Wina węgierskie
Badacsony to w Polsce taka terra incognita - niewielu poznało tutejsze wina, mało kto udaje zapędza się w te obszary - a warto - jest to jeden z najciekawszych regionów winiarskich Węgier. W poniższym wpisie na tapetę biorę wino od butikowego, niewielkiego producenta - Folly Arborétum és Borászat z Badacsonyörs.
Odpowiedz
W zeszły czwartek na zamku Vajdahunyad w Budapeszcie miała miejsce wielka degustacja z okazji mięsiąca furminta - Furmint Február, równocześnie obchodziliśmy 2 międzynarodowy dzień tejże odmiany (Furmintday). Podczas imprezy zdegustowałem dla Was kilkadziesiąt win i wybrałem najciekawsze. Jakie furminty sprawiły mi największą przyjemność? O tym na blogu.

[Obrazek: Blog-o-winie-Furmint-Februar-3.jpg]
Odpowiedz
Trwa miesiąc furminta, więc znów sięgnąłem po butelkę trunku z tej odmiany, tym razem w wersji słodkiej. Szarka Furmint Édes 2016 to wino z późnych zbiorów, które powstało w butikowej winiarni Szarka Pince z Mád w miniaturowej ilości 177 sztuk i wyjątkowo przyjaznej cenie. A jak smakuje? O tym w dzisiejszym wpisie Uśmiech

[Obrazek: Blog-o-winie-Szarka.jpg]
Odpowiedz
Z cyklu nieznane winiarskie regiony Węgier - dziś będzie o Mátrze, a konkretniej o Losonci Pince. Jest to obecnie jeden z najciekawszych producentów w tej części kraju, ja zaś miałem przyjemność skosztować 7 win, które wyszły spod ręki założyciela winiarni - Bálinta Losonciego.

http://www.niewinnepodroze.pl/matra-w-na...a-losonci/[Obrazek: Blog-o-winie-Losonci-2.jpg]
Odpowiedz
Przednówek. Pijemy wynalazki: WinoWino

[Obrazek: afbd8aeb6fd87802.jpg]
Odpowiedz
Zweigelt nie jest węgierskim szczepem winogron, nazwę zawdzięcza twórcy i jest nim Austriak Fritz Zweigelt... wynalazek, to te "słoneczne pagórki" na których być może obrodziły grona dające to czerwone, półwytrawne wino.
Oczko
Wznalazkiem jest też wino prezentowane wcześniejszym wpisem użytkownika NiewinnePodroze.
Dziwnym jest to, że znany węgierski winiarz na etykiecie reklamuje własnej produkcji wino Riesling.
Fakt, wino jest doskonałe, ale jako węgierskie wino raczej wolałbym Rizling.
Odpowiedz
"Wynalazek" - miałem na myśli potoczne określenie denaturatu albo płynu do mycia szyb w zastosowaniach konsumpcyjnych. Szeroki uśmiechJęzyk
Weinhaus to tanie wino, ma dla mnie cienki smak, choć wiem, że to z pewnością autosugestia wynikająca właśnie z ceny. Jedna półka wyżej od Gledy i win w PETach. Niemiecka marka i nowoczesna stylizacja etykiet zbytnio do mnie nie przemawiają. Zakupione na sytuacje awaryjne, gdy komuś (lub mnie samemu) bardzo chce się pić.
WinoWino
Odpowiedz
Do tej pory dane mi było spróbować dwa węgierskie wina, jakoś mi nie podeszły, chyba że akurat źle trafiłam Smutek Nieraz tak bywa, że źle się trafi. Także żeby dać jeszcze jedną szansę - jakie powinnam kupić wino i gdzie?
Odpowiedz
(20-03-2018, 22:23)wisienka napisał(a): Do tej pory dane mi było spróbować dwa węgierskie wina, jakoś mi nie podeszły, chyba że akurat źle trafiłam Smutek Nieraz tak bywa, że źle się trafi. Także żeby dać jeszcze jedną szansę - jakie powinnam kupić wino i gdzie?

Możesz podać swoje winne preferencje? Łatwiej będzie Ci coś doradzić, w przeciwnym przypadku brniemy po omacku.
Odpowiedz
Sztasek - Nazwa bierze się z fascynacji winiarza Niemcami i winami mozelskimi Uśmiech. Jeszcze trzeba dodać, że użycie słowa rizling byłoby nieczytelne (to kojarzy się Węgrom z... olaszrizlingiem). Poprawniej byłoby użyć rajnai rizling, no ale po co tak kombinować Szeroki uśmiech

wisienka - Co do dobrych węgierskich win - w Krakowie można dostać u Makłowicza (Wino Makłowicz), w Warszawie chociażby w La Bor (ale też u całej masy innych importerów).

Dziś zaś mam dla Was typ na wytrawne szamorodni. To rzadki dziś styl, aczkolwiek coraz częściej doceniany przez ekspertów. Co prawda nie dostaniecie go w Polsce, ale po właśnie takie wina warto wybierać się do Erdőbénye, chociażby z okazji festiwalu Bor, mámor, Bénye.


[Obrazek: Blog-o-winie-Pr%C3%A9sel%C5%91-Szamorodni-2014.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,001 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,268 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,975 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 19 gości