Rozeznanie
#1
Witam wszystkich użytkowników, jestem wraz z kolegą na Węgrzech przy okazji wyjazdu na studia. Zajechaliśmy wczoraj do Budapesztu i zatrzymaliśmy się w hostelu by tutaj, na miejscu rozejrzeć się za mieszkaniami. Mieliśmy kilka ofert (ogólnie na 15 zgłoszeń odezwało się 4) i ceny wynajmu wahają się od 190-220 euro od osoby (wliczając w to media) jednak standard tych mieszkań jest diametrialnie różny. Za 190 euro mamy obszarpane ściany i mieszkania w nieciekawej okolicy ale za to za te 220 mamy przestronny, czysty pokój z dwoma oddzielnymi łóżkami (co w innych mieszkaniach nie jest normą). Dodatkowo pokój znajduje się w centrum miasta (Rakoczi ust, niedaleko jakiejś synagogi) Na dzień dzisiejszy 220 euro to ok 67 tysięcy forintów i tutaj miałbym pytanie do osób, które mieszkają w Budapeszcie i mają rozeznanie w cenach czy to jest duża kwota jak na mieszkanie w tej części miasta?
Nasz problem polega na tym, że z uczelni na wyjazd dostajemy ok 310 euro na miesiąc i musielibyśmy przeżyć za te 90 euro + to co wyskrobie się z rodzinnego domu (więc liczmy około 150 euro może trochę więcej +liczymy że z raz albo dwa dzięki PolskiemuBusowi pojedziemy do domu to się nazwozi 50kg konserw albo innego długoterminowego jedzeniaZarumieniony) i czy przeżycie za tę kwotę jest w ogóle realne? Prosiłbym osoby mieszkające w Budapeszcie o przede wszystkim opinię co do wysokości ceny mieszkania, czy przeżyjemy bez żebrania i gdzie robić zakupy (w sensie, w których dużych sieciówkach są wg Was najkorzystniejsze ceny?) Forum przeglądam od kilku dni a od kilku godzin starałem się znaleźć tutaj odpowiedzi na moje pytania bo im bliżej jutra (wstępnie się umówiliśmy, że do jutra zdecydujemy) tym bardziej się denerwuję. Smutek
Odpowiedz
#2
Ja tylko tak dla uspokojenia(pewnie Sztasek naświetli Ci sytuację).
Z tego co pamiętam to pisał że ceny najmu w Budapeszcie są ogólnie wysokie a jeśli różnica między gównianą miejscówką a porządną to jedynie 30 euro to...sam wiesz.
Co do wyżywienia to nie sądzę byś musiał zwozić je 'hurtowo' z PL.Ceny są podobne, jedne rzeczy trochę droższe inne tańsze ale wielkich różnic nie ma.
A najtaniej w dużych sieciach typu Tesco np.
Odpowiedz
#3
Jaxa - Były czasy, gdy wynajmowałem mieszkanie (kawalerkę, jednopokojowe) w bardzo bliskim sąsiedztwie Budapesztu na okres 1-2 miesięcy. Na dojazd do centrum miejską komunikacją potrzebowałem 30-40 minut w zależności od pory dnia. Ceny wynajmu na "na przedmieściach" - jak pisz LK1 - są dużo mniejsze i da się wynająć bez kaucji. Bilet miesięczny dla studenta (Havi Budapest-bérlet felsőoktatásban tanulóknak) kosztuje 3450 Ft.
Zorientuj się, kto na roku "z prowincji" dojeżdża na wykłady i poproś o pomoc w wynajęciu odpowiedniego lokalu.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości