Przepisy drogowe na Węgrzech
#1
Cześć,

podrzuciłby ktoś garść informacji na temat przepisów ruchu drogowego na Węgrzech? Chciałbym, żeby osoby trafiające na forum mogły się nieco zorientować w realiach panujących na węgierskich drogach. Interesuje nas wszystko: od ograniczeń prędkości, przez ceny winiet, kanały CB-Radia, aż po informację, czy należy jeździć z włączonymi światłami cały rok. Co wiecie, to piszcie Oczko

Nie mam żadnej wiedzy na ten temat, także liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Natrafiłem na takie coś:

Cytat:Obowiązkowe wyposażenie:
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
- lina holownicza
- kamizelka odblaskowa
- zalecane jest posiadanie gaśnicy i kompletu żarówek

Wybrane przepisy:
- W pobliżu przejść dla pieszych trzeba zwolnić do 30 km/h w terenie zabudowanym i do 40 km/h w terenie niezabudowanym.
- Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,0 promila.
- W terenie zabudowanym ze światłami mijania w dzień jeździmy tylko przy złej widoczności. Natomiast poza terenem zabudowanym z włączonymi światłami mijania jeździmy całą dobę.
- Jazda po autostradach jest płatna. Opłaty pobierane są w formie winiet. Czterodniowa kosztuje 1271 forintów (w okresie od 1 maja do 30 września – 1530 forintów), dziesięciodniowa – 2770 forintów, miesięczna 4661 forintów, roczna 40 400 forintów.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
(04-07-2012, 23:37)fvg napisał(a): Natrafiłem na takie coś:

Cytat:Wybrane przepisy:
- W terenie zabudowanym ze światłami mijania w dzień jeździmy tylko przy złej widoczności. Natomiast poza terenem zabudowanym z włączonymi światłami mijania jeździmy całą dobę.

A o tym nie wiedziałem, dzięki za informację Uśmiech ze swojej strony powiem tylko tyle że kierowcy na Węgrzech chyba są bardziej cierpliwi niż nasi rodacy, w tamtym roku zrobiłem parę błędów na drodze i jakoś nikt na mnie nie trąbił, a u nas to szkoda nawet gadać Zmieszany
Odpowiedz
#4
Witam!
Żeby już nie zakładać nowego tematu, zapytam tutaj:
Wybieram się na Węgry autem, które jest zarejestrowane na dwóch właścicieli - na mnie i na mojego ojca. Ojciec widnieje z dowodzie w rubryce właściciel, natomiast ja jestem dopisany w rubryce "adnotacje urzędowe" - tak jak to u nas jest.
Czy w takiej sytuacji potrzebuję pełnomocnictwa, aby spokojnie podróżować po Węgrzech? Czy w takiej sytuacji nie jest ono wymagane? Dodam, że ojciec i ja mamy takie samo nazwisko, a ojciec oczywiście nie jedzie razem ze mną Oczko
Z góry dziękuję za odpowiedziUśmiech
Odpowiedz
#5
Jadąc na wschód, Białoruś, Rosja - będziesz potrzebował notarialnego potwierdzenia, że właściciel nie wnosi sprzeciwu, abyś jechał tym pojazdem za granicę. Podejrzewam, że tutaj jest podobnie.

Natomiast, nasz drogi Adminie, wprowadziłeś zamieszanie w mojej głowie - nie wiem, co robić.
Otóż mój samochód, nie najnowszy, posiada moduł automatycznie włączający światła mijania (zwykłe żarówki H4). Mogę jedynie przełączyć je na postojowe, bądź drogowe. Nie mogę ich wyłączyć.
Co w tej sytuacji ? Mam jechać do elektryka, aby przemeblował mi instalację elektryczną ? Wiem, że w Szwecji, samochody mają (a przynajmniej do niedawna miały) także taki system. Czy jesteś pewien tych świateł ?

Poza tym, to zwalnianie, też wydaje mi się podejrzane. Jeszcze z trudem mogę sobie jakoś wyobrazić zwolnienie z 50 do 30 km/h, ale w terenie niezabudowanym z 90 do 40 km/h ? Takiego czegoś nie ma chyba nigdzie w Europie, a nawet właśnie na Wschodzie, gdzie stróże p...rawa tylko czekają na swoją ofiarę.

Czy miałbyś możliwość, korzystając z Twojej znajomości języka (także Was, którzy znacie język) sprawdzić, co mówią bezpośrednio przepisy drogowe ?
Odpowiedz
#6
Skopiowałem to ze strony jakiejś na temat przepisów drogowych na Węgrzech. Ale teraz, przeglądając już kodeks, nie zauważyłem nic podobnego. Ograniczenie do 50 km/h na terenie zabudowanym jest. No ale to norma.

Jeżeli światła fabrycznie są tak ustawione, to nie mogą istnieć takie przepisy. Widocznie z kosmosu wzięte te przepisy na stronie. Mi pozostaje tylko przeprosić, ale źródło wydawało się wiarygodne.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Jeśli chodzi o światła - MOŻNA, ale NIE TRZEBA jeździć na światłąch mijania w terenie zabudowanym. Taki jest sens tego przepisu, w innym przypadku - jak choćby opisanym powyżej - sprawiałby kłopoty. Istotą jest alternatywa i dowolność; można tu wybrać, czy chce się być bardziej widocznym/bezpiecznym.
Odpowiedz
#8
Jeszcze wrócę na moment do pytania qwer0 odnośnie wyjazdu samochodem, gdzie w dowodzie rejestracyjnym widnieje dwóch właścicieli.

Zgodnie z moją rozmową telefoniczną, w dniu dzisiejszym, z panią z Ambasady Węgier w Warszawie, w takiej sytuacji, potrzebna jest zgoda notarialna drugiego właściciela sporządzona w języku angielskim, lub węgierskim. Nie dopytałem, ale przypuszczam, że notariusze w Polsce nie podpiszą się pod dokumentem w języku obcym i będzie dodatkowo potrzebne tłumaczenie przysięgłe. Tak sądzę.

Pani dodała, że co prawda nie ma obecnie kontroli granicznych, ale w przypadku ew. kontroli drogowej, bez stosownej zgody, mogą być problemy.
Odpowiedz
#9
No to ja już nie wiem... Polski PZM twierdzi, że wystawia RESPEKTOWANE przez węgierską policje pełnomocnictwo w języku węgierskim.
Tutaj Pani z ambasady twierdzi, że musi być to kwit notarialny... Już byłem przekonany o wersji PZM, jedynie nie miałem pewności, czy jest sens takiego pełnomocnictwa skoro jestem współwłaścicielem auta (PZM nie jest pewien, zaleca żeby jednak nabyć pełnomocnictwo).
Z resztą dla zainteresowanych podlinkuję:
http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/pzm...,1,51.html
Odpowiedz
#10
Dzięki za opisanie sprawy na forum! Myślę, że sporo osób skorzysta Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 900 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 64,760 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry
  Trasy rowerowe na Węgrzech malika_12 28 42,451 26-11-2021, 13:37
Ostatni post: Aattaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości