Sylwester w Budapeszcie
#1
Cześć. W tym roku mamy zamiar wyjechać na 4 dni do Budapesztu i tam spędzić Sylwestra/Nowy rok. Jako, że pierwszy raz wybieramy się w tamte strony mamy kilka pytań Oczko
1. Gdzie najlepiej wybrać się na winko Wino Chodzi o jakąś zaciszną knajpę z niewygórowanymi cenami - ot, żeby posiedzieć do późna we cztery osoby przy lampce dobrego wina.
2. Jak jest dokładnie z parkingami. Niedaleko hostelu, w którym mamy miejsce, znalazłem parking "automatyczny". Opłaca się z niego korzystać czy tez lepiej zapłacić za postój na tradycyjnym placu pod chmurką?
3. Czy w Sylwestra organizowane są jakieś imprezy na rynku/pod chmurką? Nie znalazłem niestety żadnej informacji co się tam dzieje w 2014 Smutek
4. Jak jest z komunikacją? Zamówię langosza po angielsku czy trzeba posługiwać się łamanym migowo-węgierskim? Język
5. Opłaca się zabierać z Polski forinty czy lepiej na miejscu wymienić PLN->HUF lub EUR->HUF?
Za wszelkie informacje będziemy wdzięczni. Pozdrowienia Uśmiech
Odpowiedz
#2
(18-12-2014, 20:59)vekh napisał(a): ...4. Jak jest z komunikacją? Zamówię langosza po angielsku czy trzeba posługiwać się łamanym migowo-węgierskim? Język
5. Opłaca się zabierać z Polski forinty czy lepiej na miejscu wymienić PLN->HUF lub EUR->HUF?
Za wszelkie informacje będziemy wdzięczni. Pozdrowienia Uśmiech

1-3. Nie wiem, w Budapeszcie nie byłem Smutek
4. Po angielsku można się dogadać na całych Węgrzech.
5. EUR/HUF - w czasie całej mojej podróży po Węgrzech i Rumunii widziałem jeden kantor wymieniający złotówki (w Szegedzie; i to chyba po nienajlepszym kursie). Tak czy inaczej -> bezpieczniej wziąć euro (z Polski) i wymienić na Flaga węgierska na forinty (u Bratanków jest lepszy kurs)
Odpowiedz
#3
W Budapeszcie wszędzie się złotówki wymieni.Nie chce mi się przeliczać ale strzelam że kupno euro i potem forintów wyjdzie drożej, bo i w zeszłym i w tym tak mi wychodziło.Chyba że macie euro, to wtedy można brać.

Tu jest uczciwy kantor, ma kilka lokalizacji w BP
http://correctchange.hu/index.php?lang=eng

Jeśli w innym to patrzeć na widełki(złotówki powinny mieć tak ze 2 może 3 różnicy między kupnem a sprzedażą) i trzymać się z daleka od dworcowych czy na Vaci, choć akurat ta sieć ma tam tez kantor ale ciężko mi powiedzieć czy ceny są takie same.
Odpowiedz
#4
(18-12-2014, 20:59)vekh napisał(a): 3. Czy w Sylwestra organizowane są jakieś imprezy na rynku/pod chmurką? Nie znalazłem niestety żadnej informacji co się tam dzieje w 2014 ...

Jest bardzo słabo z oficjalnymi informacjami o imprezach. Taka węgierska tradycja.
Na dzisiaj wiadomo o trzech dużych: na Vörösmarty tér, Oktogonie i Nyugati pu. (na dworcu i przed nim Uśmiech ).
Po budańskiej stronie jest spokojniej. My bawimy się na Bema, ludzie chodzą też pod Zamek, na bulwary i na mosty żeby oglądać fajerwerki.
No i do knajp ale w 100 % rezerwacje.
Odpowiedz
#5
Simon, a ja nie spotkałem kantoru gdzie nie można było wymienić złotówek na forinty.Zarumieniony
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#6
@czesieko - weź pod uwagę, że nie byłem w Budapeszcie Uśmiech
Po prostu moim zdaniem bezpieczniej wziąć EUR z Polski i wymienić je na HUF na Węgrzech. Z tego, co widziałem, przy wymianie 100 EUR i 426PLN (1 EUR = 4,26 PLN na 22 XII 2014) różnica to 15 HUF (20 groszy), więc moim zdaniem nie warto kombinować ze złotówkami, lepiej wziąć euro z Flaga polska, 20 groszy różnicy przy wymianie 100 euro to nie jest dużo Uśmiech
Odpowiedz
#7
Flaga polska Szanujmy się a tak na serio , jeśli ktoś będzie się z tym czuł bardziej komfortowo, to niech bierze euro - różnice są tak nie wielkie że to nie ma żadnego znaczenia, plus też jest taki że kursy euro/$, są wyświetlane na dużych tablicach, więc nawet nie trzeba wchodzić i szukać by się zorientować czy kantor jest uczciwy czy nie.

Niektórych może zdziwić nakaz zapłaty podatku od każdej transakcji
Jest to 0.3% (max 5000 forintów). Jest to standardowa procedura więc żadnych spisków, proszę się nie doszukiwaćOczko
Odpowiedz
#8
Dzisiejszy kurs PLN w Budapeszcie przy wymianie na forinty: 1 PLN ~ 73,55 HUF
Odpowiedz
#9
Pod żadnym pozorem nie brać rubli - nawet, jak ktoś się pospieszy, to dowiezie najwyżej połowę !Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#10
Spokojnie można brać złotówki na Węgry nie spotkałem kantoru zeby nie można było naszej waluty zamienić na forinty i to nie tylko w Budapeszcie ale w każdym innym mieśc jakim byłem np; Eger ,Miskolc,Sátoraljaújhely,Nyíregyháza a w Hajdúszoboszló to nasza waluta jest wyróżniona na równo z euro
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 252 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 551,793 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 87,237 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 281 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Noclegi Tani nocleg w Budapeszcie fvg 389 521,469 20-04-2023, 13:32
Ostatni post: czupur_n



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości