Wina węgierskie
#31
W czwartek będziemy mieć w Warszawie duże wydarzenie: degustację i spotkanie z winiarzami tokajskimi skuponymi w stowarzyszeniu Tokaj Renaissance. Wstęp 100 zł. Informacja
Odpowiedz
#32
Mapa - winne regiony Węgier.

[Obrazek: 20l0yna.jpg]
Odpowiedz
#33
W węgierskich winach zakochałam się całkiem niedawno i wstyd sie przyznać, że niestety przypadkiemZarumieniony Kuzyn z europejskcih wojaży przywiózł mi wino włoskie, hiszpańksie, bułgarskie i właśnie węgierskie. Oczywiście nie muszę mówić, które najlepiej przypadło mi do gustuUśmiech może któreś z Was kosztowało Badacsonyi Óvörös? Z chęcią poznam inne propozycje odnośnie win węgierskich wartych skosztowania
Odpowiedz
#34
beatawegierka napisał(a):Z chęcią poznam inne propozycje odnośnie win węgierskich wartych skosztowania

... lepiej moze wymienić te, które nie są tego godne - będzie mniej pisania Język
Odpowiedz
#35
Polecam kupaż z regionu winiarskiego Siklós-Villány o nazwie Villányi Ördögárok.
Odpowiedz
#36
zastanawiam sie nad zakupem tego [REKLAMA - Ciach] bo ma dość dobre opinie, ale ta cena mnie trochę przeraża. Dziękuję Orvos za poleceinie tego wina. Będę miała je na względzie przy najbliższej okazjiUśmiech
Odpowiedz
#37
Moje zdanie jest następujące - po pierwsze węgierskie wino trzeba kupować na Węgrzech... to, co dociera do nas po pierwsze jest o niebo droższe a po wtóre przez warunki podróży i późniejsze przechowywanie najczęściej nie jest warte swej ceny.
Po wtóre - "dobre wino" to moim zdaniem pojęcie z gatunku absolutnie subiektywnych... nie jeden raz kosztowałem okrzyczanej marki i te wszystkie "ochy i achy" wykręcały mi jedynie buziunię... musisz posmakować osobą swoją a nie polegać na zdaniu innych a już z pewnością nie kierować się marką ani ceną... picie wina ma stanowić przyjemność i nie powodować sensacji na drugi dzień /i nie mówię tu bynajmniej o "zespole dnia następnego"/, co może się przydarzyć zwłaszcza po wytrawnych winach czerwonych, które niekiedy zawierają śladowe ilości trucizn np.strychniny i nie każdy organizm to toleruje.
Odpowiedz
#38
27 kwietnia 2013 odbędzie sie w Sárospatak ciekawe wydarzenie. Poniżej informacja prasowa. Jeśli znacie osoby lub instytucje, które mogą mieć apetyt na beczkę dobrego tokaju, przekazujcie ten news dalej. Uśmiech

Tokajska Wiosna to wypełniony wydarzeniami weekend, którego kulminację stanowić będzie aukcja win zorganizowana 27 kwietnia 2013 roku przez Confrérie de Tokaj na zamku w Sárospatak. Od 26 do 28 kwietnia odbędą się także wycieczki do winnic, degustacje, powitalny obiad z winami, piknik, inicjacje nowych członków Confrerie de Tokaj, ponadto obiad galowy i wizyty w posiadłościach. Będzie to wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się ze skarbami legendarnego tokajskiego regionu winiarskiego.

Jako specjalny gość wystąpi mezzo-sopran Lucia Schwartz-Megyesi z Węgierskiej Opery Państwowej, która zaśpiewa „a cappella” przed galowym obiadem.

Aukcja Tokajów

Katalog aukcyjny przedstawia szczegółowo dwadzieścia dwa wystawione przedmioty: wina wytrawne, z późnego zbioru, szamorodni, aszú i esencje – ilustracje wyjątkowości Tokaju przekazane przez członków Confrérie. Aukcja ma odtąd odbywać się co roku, nawiązując do podobnych wydarzeń organizowanych w innych słynnych regionach.

Wyróżnikiem aukcji jest fakt, że większość licytowanych win, wyprodukowanych w ilości jednej beczki Gönczi, jeszcze dojrzewa. Zostaną zabutelkowane tuż przed aukcją lub w ciągu roku od jej zakończenia. Tradycyjna tokajska beczka Gönczi ma pojemność około 136 litrów, czyli 182 butelek win wytrawnych lub 272 butelek win słodkich. Esencja oferowana jest w ilości 10 litrów czyli 27 butelek. Każda butelka otrzyma numerowaną etykietę Confrérie. W dniu aukcji wszystkie wina zostaną udostępnione do degustacji w 3-litrowych butlach zaprojektowanych specjalnie dla Confrérie, nawiązujących kształtem do dawnych podróżnych bukłaków.

W Sali Rycerskiej zamku w Sárospatak 22 wyjątkowe wina pójdą pod młotek prowadzącej aukcję Nory Winkler. Wina przedstawią publiczności, w języku węgierskim i angielskim, znani eksperci, Gabriella Mészáros AIWS oraz Ronn Wiegand MW, MS.

Confrérie przeznaczy znaczącą część swojego 40-procentowego udziału ze sprzedaży win na wspieranie projektów pomagających zachowywać dziedzictwo krajobrazu kulturowego Tokaju, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy aukcji będą mieli szansę zostać właścicielami wyjątkowych win, stworzonych w bardzo niewielkiej ilości. Te wina-unikaty oznaczone etykietą Confrérie będą mogły cieszyć swoich nowych właścicieli lub zostać przez nich sprzedane i wejść w skład kolekcji, co samo w sobie będzie stanowić wkład w podtrzymanie i ożywienie tokajskich tradycji.

Confrérie de Tokaj

W następstwie spotkania, które odbyło się w maju 2012 roku Confrérie odnowiła się i w sierpniu przyjęła oficjalną nazwę Stowarzyszenie Confrérie de Tokaj. Jest to ekskluzywny klub miłośników Tokaju, znawców win i producentów, którego głównym celem jest promocja win tokajskich. Oznaką członkowstwa jest złoty szal, w kolorze wina aszú, z haftowanym godłem stowarzyszenia.

W grudniu zakończono przyjmowanie członków założycieli. Jest ich około stu.

Confrérie zamierza szerzyć w świecie sławę win tokajskich i umacniać uznanie dla nich, wspierać ich dystrybucję, jak również chronić wytworzone w ciągu stuleci metody upraw winorośli i produkcji win oraz udostępniać niezwykłe historyczne otoczenie Tokaju wszystkim zainteresowanym. Będzie też wspierać działania na rzecz rozwoju kultury picia wina i uzyskania przez tokaje odpowiedniej pozycji w gastronomii. Jako organizator cyklicznych imprez przyczyniać się będzie do rozwoju turystyki w regionie tokajskim.

W 2013 Confrérie zainicjuje także serię comiesięcznych wydarzeń lokalnych, które każdemu producentowi w regionie umożliwią zaprezentowanie jego win. Członkowie konfraterni będą mogli uczestniczyć w tych spotkaniach, które mają odbywać się w drugą niedzielę każdego miesiąca.

----

Tekst jest opracowaniem materiałów prasowych Confrérie de Tokaj. Fotografie udostępnione przez Confrérie na jej stronie internetowej.
Odpowiedz
#39
Muszę się pochwalić, że na majówkę jadę do moich ukochanych WęgierUśmiech Póki co raczę się dobrym węgierskim winem i z utęsknieniem odliczam dni do wyjazdu.
Odpowiedz
#40
(03-04-2013, 15:39)patrycjaborek napisał(a): Muszę się pochwalić, że na majówkę jadę do moich ukochanych WęgierUśmiech Póki co raczę się dobrym węgierskim winem i z utęsknieniem odliczam dni do wyjazdu.

No to fajnie Uśmiech
Ja się tez pochwalę, że przede mną trzy wyjazdy w trzy kolejne weekendy i już mam przyszykowane torby na butelki, które przywiozę i bedą mi służyć mam nadzieję do maja kiedy to kolejny wyjazd. Jakoś zawsze tego wina przywożę za mało....
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,001 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,268 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,975 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 22 gości