Wędzenie papryki
#1
Może ktoś ma doświadczenie w wędzeniu papryki.
Mam wędzarnię z termometrem.
W internecie nic ciekawego nie znalazłemZdziwionyZdziwionyZdziwiony
Odpowiedz
#2
Wędzenie papryki (tak mi się wydaje) to hiszpańska tradycja...
Odpowiedz
#3
(19-07-2013, 11:12)Sztasek napisał(a): Wędzenie papryki (tak mi się wydaje) to hiszpańska tradycja...
Być może ale nie wierzę że na Węgrzech go nie stosują.
Odpowiedz
#4
W okolicy gdzie teraz przebywam, nie ma takich przymiarek, jednak... rodzice mojej znajomej kilkakrotnie próbowali wędzić paprykę. To starsze małżeństwo od dawna zajmuje się suszeniem i mieleniem papryki - taki domowy, tradycyjny sposób. O samym procesie wędzenia napiszę wówczas, gdy osobiście porozmawiam z tymi ludźmi. Jedno jest pewne, do wędzenia stosują trociny z twardego drewna.
Odpowiedz
#5
Serdecznie dziękuję.Będę czekał z niecierpliwością na informację!
Odpowiedz
#6
Witam
Chciałem się przypomnieć w temacie wędzenia papryki.
bardzo proszę !!!!
Odpowiedz
#7
(29-09-2013, 12:48)krzywaczka napisał(a): Witam. Chciałem się przypomnieć w temacie wędzenia papryki...

Uśmiech
Nie zapomniałem o obietnicy, tylko uznałem, że zbędnym będzie natychmiastowy wypad autem na drugą stronę Dunaju. W planie i tak miałem podróż w te okolice, więc po kolei. W tygodniu udało mi się spotkać ze Starszym Państwem. Robią paprykę wyłącznie dla własnych potrzeb i niestety obyłem się tylko „degustacją”. Wrażenie nie do opisania…
Jednak - jak dla mnie - nie potrafię wyobrazić sobie w kuchni tej przyprawy. Wędzona papryka nadaje całkiem inny smak potrawom, więc trzeba uważać z jej dawkowaniem.
Paprykę (podłużna czerwona) zerwaną z krzaka suszy się. Suszenie przebiega w naturalnych warunkach w specjalnie do tego przygotowanych siatkach (SUSZENIE W SIATKACH) lub na sznurach (SUSZENIE NA SZNURACH) . Ta druga metoda jest lepsza, gdyż papryka na sznurze suszy się łatwiej. Nie jest to tylko proces suszenia papryki, bo świeżo zerwana papryka nie jest zupełnie dojrzała. Mam nadzieję, że znane są ci obrazy węgierskich zagród, gdzie pod okapem wiszą długie (ok. 120-150 cm) czerwone sznury dojrzewającej i suszącej się papryki. Taka papryka po wysuszeniu nie jest całkiem sucha, zawierać może jeszcze 15-25% wody i do mielenia nie nadaje się. Aby pozbyć się pozostałości wody, paprykę należy dosuszyć w suszarni. Jest to zamknięte pomieszczenie z piecykiem - tradycyjne opalane drewnem, nowocześniejsze elektryczne. W suszarni utrzymuje się temperaturę około 50 stopni, powyżej tej temperatury aromat traci swoją moc a cukier zawarty w papryce karmelizuje się i produkt końcowy jest gorzki.
Dosuszoną paprykę po jej odkurzeniu należy pozbawić korzonków. Po rozkrojeniu zawartość wewnętrzną (ziarnka, żyłki) co niektórzy usuwają lecz nie jest to konieczne. Usunięcie zawartości wewnętrznej zmniejsza „ostrość” papryki. Tak przygotowany materiał wędzi się na odpowiedniej gęstości siatkach. Sam proces wędzenia trwa 4-6 godzin. Do wędzenia stosuje się trociny z twardego drewna – ci Państwo wędzili mieszanką trocin dębu i buku. Wędzona papryka też nie jest sucha, drugie dosuszanie jest niezbędne. Suszyć należy wolno, bez przegrzewania do momentu, aż płatki papryki będą się przełamywać wydając szeleszczący głos. Ostatnia sprawa, to mielenie. Jest to najtrudniejszy etap. Miele się w specjalnym młynku o małych obrotach, zbyt szybki obrót to wzrost temperatury, a oleista zawartość przypali mieloną paprykę. Miele się kilka razy, każdym razem zmniejsza się odległość żaren tak, aby produkt końcowy był jak trochę grubiej zmielona mąka.
Odpowiedz
#8
Jeszcze raz witam.
Jestem pod wrażeniem pełnej i konkretnej odpowiedzi.
Serdecznie dziękuję.
Już w tym roku nie będę wędził papryki.
W przyszłym, po drodze jak zwykle z Chorwacji zatrzymam się na Węgrzech i w miejscowości BUK kupię tą właściwą paprykę.
Nie zapominając oczywiście o pławieniu się na gorących basenach w kąpielisku.
Jeszcze raz dziękuję.:D:D:D:D:D:D
Odpowiedz
#9
(29-09-2013, 16:51)krzywaczka napisał(a): ...po drodze...zatrzymam się na Węgrzech i w miejscowości BUK kupię tą właściwą paprykę...

Piszesz "w miejscowości Buk", prawdopodobnie masz na myśli Bük . Oczko
Odpowiedz
#10
Oczywiście.Poszedłem na skróty.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości