Táncház
#1
Pozwoliłam sobie utworzyć ten wątek dlatego, że (podchodząc sentymentalnie) jest to jedna z najlepszych rzeczy na Węgrzech. Przepiękna muzyka, przepiękne tańce, po prostu wielkie Ach.. Oczko

Dla wszystkich , którzy wybierają się na Węgry polecam i zachęcam do odwiedzenia tego typu imprezy, atmosfera jest naprawdę świetna. W Budapeszcie prawie codziennie w jakimś miejscu możecie znaleźć Táncház.

Na poniższej stronie na bieżąco dodawane są informacje o imprezach tego typu ale też o kursach, jeśli ktoś chciałby się nauczyć tańczyć:

http://www.folkradio.hu/

W zakładce Folknaptár u góry strony znajdziecie program na każdy dzień.

Z mojej strony mogę polecić mój ulubiony, który odbywa się w każdą środę w knajpce Részeg szabó - Drunken tailor, 1081 Budapest, Népszínház utca 26.

Chwilowo nie ma chłopaka, który gra na lutni i generalnie rozkręca tę imprezę ale mam nadzieję, że szybko wróci. Wtedy, gdy jest na tej imprezie są też tańce Moldvai, czyli tańce głównie w kole, których można bardzo szybko się nauczyć i cieszyć się jeszcze bardziej tą atmosferą.

Oprócz tego jest bardzo sympatyczny barman, który wie naprawdę wiele na temat polsko - węgierskiej historii, a na hasło "na zdrowie" doskonale wie co odpowiedzieć Język

Jeśli ktoś chciałby się nauczyć tańców węgierskich polecam także obozy taneczne, które są organizowane latem na Węgrzech i w Rumunii. Jest ich naprawdę wiele. Chociaż wybierając się na taki obóz raczej trzeba się nastawić na komunikację w języku węgierskim. Jeszcze w zeszłym roku na stronie, której link wkleiłam był osobny dział poświęcony tym obozom, teraz nie mogę go znaleźć. Ale myślę, że w razie potrzeby Google da Wam odpowiednie wskazówki Uśmiech
Odpowiedz
#2
Tak a propos obozów tanecznych podzielę się z Wami jeszcze jedną informacją.

Na Węgrzech odbywa się co roku obóz taneczny i muzyczny Méta. Bardziej muzyczny, więc jeśli ktoś gra np. na skrzypcach, kontrabasie, akordeonie itp itd. tam może nauczyć się grać węgierską muzykę. Z tańcami na tym obozie jest różnie. Byłam tam dwa lata temu i rzeczywiście była nauka tańców. W tamtym roku pojechałam na weekend nabrać trochę energii ale tańców nie było dlatego, że było zbyt mało chętnych.

Mimo wszystko z całego serca mogę polecić ten obóz, ponieważ ludzie i atmosfera są niesamowici Uśmiech Wcześniej ten obóz był w Dinnyés, teraz jest w Kadár koło Balatonu.

W tym roku rozbudowali stronę także w języku angielskim i niemieckim, więc małe ułatwienie dla osób nieznających węgierskiego. A ta stronka to:

https://sites.google.com/site/metatabor/
Odpowiedz
#3
Pozwolę sobie dopisać coś-niecoś... od lat jestem fanem węgierskiej muzyki ludowej, a że temat istnieje, bardzo dobrze.
Mówimy o „Táncház”, ale jak to jest? Być może ktoś przetłmaczy na sucho i mamy taniec-dom... dom tańca. Co kryje w sobie ten zwrot? Należy spojrzeć wstecz… koniec XIX wieku Vikár Béla akademik, wielki miłośnik węgierskiej etnografii zainicjował zbieranie i segregowanie muzyki i pieśni ludowych. Ważne wiedzieć, że w tym okresie Węgry to „Nagy-Magyarország”. Kolejni jego naśladowcy Bartók Béla i Kodály Zoltán - dzięki nim do dziś istnieje oryginalny zapis ponad 100000 ludowych utworów. Bartók Béla i Kodály Zoltán to wielcy kompozytorzy węgierscy… którzy muzyczne motywy ludowe wplatali w dzieła swojej twórczości. Mimo iż od tamtych czasów sporo się zmieniło, jednak tradycja pozostała, młodzi miłośnicy etnografii w okresie letnim ciągle poszukują czegoś ludowego… wiele niespodzanek i dziś czeka aby świat je zobaczył, to jest celem letnich obozów i nie tylko tanecznych.
Tradycje i obrzędy ludowe jeszcze i dziś w wielu kręgach to świat obcy mieszkańcom miast. Właśnie to, na Węgrzech, zainicjowało ponad 40 lat temu ruch muzyczno-taneczny, o którym dziś mówi się „Táncház”. Jednym z jego twórców jest Sebő Ferenc… mam nadzieję, że wielu Forumowiczów zna to nazwisko… jest(był) związany z zespołem BRAThANKI.
Ten nowy trend zaprezentował to wszystko, co od wieków istniało, lecz było gdzieś ukryte. Prezentacje sceniczne tańca i śpiewu połączone z żywą muzyką ludową to był traf w dziesiątkę. Powstawały młodzieżowe grupy śpiewacze i taneczne, a z nimi kształtowały się nowe zajęcia, fakultety, profesje… a wszystkie powiązane z tańcem, śpiewem i muzyką ludową. Nie tylko na wsi, ale i w kręgach miejskich rodziła się sympatia do czegoś co ludowe, z czasem zawiązał się klub miłośników… który dzisiaj jako „Táncház” zrzesza swoich członków na całym świecie.
Jeśli mówimy o Táncház jako imprezie, należy pamiętać o zwykłej potańcówce. Przygrywa kapela na ludowo, tańce tradycyjnie ludowe, tańczymy zwykle w parach… chyba że mamy werbunkowy (verbunkos) to męski taniec lub tańce dziewczęce (karikázó). Tańce grupowe też wspaniała zabawa. Potańcówka jest urozmaicana nauką tańca ludowgo.
Nie wystarczy raz być na takim wieczorku… Uśmiech
Odpowiedz
#4
Zamiast napisać nie wystarczy być raz raczej napisałabym ciężko poprzestać na jednym razie Uśmiech

Rzeczywiście, bez znajomości kroków ciężko potańczyć. Chociaż na wielu imprezach tego typu są jeszcze tańce Moldvai, czyli tańce w kole, są stosunkowo łatwe. Chociaż z tego co mi wiadomo Seklerzy i Czangowie (stąd tańce Moldvai) są poniekąd trochę inną grupą etniczną. Ale w każdym razie dość często te tańce są na Táncház i można się troszkę pobawić.

Super, że o tym napisałeś Uśmiech
Odpowiedz
#5
Fantastycznie...Uśmiech tak, Seklerzy i Czangowie to dwie różne grupy etniczne... niestety nawet wielu Węgrów nie potrafi określić różnicy między nimi. Zresztą i sami Seklerzy to też zróżnicowane etnikum, oj bardzo, naprawdę bardzo.
Od wielu lat właśnie te grupy są w kręgu moich zainteresowań.
Odpowiedz
#6
Tańce Moldvai... "Moldvai táncok" - Pannónia Néptáncegyüttes, Kistarcsa
Odpowiedz
#7
Myślę, że tutaj należy umieścić tą smutną informację... nie żyje Halmos Béla... Dzięki jego zabiegom i staraniom węgierski „Táncház” jako metoda figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Odpowiedz
#8
Czy ktoś wie, gdzie można się w Budapeszcie uczyć tańczyć czardasza?
Odpowiedz
#9
wilkanek - Może tak na początek, muzyka, rytm, pierwsze kroki... János i Etelka doskonale to prezentują...
ZERKNIJ TUTAJ i ucz się czardasza od mistrzów
Odpowiedz
#10
@ wilkanek: Tu są całkiem dobre kursy:

http://www.aranytiz.hu/index.php?oldal=024

zresztą powyżej gdzieś wrzuciłam linka do strony, na której są różne wydarzenia związane z węgierską kulturą ludową, w tym też kursy:

http://www.folkradio.hu/

Zakładka Folknaptár.

Kurs = tanfolyam Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości