Pomniki w Budapeszcie
#1
Na początku XX wieku cesarz Franciszek Józef I podarował narodowi węgierskiemu dziesięć pomników.

Jeden z nich to pomnik Anonymusa w Parku Miejskim (Városliget) w Budapeszcie.

[Obrazek: 2r41w92.jpg]

Pomnik przedstawia pierwszego kronikarza węgierskiego, nieznanego z imienia autora Kroniki Węgrów (Gesta Hungarorum). Miejska legenda mówi, że dotknięcie pióra Anonymusa zapewnia przypływ talentów literackich.

Może wiecie coś na temat pozostałych 9 pomników, podarunków cesarza?
Odpowiedz
#2
Pozostałe 9 to:

Bethlen Gábor

[Obrazek: 34snkib.jpg]

Bocskai István

[Obrazek: 2gxdz5l.jpg]

Szent Gellért püspök

[Obrazek: 4hcorm.jpg]

Hunyadi János

[Obrazek: 1zea4oz.jpg]

gróf Pálffy János

[Obrazek: 29w4uip.jpg]

Pázmány Péter

[Obrazek: 24vp1y9.jpg]

Tinódi Lantos Sebestyén

[Obrazek: fa6btc.jpg]

Werbőczi István

[Obrazek: 5mlan6.jpg]

Zrínyi Miklós

[Obrazek: 25f80eg.jpg]

źródło: http://szerelmembudapest.blog.hu
Odpowiedz
#3
Jak w którymś poście napisał fvg: na Waldka zawsze można liczyć. Uśmiech
Super zestawienie.

Pozwolę sobie popisać coś więcej na temat każdego z pomników (o ile coś wyszperam w internecie).


[Obrazek: 312wuow.jpg]
Stojący na zboczu wzgórza Gellerta pomnik Świętego Gellerta (Szent Gellért) ma 7 metrów wysokości.
Początkowa w tym miejscu stał tylko pomnik biskupa, kolejno dobudowano wokół pomnika kolumnadę, a później klęczących u jego stóp pogan.

Jak widać na zdjęciu spod pomnika wypływa woda (wodospad jest sztuczny) i kaskadą spływa aż do wzniesienia koło przyczółka mostu Elżbiety. W spływającej wodzie dostrzega się symbolikę chrztu Węgier.

Według podania pomnik biskupa męczennika wzniesiono w miejscu, z którego został on zrzucony w beczce nabitej gwoździami podczas powstania pogańskiego.
Odpowiedz
#4
Bethlen Gábor

Pomnik Bethlen Gábora znajduje się w środku prawej kolumnady Millennium Monument na Placu Bohaterów.
Pierwotnie został wzniesiony na Körönd w 1903 roku, w 1955 roku został przeniesiony do Millennium Monument.
[Obrazek: ra6ejq.jpg]
Gábor Bethlen to węgierski szlachcic, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. W 1613 w wieku 33 lat, po wymarciu rodu Batorych, został wybrany księciem Siedmiogrodu. W latach 1620-1621 król Węgier.
Czas jego panowania uważany jest za "złoty wiek" Transylwanii. Gábor Bethlen przyczynił się do rozwoju gospodarki, oświaty i sztuki, założył uniwersytet w Gynlafehérvár (obecnie Alba Iulia).
Odpowiedz
#5
Bocskai István

Pomnik Bocskai Istvána sąsiaduje z pomnikiem Bethlen Gábora. W prawej kolumnadzie, trzeci od lewej.

Ponowie żyli w tych samych czasach i podobny los dotyczy również ich pomników.
W tym samym roku zostały wzniesione na Körönd (1903) i w tym samym umieszczone w Millennium Monument (1955).

Bocskai István to książę Siedmiogrodu, który bronił Węgier przed Turkami.
Na początku XVII w. sprowadził na pusztę hajduków. Nadał im ziemię, która do dziś nazywa się Hajdusag, a wiele nazw istniejących tam miejscowości zaczyna się od "hajdu".
Odpowiedz
#6
Hunyadi János

[Obrazek: s2hbgy.jpg]
Pomnik znajduje się u podnóża Baszty Rybackiej. Postument (325 cm) ozdobiony jest herbem rodu Hunyadich, figura z brązu ma 275 cm. Posąg zakuty jest w średniowieczną zbroję, opiera się na mieczu, u jego stóp leżą tureckie chorągwie.
Hunyadi János to węgierski bohater narodowy. Wsławił się jako pogromca Turków.

W prawym rogu "zielony tramwaj" jak ten z Lövölde tér.Uśmiech
Odpowiedz
#7
Mała propozycja z mojej strony do autora tematu julka

Ponieważ zastanawiałem się nad założeniem tematu pt. "Pomniki Budapesztu" ale Admin fvg uświadomił mi że podobny (świetny zresztą) temat już istnieje więc moja mała propozycja aby przemianować temat na w/w lub podobny uniwersalny aby było wiadomo że chodzi o Budapesztańske pomniki z ich lokalizacją i fotką'Dodgy

pozdrowionkaUśmiech
Odpowiedz
#8
Bardzo fajny pomysł. Jestem za.
Mam wrażenie, że Węgrzy kochają pomniki i w związku z tym jest tu masa naprawdę ciekawych, ładnych i mądrych (jeśli można tak to określićOczko) pomników.

Tylko się zastanawiam jak utrzymać spójność/czytelność/zwartość mojego małego wątku o pomnikach-podarunkach w tym ewentualnym większym uniwersalnym temacie pomników.

Jak włączymy "mój" do większej całości to ta moja idea rozjedzie się na pewno. Smutek
Ale może coś się wymyśli.
Odpowiedz
#9
(27-02-2013, 1:08)misiek34 napisał(a): Mała propozycja z mojej strony do autora tematu julka

Ponieważ zastanawiałem się nad założeniem tematu pt. "Pomniki Budapesztu" ale Admin fvg uświadomił mi że podobny (świetny zresztą) temat już istnieje więc moja mała propozycja aby przemianować temat na w/w lub podobny uniwersalny aby było wiadomo że chodzi o Budapesztańske pomniki z ich lokalizacją i fotką'Dodgy

pozdrowionkaUśmiech

Wybaczcie - musiał umknąć mi ten temat. Już podmieniam nazwę.

Pozdrawiam!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
HeykaUśmiech
znalazłem w bardzo fajną stronkę z alfabetycznym katalogiem budapesztańskich pomników z ich dokładą lokalizacją zdjęciem i krótką historią - może sie komuś przydaDodgy

link do katalogu budapesztańskich pomników

pozdrowionka 4all
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 253 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 551,854 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 87,262 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 282 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Noclegi Tani nocleg w Budapeszcie fvg 389 521,567 20-04-2023, 13:32
Ostatni post: czupur_n



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości