Poruszanie się po Budapeszczie metrem
#1
Witam,

chciałbym się przywitać na wstępie, bo jest to mój pierwszy post na forum. W niedługim czasie wybieram się do Budapesztu i mam parę pytań. W Budapeszcie będę pierwszy raz. Zdążyłem zapoznać się z treścią strony bkk.hu, na której są informacje na temat komunikacji miejskiej, ale pytanie, jak rozumieć to zdanie:

"Please note that front-door boarding only policy is now in place on bus 200E serving Liszt Ferenc International Airport."

Chodzi o to, że bilety na autobus 200E dostępne są tylko u kierowcy i nie można ich obecnie kupić już na lotnisku?

Ile jedzie autobus 200E do stacji metra M3 Kobanya-Kispest?

Jak wygląda kasowanie biletów w metrze, zwłaszcza tych dwustronnych transferowych z jedną przesiadką? Zarejestrowałem na stronie, że mają one nadrukowane siatki z każdej strony inna. Którą stronę najpierw kasować?
http://www.bkk.hu/en/tickets-and-passes/...-ticket-2/

No i pytanie gdzie kupować bilety na metro, czy są dostępne jakieś automaty, biletomaty?

I jeszcze pytanie o przesiadkę z czerwonej linii metra M2 na fioletową H5. Czy to H5 to jest nadal metro, czy kolej naziemna? Jeżeli naziemna, to czy przystanek jest gdzieś w pobliżu stacji metra M2 Batthyany ter? Czy na tą linię H5 obowiązują te same bilety co na metro?
http://www.bkk.hu/apps/docs/terkep/metro.pdf

Z góry dziękuję za odpowiedź wyrozumiałych forumowiczów. Jadę z małym dzieckiem i chcę dokładnie zaplanować podróż.
Odpowiedz
#2
Szkoda, że nie piszesz o której lądujesz i nie podajesz daty, brak też info o miejscu docelowym - a to ważne ... bilety można kupić u kierowcy, jeśli takie sprzedaje, cena u kierowcy 450 Ft... bilet kosztuje 350 Ft.
Na terenie lotniska w Budapeszcie jest punkt informacyjny zajmujący się wyłącznie sprawami komunikacji wewnętrznej w Budapeszcie "BKK ügyfélpont" i tam najlepiej zaopatrzyć się w bilety na przejazd. Wszystko wydrukują na miejscu, zapłacisz za bilety kartą...

Móje domysły: Piszesz o transferze z lotniska w kierunku 'Szentendre", bo wspominasz linię H5.
- Jeśli będziesz podróżować na terenie Budepesztu (lotnisko - Békásmegyer) jedziesz 4 liniami, więc potrzeba 4 bilety... ale możesz jechać z przesiadką, więc kupujesz 2 bilety przesiadkowe (átszállójegy) po 530 Ft.
- Pierwszy bilet kasujesz w autobusie 200E od strony cyfr w kratce i jedziesz ok.25 minut do Kőbánya-Kispest.
- Po przesiadce z autobusu na metro M3 kasujesz drugą stronę biletu przesiedkowego, tą z paskiem. Jedziesz do przystanku Deák Ferenc tér, tu przesiadka na M2.
- Drugi bilet przesiadkowy kasujesz w metrze M2 (Deák F. tér) i jedziesz do przystanku Batthányi tér. Tutaj masz kłopoty, bo obecnie trwają prace na linii HÉV H5, a ta kolejka kursuje teraz od mostu Małgorzaty (Margit-híd). Jest komunikacja zastępcza, więc robisz przesiadkę i ... na Batthányi tér są kontrolerzy i to u nich zapytasz jak z kasowaniem biletu przesiadkowego?
Chodzi tutaj o przejazd środkami komunikacji zastępczej. Jest info o tym, że w okresie trwania prac można dojechać i autobusem, i tramwajem kursującymi pomiędzy Batthányi tér a Margit-híd (osobiście polecam tramwaj linii nr.19.).
- Logicznie - po wejściu do pojazdu komunikacji zastępczej - należy skasować bilet przesiadkowy, ale jak przyjdzie konduktor na linii H5 to jak się wytłumaczysz ???.
- Jeśli jedziesz do Budakalász, Pomáz, czy Szentendre, to wyjeżdżasz poza obszar miasta potrzeba dodatkowego biletu od Békásmegyer do konkretnego przystanku. Na lotnisku możesz w tym punkcie "BKK ügyfélpont" taki uzupełniający bilet (kiegészítőjegy) kupić. Cena np. do: Pomáz 250 Ft, Szentendre 310 Ft. Najlepiej mieć już taki bilet uzupełniający, choć takowy możesz kupić też u konduktora kolejki HÉV (linia H5).
Odpowiedz
#3
Przepraszam za niedokończoną wypowiedź, ale teraz zauważyłem że o najważniejszym zapomniałem Smutek
Jeden bilet przesiadkowy to dwa - w punkcie "BKK ügyfélpont" - oddzielnie wydrukowane bilety, na obu ta sama cena 530 Ft i tylko dwa stanowiące parę są ważne jednocześnie obok siebie. Oba bilety należy zachować do końca podróży i przy kontroli należy pokazać obydwa. !
Rozróżnić je można po nadrukach (1) i (2) widniejących na biletach. Zawsze jako pierwszy kasuje się bilet z nadrukiem (1). Skasowany bilet zawiera na sobie datę i godzinę rozpoczęcia podróży i należy wiedzieć, że mamy ukończyć podróż: w dzień w czasie 100 minut, w nocy w czasie 120 minut. Dodatkowo należy pamiętać, że po skasowaniu drugiego biletu w metrze, ważnym jest on tylko 80 minut.
Jeśli drugi bilet kasujemy w nocy, to od momentu skasowania ważnym jest on 120 minut.
Odpowiedz
#4
Sztasek, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, w zasadzie wyczerpałeś temat. Dzięki też za informację na temat aktualnej sytuacji przy stacji przesiadkowej M2/H5 - będziemy z małym kombinować na miejscu.

Co do brakujących informacji, podróżować będziemy w dzień. Przylatujemy około 12 w południe 7 marca i 9 marca około godziny 17 mamy wylot. 7 marca sprawa jest prosta bo muszę się dostać w okolice Opery. Tam dojadę M3 lub z przesiadką na M1, które ma stację przy Operze. Obawiałem się w zasadzie tego 9 marca, bo będę znajdował się w okolicach ulicy (w sumie nie wiem czy to nazwa ulicy) Szepvolgyi ut 30 i tam najbardziej mi pasowała ta linia H5, a na dojazd na lotnisko będziemy mieli niecałe 2,5 godziny. No ale zorientuję się wcześniej jak tam jeździć.

Dzięki jeszcze raz za wyczerpującą wypowiedź.
Odpowiedz
#5
(17-02-2016, 23:24)Lukaszenkog napisał(a): (...)Obawiałem się w zasadzie tego 9 marca, bo będę znajdował się w okolicach ulicy (w sumie nie wiem czy to nazwa ulicy) Szepvolgyi ut 30 i tam najbardziej mi pasowała ta linia H5, a na dojazd na lotnisko będziemy mieli niecałe 2,5 godziny. No ale zorientuję się wcześniej jak tam jeździć.(...)

Na stronie www.bkk.hu jest aplikacja do planowania podróży.
Rozumiem, że masz na myśli ulicę Szépvölgyi w II dzielnicy.
Przykładową trasę dojazdu na lotnisko (09.03.b.r. na godzinę 15:30) znajdziesz pod tym linkiem:
http://futar.bkk.hu/trip-plan/?fromCoord...layers=SVB
Jest też kilka aplikacji do planowania podróży komunikacją miejską w Budapeszcie na androida. W sklepie googla znajdziesz np BKK FUTÁR
Odpowiedz
#6
Wszystkie prace związane z modernizacją odcinka linii HEV H5 pomiędzy przystankami Batthányi tér a Margit-híd mają być ukończone do 22.lutego ... jeszcze tylko parę dni Uśmiech .
Szépvölgyi út z lotniska ... autobusz 200E, M3, M2 do Batthányi tér >>> do ulicy Szépvölgyi út dojedziesz tramwajem linii 19, to 6-przystanków do Kolosy tér, wysiadasz przy kościele (Matki Boskiej Żniwnej), dalej w lewo piechotą ok.300 m. Uśmiech

Natomiast nie miałem spokoju odnośnie biletów przesiadkowych i zamajlowałem.
Obecnie są dwa typy biletów przesiadkowych:
- Bilet jednoblankietowy podwójnego kasowania z obu stron, sprzedawany w punktach kasowych metra i na niektórych końcowych przystankach linii naziemnych.
- Bilet drukowany w formie oddzielnych dwóch biletów traktownych jako jedna całość, należy kasować je w kolejności (1) i (2) i te dwa bilety ważne są jednocześnie, oba należy zachować do ukończenia podrózy.
Odpowiedz
#7
Z Batthányi tér do Margit-híd można przejść na piechotę. Spacerek z widokami (głównie na Parlament) zajmie ok. 15-20 minut. Po drodze można odwiedzić pomnik Józef Bema na Bem tér i pomnik węgierskich obrońców twierdzy Przemyśl w 1915 r.

Plac Moskwy (czyli Szella) również w przebudowie. Autobusiki linii 16 na Wzgórze Zamkowe mają poprzenoszone przystanki. Dojścia są pooznaczane strzałkami, więc problemu nie ma.
Odpowiedz
#8
(18-02-2016, 10:58)TBela napisał(a): Z Batthányi tér do Margit-híd można przejść na piechotę. Spacerek z widokami (głównie na Parlament) zajmie ok. 15-20 minut. Po drodze można odwiedzić pomnik Józef Bema na Bem tér i pomnik węgierskich obrońców twierdzy Przemyśl w 1915 r.

Plac Moskwy (czyli Szella) również w przebudowie. Autobusiki linii 16 na Wzgórze Zamkowe mają poprzenoszone przystanki. Dojścia są pooznaczane strzałkami, więc problemu nie ma.

Da się przespacerować... bez bagaży, bez balastu i obciążenia, w dzień słoneczny jest OK.

Od 1951 do 2011 roku istniał w Budapeszcie plac Moskwy (Moszkva tér - w slangu Kalef) ... swego czasu ważny punkt komunikacyjny.
W maju 2011 roku nastąpiła zmiana i dziś ten plac to plac im. Kálmán`a Széll`a (Széll Kálmán tér). Obecnie cały plac jest w przebudowie.
Széll Kálmán - węgierski polityk, naukowiec i członek Węgierskiej Akademii Nauk.
Minister Finansów, Premier w okresie panowania cesarza I. Franciszka Józefa.
Odpowiedz
#9
A tramwaj / autobus 200E / kolejkę H5 załatwiam tymi samymi biletami co metro? To znaczy, czy tym transferowym biletem przesiądę się z H5 do M2 tego 9 marca? I czy drugim biletem transferowym przesiądę się z M3 do 200E? Czy na każdy środek komunikacji są inne bilety?

Poza tym mam komplet informacji, za co bardzo wszystkim dziękuję.
Odpowiedz
#10
(18-02-2016, 16:29)Lukaszenkog napisał(a): A tramwaj / autobus 200E / kolejkę H5 załatwiam tymi samymi biletami co metro? To znaczy, czy tym transferowym biletem przesiądę się z H5 do M2 tego 9 marca? I czy drugim biletem transferowym przesiądę się z M3 do 200E? Czy na każdy środek komunikacji są inne bilety?

W Budapeszcie jest jeden typ biletów liniowych pozwalający na przejazd dowolnym środkiem transportu komunikacji na terenie miasta. Bilet liniowy uprawnia do przejazdu tylko na jednej linii... wyjątek stanowi metro, w którym skasowany bilet liniowy uprawnia do jednej przesiadki (nie uprawnia do jazdy powrotnej). Bilet skasowany w metrze ważny jest 80 minut i o ile pamiętam zezwala na 1 przesiadkę i przejazd trzech przystanków. Z Kőbánya-Kispest dojedziesz do Deák tér, przesiadka, z Deák tér do Batthyány tér masz 2 przystanki. Uśmiech - tak było dawniej, teraz nie wiem.
Przesiadka to zmiana typu pojazdu i linii, bilet przesiadkowy uprawnia do tego - nie uprawnia natomiast do przerwania podróży, przerwanie podróży traktowane jest jako przesiadka.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 551,806 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 390 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar
  Nie będzie dzisiaj pokazu fajerwerków w Budapeszczie Waldek 11 1,087 23-08-2022, 23:15
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Rowerem po Budapeszcie fvg 19 30,693 05-08-2021, 11:26
Ostatni post: agata-wojtecka
  WOŚP po raz pierwszy w Budapeszcie! ZuzaP 0 1,431 07-01-2019, 15:18
Ostatni post: ZuzaP



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości