Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

Region Badacsony
Klimaty Węgierskie Offline
Użytkownik
Liczba postów:23
Dołączył:14.08.2012
Płeć:-
Skąd:
Węgierski:
Post: #1
Region Badacsony
Wyróżniajace się w północnej części Balatonu, w basenie Tapolcy góry (Badacsony, Szent-György hegy, Szigliget, Tóti-hegy, Gulács, Csobánc, Abrahámhegy), bazalty pochodzenia wulkanicznego i falujące przy brzegu lustro jeziora wspólnie z otaczającym je krajobrazem są jednym z najlepszych i najciekawszych miejsc na świecie, które przyciąga tysiące turystów.

Wina tego regionu w doskonały sposób reprezentują warunki tej wspaniałej okolicy. Szlak Wina na Wyżynie Wulkanów, która od tysiącleci jest ojczyzną winogrona i wina, a w której według dawnych wierzeń dalej płonie ogień wygasłych wulkanów. Chłodne, zagadkowe piwnice na zboczach gór kryją "łzy wulkanów".

Festiwal Winobrania w Badacsony jest imprezą regionalną znaną również na całym świecie, która u turystów wywołuje specyficzne przeżycia.

całkowity obszar regionu 4263 ha
według ewidencji gmin winnych 1790 ha
ilość miejscowości wchodzących w skład regionu 16

Już kilka tysięcy lat temu na tym obszarze kwitła kultura winogron. Klimat jest umiarkowany, bez skrajności. Niskie temperatury nie powodują szkód w plantacjach. Lata nie są gorące, ani zimy nie są zbyt srogie.

Na polach uprawnych przeważają gleby brunatne i gliniaste brunatne. Na bazaltowym podłożu ukształtowały się gleby zawierające substancje odżywcze z dużą ilością potasu, magnezu i mikroelementów. W regionie tym uprawia się niemal wyłącznie gatunki winogron białych (99%). Wśród 16 gatunków win produkowanych tutaj są wina tradycyjne (Kéknyelű, Olaszrizling, Szürkebarát), gatunki międzynarodowe (Chardonnay, Sauvignon, Rajnai rizling, Pinot blanc), a także nowsze, uszlachetnione gatunki (Zenit). Wśród gatunków winogron czerwonych mamy tu Cabernet Sauvignon, Pinot noir i Kékfrankos. W regionie produkuje się wina pełne aromatyczne o wybornym kwaskowym smaku. Wśród tych gatunków niemal w 70% produkowany Olaszrizling jest nadzwyczaj dobrze skomponowany, o posmaku gorzkich migdałów. Sprzedaje się również Szürkebarát ma intensywny i trwały aromat i często występuje w wersji na słodko. Znane wino Kéknyelű ma jałowy, gorzki, kwaskowy charakter.

Region Balatonfüred-Csopak

Wspaniała okolica przyciąga tysiące turystów. W regionie tym działają 4 stowarzyszenia wina pomagające gościom w orientacji. Jednoczą one producentów, ujednoliciły zasady próbowania wina, zbytu wina i przyjmowania gości. Nadany przez nich znak ochronny oznacza gwarancję jakości na wysokim poziomie.

Turyści obok wybornego wina mogą rozkoszować się naturalnymi, o historycznym znaczeniu, specjałami i panoramą Balatonu. "Najładniejsza piwnica Wyżyny Balatonu" - takim tytułem może się poszczycić gospodarz z Csopak. Ciekawostką Balatonfured i okolic jest to, że do poszczególnych piwnic można dostać się kolejką.

Jest to jeden z regionów wyróżniających się wybornym winem, gdzie uprawa winorośli i wyrób wina liczy prawie 2000 lat. O początkach kultury winogron na Węgrzech świadczą zabytki piśmienne.Zaczęła się jeszcze w czasach celtyckich, po których przyszli Rzymianie, a potem Awarowie.

Ten historyczny region winny znajduje się w północno-wschodniej części Balatonu, od Alsóors do Zanka, gdzie równolegle do jeziora ciągnie się pasmo gór. Znaczenie Balatonfured wzrosło, kiedy stało się własnością Opactwa Tihany w 1211 roku. Poziom, na jakim znalazła się kultura winogron i piwnice zawdzięczano księżom i zakonnikom, którzy pracowali na to kilkadziesiąt lat zapobiegając tym samym rozwojowi innych regionów. W czasach panowania Turków zaniechano uprawy, zaś w XVIII w. ponownie nastąpił jej rozwój. Natomiast w XIX w.  Balatonfured stało się najważniejszym miastem Balatonu, gdzie organizowano wykwintne bale z okazji świąt państwowych, na których bawiono się popijając doskonałe wina białe. Dzisiaj jest ono centrum regionu, a od 1987 roku nosi tytuł "Międzynarodowego Miasta Winogron i Wina"

całkowity obszar regionu  6445 ha

według ewidencji gmin winnych  2143 ha

ilość miejscowości wchodzących w skład regionu 24

Od 1999 roku region składa się z 2 części: Balatonfured-Csopak (17 miejscowości) i Zanka (7 miejscowości). Klimat regionu jest umiarkowany, bez skrajności.Po stosunkowo łagodnej zimie wcześnie przychodzi wiosna. Lata nie są zbyt gorące, potem przychodzi jesień - zwykle długa, pogodna i sucha. Średnia roczna temperatura wynosi około 10C; ilość słonecznych godzin przekracza 2000. Na powierzchni Balatonu odbija się duża ilość promieni słonecznych, co wywiera korzystny wpływ na klimat, powodując, że w okolicy jeziora jest on śródziemnomorski.

Gleby tego regionu są zróżnicowane. Ukształtowały się one na czerwonym piaskowcu z okresu permu, kamieniu wapiennym z triasu, dolomicie, bazalcie i tufie bazaltowym. Rendziny i gleby brunatne ukształtowały się na piaskach i glinie pannońskiej, a także na margieli i lessie. Czerwony kolor gleby występujący w Balatonfured i okolicy daje piaskowiec z okresu permu. Świadczy to o dużej zawartości tlenku żelaza.

Obecnie w obu częściach regionu w pierwszym rzędzie uprawia się gatunki winogrona białego takie jak: Olaszrizling, Chardonnay, wino muszkatułowe Ottonel, Rajnai rizling, Rizlingszilvani, Szurkebarat, Juhfark, Pinot blanc, Sauvignon, Tramini i Zenit. Na niektórych plantacjach, głównie w okolicach Tihany uprawia się gatunki dające wino czerwone (Cabernet franc i sauvignon, Kekfrankos, Merlot i Zweigelt). Wina tego regionu w porównaniu do win z Badacsony są nieco łagodniejsze, o wybornym zapachu, osobliwym aromacie. Wielu cechy te przypisuje zwłaszcza działaniom gleby.

 
27-10-2012 16:20


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Święto winobrania w Badacsony Dorota 5 2,978 29-08-2016 21:02
Ostatni post: emi13214
Winobranie w Badacsony Dorota 0 1,961 03-09-2014 17:25
Ostatni post: Dorota
Region okolic Balatonu Klimaty Węgierskie 2 3,025 30-09-2013 18:41
Ostatni post: eplus
Region Balatonboglár Klimaty Węgierskie 0 2,523 07-12-2012 19:04
Ostatni post: Klimaty Węgierskie
Region Wyżyny Balatonu Klimaty Węgierskie 0 1,571 09-11-2012 16:24
Ostatni post: Klimaty WęgierskieRegion Badacsony
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości