Węgierska nutka na dziś
dzisiaj ... Flaga polska Katarzyny ... Flaga węgierska Katalin, Kati, Katinka ...
śpiewa solenizantka, Kati Kovács - "A régi ház körül ... W kręgu starego domu"

Sok jó barát lassan kidől már a sorból, ... Wielu dobrych przyjaciół ubywa z szeregu,
Öregszenek már a fák az udvaron. ... Starzeją się drzewa na podwórku.
Szegény anyám kontya lassan őszbe fordul, ... Kok z włosów mej biednej matki jesień otacza powoli,
Telik a nap, fiatalabb nem lesz már ő sem. ... Mijają dni, i ona też młodszą nie będzie.

A régi ház körül öregszik minden, ... W kręgu starego domu wszystko się starzeje,
A kert, a fák, a fal, a bútorok. ... Ogród, drzewa, ściany, meble.
A régi ház körül nagy élet nincsen, ... Stary dom nie tętni już życiem,
Sokáig zörgetem az ablakot. ... Na próżno pukam w stare okno.
...
A régi ház körül nagy élet nincsen, ... Stary dom nie tętni już życiem,
Bezárja jó anyám az ablakot. ... Zamyka okno ma dobra matka.
A régi ház körül öregszik minden, ... Stary dom nie tętni już życiem,
A gyorsvonat velem tovább robog… Pędzący pociąg odjeżdża ze mną dalej ...
Odpowiedz
Kati lubię, a tego nie słyszałem. Dzięki za tekst i tłumaczenie.
Odpowiedz
... Kovács Kati & V' Moto Rock - "Szép szavak ... Piękne słowa" Oczko
Odpowiedz
Kati? A bardzo proszę, ode mnie:

I tylko jeden kłopot mam w związku z tym: w żaden sposób nie mogę przypomnieć sobie polskiej wykonawczyni tego przeboju.
Odpowiedz
(28-11-2017, 14:08)moziba napisał(a): ... I tylko jeden kłopot mam w związku z tym: w żaden sposób nie mogę przypomnieć sobie polskiej wykonawczyni tego przeboju.

Zarumieniony ... niestety, nie znam polskiej wersji "Találkozás egy régi szerelemmel" ...
Odpowiedz
(28-11-2017, 14:08)moziba napisał(a): Kati? A bardzo proszę, ode mnie:
(...)
I tylko jeden kłopot mam w związku z tym: w żaden sposób nie mogę przypomnieć sobie polskiej wykonawczyni tego przeboju.

Niestety nie pomogę. Może chodzi o jakieś wykonanie po angielsku albo po niemiecku?
W DDR były często telewizyjne programy muzyczne na których spotykali się wykonawcy z "demoludów". Nie wiem kto z Polski jeździł na takie imprezy. Węgierscy artyści często tam występowali. Oprócz tego wersje niemiecki utworów pozwalały na koncertowanie w Austrii.

Znalazłem w necie inna perełkę: Anna Jantar śpiewa piosenkę Kati Kovács Nálad lenni újra jó po angielsku (Dancing In Your Arms)
Odpowiedz
Nie szkodzi, może jeszcze sobie przypomnę.
Następną piosenkę Kati nuciłem w technikum swojej dziewczynie, bo ktoś w radio przetłumaczył jej tytuł Kiedy jesteś bardzo blisko. Dzisiaj już bym nie nucił, choć nadal bardzo mi się podoba.
Odpowiedz
Kovács Kati odniosła sukces śpiewając arię operetkową z "Księżniczki Czardasza" ...
w jej wykonaniu "Csárdáskirálynő, Sylvia belépője ... Księżniczka Czardasza. Wejście Sylwii" Uśmiech
Odpowiedz
Błądząc po internecie czasami trafia się na niezwykle rzadkie okazje.
Uważam, że do takich okazji należał występ Viktora Király'a i Jánosa Karácsony'ego w finałowym programie Sztárban Sztár (Gwiazda w Gwieździe).
Przypomnieli legendę muzyki węgierskiej Tamás'a Somló w utworze Álomarcú lány

Odpowiedz
Księżniczka Czardasza: "Wejście Sylwii" - śpiewa Edyta Ciechomska.
W polskiej wersji ta aria jest znana jako "Czardasz Silvy".

Czardasz! Czardasz! Strugą ognia wlewa się do żył!
Czardasz! Czardasz! Hej, poniesie czardasz do kresu sił.
Żyje w nim szum węgierskich drzew, oddech gór i wodospadów śpiew.
Czardasz, hej, czardasz - dziarska w nim madziarska krew!
Mocne, bracie, wino nasze wzmaga serca rytm,
ale upić się czardaszem to dopiero szczyt.
Idzie w koło tan węgierski cały świat sprzed oczu znikł,
kwili flet i czule tęskni a po skrzypcach czarodziejskich tańczy, tańczy oszalały smyk...
Hej, o hej! w wir porwała pieśń! Hej, o hej! nieś mnie, nieś!
Struj mnie melodią jak żywy płomień w rytm szaleńczy chwyć - o tak warto żyć!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,414 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,691 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,483 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,001 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 27 gości