Poszukuję osób...
#1
Poszukuję osób z Polski ( a może i z Węgier),którym zespól OMEGA z "Dziewczyną o perlowych włosach"brzmi w uszach do dziś i przywołuje wspomnienia młodości.A może muzyka poważna Bartoka,czy innych kompozytorów muzyki klasycznej...?Jak Wam się podoba czardasz i muzyka Cyganów węgierskich?? Chętnie bym o tym porozmawiała.
Odpowiedz
#2
grazyna, w pierwszej kolejności chciałbym powitać Cię na forum! Miło, że do nas dołączyłaś. Jeśli chodzi o osoby, których szukasz, to myślę, że dobrze trafiłaś. W założeniu takich właśnie ludzi ma skupiać forum.

(08-06-2012, 14:48)grazyna napisał(a): Chętnie bym o tym porozmawiała.

Zapraszam do dyskusji w istniejących już tematach i, w razie potrzeby, otwierania nowych wątków Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Jestem muzykiem.Interesuje mnie miedzy innymi muzyka węgierska,jej korzenie (folklor) a także wspólczesna muzyka rozrywkowa a także wpływy innych kultur na muzykę-z uwagi na wiele grup etnicznych egzystujących na Węgrzech.Chętnie posłuchałabym opinii fachowców,ale równie cenna (może nawet bardziej)będzie dla mnie opinia zwykłego słuchacza interesującego sie muzyka.
Odpowiedz
#4
Zna Pani Kárpátię ? Mają folkowo rockowe brzmienie. Podobnie Dalriada i Niburta.
Typowo folkowe są Palmetta i... zapomniałem nazwy Szeroki uśmiech

Ja często dosłuchuję się tureckich/arabskich brzmień w węgierskich utworach folkowych.
Odpowiedz
#5
(08-07-2012, 20:48)Maniek napisał(a): Zna Pani Kárpátię ? Mają folkowo rockowe brzmienie. Podobnie Dalriada i Niburta.
Typowo folkowe są Palmetta i... zapomniałem nazwy Szeroki uśmiech

Ja często dosłuchuję się tureckich/arabskich brzmień w węgierskich utworach folkowych.

Słyszałam Karpatię chyba ze dwa razy-ciekawe brzmienie,ale musiałabym sie dokładniej tej muzyce przyjrzeć,a raczej( "przysłuchać").Co do elementów tureckich i arabskich,to ma Pan rację-jest tego dużo niemal w kazdym gatunku muzyki węgierskiej-nawet tej klasycznej.Muzyka cyganów węgierskich zawiera chyba najwięcej tych motywów.Gdzie znależc nagrania tych zespołow muzycznych,o których Pan wspominał?Będę wdzięczna za wskazówki,bo chcę ich dokładnie posłuchać i porównac z teoretyczna charakterysytyka ,znaną mi z literatury muzycznej.Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Omega... Kiedyś rzeczywiście dla mnie węgierska grupa rockowa nr 1. Nawet niedawno, kiedy wrócił mi smak na węgierski rock i pop, to poznałem wszystko, co wydali. Dużym ułatwieniem była ich strona internetowa, gdzie można posłuchać ich całego dorobku. Niestety, szybko stwierdziłem, że odejście Pressera i Lauksa z żoną odebrało Omedze pomysłowość. Ich muzykę odbieram jako jednorodną, żeby nie powiedzieć monotonną. Owszem, są perełki, ale w ogólnym wyrazie na mnie „szału nie robią”.
Co innego Locomotic GT. Presser i Adamis to był świetny kręgosłup, który przydał LGT i różnorodności, i świeżości.

To tak na szybko. Sporo jest zespołów i solistów, którzy do mnie trafiają.
Odpowiedz
#7
Moje pozytywne recenzje na temat muzyki OMEGI dotyczą pierwszego okresu ich twórczości.."Dziewczyna o perłowych włosach' znana była dość szeroko w Europie.Co nie znaczy ,że wszystkie utwory tej grupy były równie interesujące.Zgadzam się ,ze duzo tam monotonii i jednorodności."Szalu nie robią"-to oczywiste,ale wystarczył jeden taki utwór jak "Dziewczyna......." aby wpisać sie do historii muzyki popularnej.A jak ogromna wartosc sentymentalna?-to już każdy kto żył w tym okresie ,na to pytanie może sobie z łatwościa odpowiedziec.Dodatkowym walorem jest to ,że jest to (była!))muzyka żywa,bez plastikowej elektroniki,która zabija prawdziwy smak muzyki.
A jak się ma wspólczesna muzyka węgierska? Jestem ciekawa Państwa opinii.
Odpowiedz
#8
Grażyno, znasz Muzsikás i Martę Sebestyen?
Odpowiedz
#9
Jeszcze nie,ale pilnie szukam!.Na razie moje zainteresowanie wzbudzila niestety tylko jedna grupa - NOX .Bardzo ciekawe nawiazanie do tradycji ludowej w jej niemal pierwotnym brzmieniu,wyrazne wpływy celtyckie i wszechobecne echa czardasza.Muzyka Karpatii (jak dla mnie) zbyt "nacjonalistyczna",Pozostałe grupy muzyczne nie wzbudziły mojego zainteresowania.Szukam dalej!
Odpowiedz
#10
Co do Karpatii, to zgadzamy się. Poszukaj Tátrai Band, jest sporo na YT; śpiewał w tym zespole Charlie Horváth, też można znaleźć na YT jego solowe dokonania. Warto zapoznać się z teatralno-filmowymi dokonaniami wspomnianego wcześniej Pressera, twórcy Omegi i LGT. Ze starszych - zespół Color z późniejszym węgierskim coverem Féltelek, z młodszych - dynamiczny Zánzibár z żywiołową Ritą Terecskei, mający w repertuarze również nastrojowe rockowe ballady. Jest Jazz+Az Pétera Geszti, który sam w sobie jest interesującym zjawiskiem w węgierskiej muzyce.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  poszukuję osobę chętną do pomocy ma100dont 3 4,812 08-01-2017, 11:51
Ostatni post: ma100dont
  uczniowskie kluby sportowe- pływanie, poszukuję namiarów Lafela 5 4,857 02-06-2015, 10:27
Ostatni post: Lafela
  Brat poszukuje brata blizniaka przez Facebooka Ribizli 0 2,084 11-06-2013, 19:59
Ostatni post: Ribizli
  Poszukuję zdjęcia dwóch węgierskich sanitariuszek Macbory 4 3,849 04-11-2012, 12:04
Ostatni post: Macbory



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości