabrać je do siedziby partii, "by zapobiec jego zbezczeszczeniu".

Link do artykułu
#5
(24-05-2012, 20:50)fvg napisał(a): W wolnej chwili postaram się sprawdzić, jakie są jego dalsze losy i dam znać.

No, poczytałem trochę. W zasadzie wiele więcej się nie dowiedziałem. Dániel Péter zapowiedział swój czyn jeszcze przed odsłonięciem rzeźby. List z jego słowami został zresztą odczytany przez przedstawiciela węgierskich motocyklistów-Gojów (Szeroki uśmiech), którzy zapowiedzieli zemstę w razie realizacji gróźb Dániela. Zniszczenie rzeźby zostało szeroko potępione jako akt wandalizmu.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
#6
Dzięki wielkie za pomoc Uśmiech
Hmmm... Widziałem na jednym video jak prowadzili go w obstawie policji, gdyby nie to, to tłum by go rozszarpał.

Tylko co dalej ? Czy pomnik wróci ? :/
#7
Tak, tak. Zapowiedzieli, że go wyczyszczą i wróci na swoje miejsce. Niebawem zresztą mają do niego dołączyć inne rzeżby. Ma powstać panteon osób zaslużonych dla historii Węgier. A Horthy został wybrany jako pierwszy do upamiętnienia. No, ciekawy wybór...

Jeszcze kilka ciekawostek: na rzeźbę zrzucił się co dziesiąty mieszkaniec Kereki, żaden z nich nie miał nic przeciwko ustawieniu pommnika. Przynajmniej wg słów burmistrza Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
#8
Nie mogę zrozumieć, jak można bezcześcić pomnik tak wybitnego Węgra. Ufam, że powstanie kiedyś taki z prawdziwego zdarzenia z admirałem na koniu Uśmiech.
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
#9
Jeszcze w Szegedzie został upamiętniony takim malowidłem::

http://bikemag.hu/images/2010/12/Szeged_03.jpg
#10
Jakieś nowości w sprawie ?

A tak poza tym, nie ma co nowego tematu urządzać, zaczęło się Szeroki uśmiech Teraz pomniki, nazwy placów i ulic Admirała będą wyrastać jak grzyby po deszczu. Już nie dadzą temu rady Uśmiech Tu kolejny przykład:

http://www.rp.pl/artykul/219263,885720-W...y-ego.html


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podpalono pomnik upamiętniający przejście Węgrów przez Karpaty fvg 0 3,513 11-03-2014, 21:44
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości