Sisi
#1
Cesarzowa Austrii i krolowa Wegier, od dziecka nazywana Sissi/Sisi/Sissy. Znana ze swej urody i sympatii dla Wegrow. Urodzila sie w Monachium, a zmarla tragicznie w wieku 61 lat w Genewie.
Na zdjeciu: tablica pamiatkowa na domu, w ktorym sie urodziala (Monachium) i pomnik wystawiony w Genewie w setna rocznice jej smierci (odkryte przez przypadek w czasie podrozy):
[Obrazek: 2117znt.jpg]
[Obrazek: 23su32u.jpg]
Odpowiedz
#2
Dlaczego tragicznie? Jak dokonała żywota Sisi? Bo ja nie wiem Smutek
Odpowiedz
#3
Elżbieta została zamordowana przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheni, który wbił jej pilnik w serce (Wikipedia).
[Obrazek: 140c2gj.jpg]
Odpowiedz
#4
Ribizli, dziękuje za wyjaśnienie. Ukłony w Twoją stronę Uśmiech
Odpowiedz
#5
W ogóle Sissi to niezwykle barwna postać. Moja żona tak zakochała się w jej osobie, że za każdym razem gdy jesteśmy w Budapeszcie chce mnie wyciągnąć do Gödöllo :-)

Pałacyk kiedyś w ruinie teraz odrestaurowany przybliża postać królowej/cesarzowej i jej pobytów w pałacyku.

[Obrazek: oazmol.jpg]

[Obrazek: t8sn49.jpg]

[Obrazek: rstr3b.jpg]

Pierwszy raz odwiedziła go w 1866 roku nie będąc jeszcze królową. Potem, już jako monarchini spędzała tam każdą jesień i wiosnę. Swoje dzieci starała się wychować w duchu węgierskości i podobno była największa orędowniczką sprawy węgierskiej. Węgrzy ją ubóstwiali.

Sissi na tle pałacyku:

[Obrazek: 25pld20.jpg]

[Obrazek: 2z8ruk4.jpg]

Według doniesień, zmarła bo za późno zorientowano się w powadze obrażeń, myślano, że to tylko skaleczenie. Niestety ciasno zawiązany gorset (Sissi miała manię odchudzania - co widać na strojach wystawionych w Godollo) uniemożliwił wydostanie się krwi i nastąpił krwotok wewnętrzny. Tak mówi legenda.

Pomniki Sissi są nie tylko w Budapeszcie (np.przy moście Elżbiety oczywiścieUśmiech

[Obrazek: wgrs6g.jpg]

ale też w Wiedniu

[Obrazek: 33begdd.jpg]

i...Funchal, gdzie królowa wypoczywała.

[Obrazek: 149uycw.jpg]

Ciekawe opracowanie na temat jej i Franciszka Józefa ukazało się w Polsce, niestety pisane przez Austriaka, wiec z austriackiej perspektywy, o Węgrzech mizernie...

[Obrazek: 1zwl17t.jpg]
Odpowiedz
#6
Dwie dzielnice Budapesztu sa nazwane jej imieniem: VII. dzielnica to Erzsébetváros (Miasto Elzbiety), a XX.dzielnica to Pesterzsébet (do 1924 r. byla zwana Erzsébetfalva czyli Wies Elzbiety).
Odpowiedz
#7
Na Korfu którą uwielbiała miała pałac Achillon w pobliżu malowniczej wioski Gastouri
http://www.youtube.com/watch?v=rzRNYT7QrIw
Odpowiedz
#8
(05-03-2013, 17:55)javin napisał(a): Na Korfu którą uwielbiała miała pałac Achillon w pobliżu malowniczej wioski Gastouri
http://www.youtube.com/watch?v=rzRNYT7QrIw

No właśnie, to mnie zawsze bawi. Miałem szczęście być zarówno w Gödöllö jak i na Korfu i na Maderze. Wszędzie słyszałem i czytałem, że "to miejsce Sissi ukochała sobie szczególnie" i "uwielbiała tu przebywać i obcować z ludźmi" :-) coś podobnego jak po śmierci Jana Pawła II - tu papież chodził, tam jadł, tu miał przyjaciela.
Odpowiedz
#9
Tak bywa z osobami lubianymi.
Odpowiedz
#10
"Cesarzowa Elżbieta"- Brigitte Hamann
[Obrazek: 155x220.jpg]
Biografia żony cesarza Franciszka Józefa I ukazuje kobietę, która nie chciała podporządkować się ówczesnym regułom, dążącą do celu sformułowanego dopiero przez ruch kobiecy XX wieku w haśle ''samorealizacja'' - i osiągnęła go. W książce Brigitte Hamann Elżbieta jest kobietą z krwi i kości ze swoją dumą, obsesjami, egzaltacją i uporem. Powszechnie znamy ją jako kobietę inteligentną, oryginalną, prekursorkę pewnych współczesnych zachowań. Pedantyczna dbałość o urodę i kondycję, forsowne codzienne marsze, wyczynowa jazda konna, pływanie, surowa dieta, a przy tym podróżowanie i nauka języków obcych, to wszystko zbliża ją do modelu współczesnej kobiety.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości