Szybkie rachunki
#1
Hej.
Temat nieprzypadkowy, zainspirowany jedna lekcji matematyki tak zatytulowanej z dzieciakami z podstawowki, ktora hospitowalem na studiach, sprzedam Wam patent na szybki przelicznik w obcej walucie, na przykladzie forinta.

Za szacunkowy kurs przyjmijmy 1,40 ziko = 1000 huf.
Wzor (((XX HUF / 100)+50%)-10%, wiem ze to banaly, ale po kilku cwiczeniach zobaczycie jakie to pomocny trik.

Przyklad.
Butla Egri Bikavera w tawernie Butykos kosztuje nas
3500 HUF /100 => 35
+17,5 => 52,5
-5,25 => ok. 47 ziko

Jest o oczywiscie szacunek nie bioracy pod uwage super dokladnego kursu, ale na pierwszy rzut moze kogos przerazic fakt, ze przebimbal np. 10 tysi w jeden wieczor ;-)
Odpowiedz
#2
Po pierwsze co to jest ziko ? Nie znam takiej waluty.
A jeśli już to 1,40 PLN = 100 HUF.
Odpowiedz
#3
Jako, ze zyjesz w idealnym swiecie, chcialem dla Ciebie poprawic swoj post. Nietesty mozliwe jest to przez 3h po napisaniu.

Ps. W specyficzny sposob okazujesz wdziecznosc.
Odpowiedz
#4
Każdy z nas już jakoś sobie radzi z forintami. Dla mnie +50%-10% to +40%. Ale -10% to od wartości początkowej, a nie tej osiągniętej po dodaniu 50%.
Odpowiedz
#5
(24-06-2017, 9:57)Crk64 napisał(a): Ps. W specyficzny sposob okazujesz wdziecznosc.

Doprawdy, jestem Ci bardzo wdzięczny, że oświeciłeś mnie rachunkami z zakresu szkoły podstawowej. Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#6
Uśmiech Tylko żeby się koledzi nie pokłócili bo dyskusja zaczyna nabierac na sile Uśmiech
Odpowiedz
#7
Nie ma obawy Język
Odpowiedz
#8
średni kurs PLN w dniu dzisiejszym ... Budapeszt 1 PLN ~ 73,43 HUF
średni kurs HUF w dniu dzisiejszym ... Warszawa 100 HUF ~ 1,3616 PLN
Szeroki uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości