Szentendre
#1
A kto był w Szentendre? Jak wygląda dojazd tam z Budapesztu rowerem? No i co warto zobaczyć? Uśmiech
Odpowiedz
#2
To i ja podepnę się pod temat. Znalazłem taką stronkę:
http://camping-budapest.com/pl
Jest wprawdzie po po polsku, ale interesują mnie szczegóły dotyczące basenu termalnego, o którym jest tylko wzmianka. Chodzi mi o to, czy jest on na terenie kempingu i czy jest to woda lecznicza .
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#3
Gdy kupuje się bilet kolejowy do Szentendre w kasie na Batthyany ter warto pokazać, jeśli się taki ma, bilet czasowy komunikacji miejskiej np. 24 godzinny lub 7 dniowy, wtedy zapłaci się 310 Ft za bilet kolejowy do Szentendre, a nie 660 Ft (bo do granic miasta obowiązuje bilet komunikacji miejskiej).
Odpowiedz
#4
Byłem w Szentednre dzisiaj. Ryneczek (Fo ter) ładnie wyremontowany, w muzeum marcepanu poprawili figurę Michaela Jacksona, czyli - sezon można zaczynać Uśmiech
Odpowiedz
#5
Też byłam w ten majowy weekend w Szentendre. Wielka przyjemność powłóczyć się po miasteczku. Uliczki, trochę dalej od głównych "deptaczków", urokliwe i ciekawe.

Dopiero teraz po powrocie dopatrzyłam się, że w Szentendre jest fajny skansen. Czy może ktoś wie, jak to daleko od miasteczka i czy tam na piechotę się dotrze, czy trzeba raczej czym podjechać? Na zdjęciach wygląda, że jest wart obejrzenia.
Odpowiedz
#6
Z Budapesztu do Szentendre można dojechać rowerem nie jadąc główna drogą.Ścieżka rowerowa występuję fragmentami, a poza tym osiedlowe dogi wzdłuż Dunaju o minimalnym ruchu samochodowym. Odległość od Budapesztu to coś około 20km czyli max 1,5 godziny rowerem. Na ww. campingu "Pap-Sziget" mieszkałem dwa razy. Camping bardzo sympatyczny umiejscowiony na wyspie na Dunaju. Sanitariaty w średnim standardzie, ciepła woda przez cały dzień (czasami tylko letnia). Na campingu są także domki na palach, te najtańsze stare to dramat, ale nowe są OK. Poza tym murowane pokoje. W czasie naszego drugiego pobytu w czerwcu 2010, kiedy to wszędzie były powodzie całkowicie zalało wyspę, dobrze, że zdążyliśmy się dzień wcześniej przeprowadzić na Romai. Na samym campingu jest basen ale wtedy kiedy byłem (maj, czerwiec) basen był nieczynny, nie wiem jak w sezonie. Niedaleko jest kąpielisko, ale z niego nie korzystałem więc nic na ten temat nie mogę napisać. Godne polecenia baseny z atrakcjami dla dzieci sąsiadują z campingiem Romai w Budapeszcie. Szentendre to bardzo ładne, zabytkowe miasteczko. Świetna baza do zwiedzania Budapesztu, Wyszegradu i Esztergomu.
Odpowiedz
#7
(11-05-2013, 23:16)julka napisał(a): Też byłam w ten majowy weekend w Szentendre. Wielka przyjemność powłóczyć się po miasteczku. Uliczki, trochę dalej od głównych "deptaczków", urokliwe i ciekawe.

Dopiero teraz po powrocie dopatrzyłam się, że w Szentendre jest fajny skansen. Czy może ktoś wie, jak to daleko od miasteczka i czy tam na piechotę się dotrze, czy trzeba raczej czym podjechać? Na zdjęciach wygląda, że jest wart obejrzenia.


Skansen jest fantastyczny, podobno największy na Węgrzech.
Niestety na piechotę z centrum miasta raczej tam nie dojdziemy. Ja zawsze
jeżdżę autem. Może kursuje jakiś miejski autobus?

http://skanzen.hu

Mapa skansenu, jak widzimy obszar dosyć duży:

http://skanzen.hu/images/terkep_web_HU.pdf


Wirtualny spacer po skansenie:

http://skanzen.hu/?fm=article&id=92


Adres:

Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Cím. 2000 Szentendre Sztaravodai út


Ceny biletów: 1700 HUF, ulgowy 850 HUF, bilet dla dziecka przy bilecie rodzinnym: 400 HUF.

Godziny otwarcia:

3 listopada - 24 marca:
sobota-niedziela 10-16

30 marca - 27 października:
wtorek-niedziela 10-17
Odpowiedz
#8
W Szentendre polecam odwiedzić muzeum Margit Kovács.
(Vastagh Gy. utca 1). Godziny otwarcia: 10-18 poniedziałek-niedziela
Bilety: 1000 HUF dorosły, student/emeryt 500 HUF.
Odpowiedz
#9
(12-05-2013, 10:15)Tudós napisał(a): Skansen jest fantastyczny, podobno największy na Węgrzech.
Niestety na piechotę z centrum miasta raczej tam nie dojdziemy. Ja zawsze
jeżdżę autem. Może kursuje jakiś miejski autobus?


Znalazłam stronkę z autobusem kursującym, jak się domyślam, z Budapesztu i po Szentendre. Jeden z przestanków to Skanzen, ale szczerze mówiąc nie mogę się połapać.

http://www.volanbusz.hu/menetrend.php?di...trend=6225

Przy najbliższej okazji zamierzam koniecznie odwiedzić skansen, bo jak wspominałam zdjęcia są bardzo zachęcające.
Odpowiedz
#10
Możliwości dojazdu do Skansenu w Szentendre opisane są na wspomnianej wcześniej stronie www.skanzen.hu .
Oto one po polsku:

Dojazd jest możliwy w kilku wariantach:
  1. Bezpośrednie, weekendowe połączenie autobusowe z Budapesztu do skansenu w Szentendre:
    Autobusy odjeżdżają z przystanku autobusu 109 przy Károly körút 23 w VII dzielnicy Budapesztu, następny przystanek jest przy placu Batthyány (przystanek autobusu 86 od strony Dunaju), przystanek końcowy jest przy skansenie. Ceny biletów: dla dorosłego bilet tam i powrót 1000 Ft, w jedną stronę 700 Ft, uczeń, emeryt: tam i powrót 700 Ft, w jedną stronę 500 Ft.
    Godziny odjazdu:
    • z Budapesztu:
      Budapeszt, VII. Károly krt. 23. : 10:00 , 12:00
      Budapest, I. plac Batthyány: 10:20, 12:20
      Przyjazd do skansenu: 11:10, 13:10
    • ze skansenu: 15:00 , 17:15
      Budapeszt, I.plac Batthyány : 15:50, 18:00
      Budapeszt, VII. Károly krt. 23.: 16:00, 18:15

  2. Samochodem osobowym można dojechać do skansenu jadąc drogą numer 11 w ciągu 1 do 1,5 godziny. W Szentendre tabliczka z napisem Skanzen wskazuje miejsce odgałęzienia drogi.

  3. HÉV z placu Batthyány do Szentendre i dalej autobusem lokalnym ze stanowiska 6 do przystanku Tegez utca.

  4. Autobusem Volan z dworca autobusowego Újpest-Városkapu (obok znajduje się przystanek trzeciej linii metra o tej samej nazwie) do dworca autobusowego w Szentendre i dalej autobusem lokalnym ze stanowiska 6 i 7 do przystanku Tegez utca
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości