Rocznice i Święta Węgierskie
#1
15 marca - Rocznica Wiosny Ludów
Wielkanoc + Poniedziałek Wielkanocny
Zielone Świątki
1 maja - Święto Pracy
20 sierpnia - Dzień św. Stefana
23 października - Rocznica Powstania Antysowieckiego
1 listopada - Wszystkich Świętych
25, 26 grudnia - Boże Narodzenie


Tu przykładowo - obchody 15 marca w Hajdúnánás.

Odpowiedz
#2
To ja dorzucę wideo z tegorocznych fajerwerków z okazji Dnia Św. Stefana. Dwa razy po pół godziny, więc jest co oglądać Oczko



Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Całego nie zobaczyły, ale we fragmentach też robi wrażenie Szeroki uśmiech
Fajnie, że zamek podświetlony. Jak ostatnio byłem w Budapeszcie to na moich oczach go zgasili Język
Odpowiedz
#4
(31-05-2012, 11:34)Maniek napisał(a): Fajnie, że zamek podświetlony. Jak ostatnio byłem w Budapeszcie to na moich oczach go zgasili Język

Hehe, o północy, zdaje się, gaszą. No niestety... kryzys na Węgrzech Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
Tak się złożyło, że pokazane na filmie przedstawienie oglądałem z trawnika przed Vigadó. Z rozdziawioną momentami gębą i momentami żałując, że plac ogranicza nieco widoczność. Z drugiej strony, miejsca bliżej Dunaju również zawężają perspektywę. Najlepszy chyba byłby most Małgorzaty: stamtąd widać chyba wszystkie race przed sobą i nie trzeba kręcić szyją.
Odpowiedz
#6
Ja też miałam przyjemność oglądać fajerwerki. Staliśmy niedaleko hotelu Gellerta. Huk był tak potężny, że myślałam, że siła wybuchu wbije mnie w ścianę. Na dodatek była wielka ulewa, parasolki nie pomagały. Byłam cała przemoczona. Innym razem widziałam ćwiczenia pilotów - samoloty latały bardzo nisko nad Dunajem. Wtedy pogoda była o niebo lepsza.
Odpowiedz
#7
Do świąt dorzuciłabym jeszcze Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca. W latach parzystych uroczystości odbywają się na Węgrzech, w nieparzystych w Polsce. W tym roku gospodarzem był Ópusztaszer w komitacie Csongrád i Szeged, w zeszłym roku był Poznań. Symbolem przyjaźni są dwa zrośnięte ze sobą dęby. Pomnik znajduje się w Győr.
Odpowiedz
#8
O kurde, nie miałem pojęcia, że to święto obchodzone jest w taki sposób. Świetna sprawa! A gdzie świętujemy w przyszłym roku? Kto w ogóle wybiera miasta-gospodarzy?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#9
(13-06-2012, 12:56)malika_12 napisał(a): Symbolem przyjaźni są dwa zrośnięte ze sobą dęby. Pomnik znajduje się w Győr.

tak, widziałem... wprawdzie wygląda trochę jak dwa kalafiory, ale ogólnie idea szczytna. Uśmiech
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#10
(13-06-2012, 18:28)fvg napisał(a): O kurde, nie miałem pojęcia, że to święto obchodzone jest w taki sposób. Świetna sprawa! A gdzie świętujemy w przyszłym roku? Kto w ogóle wybiera miasta-gospodarzy?

Nie wiem kto wybiera miasta-gospodarzy. W przyszłym roku będą to Katowice.

A oto link do strony ze zdjęciem pomnika przyjaźni:
http://jezwegierski.blox.pl/2007/10/pomn...skiej.html
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kino węgierskie fvg 104 89,721 27-05-2021, 20:11
Ostatni post: rwmagyar
  Wynalazki węgierskie fvg 34 46,060 19-05-2019, 23:08
Ostatni post: Waldek
  Radio węgierskie on-line fvg 16 18,801 22-10-2016, 9:26
Ostatni post: Sztasek
  Malarstwo wegierskie subiektywnie Ribizli 25 30,540 14-08-2016, 15:43
Ostatni post: mario
  Węgierskie hity ;) fvg 67 73,371 17-07-2016, 9:53
Ostatni post: gryfus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości