Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
#21
Euro to ulubiona waluta w której Węgrzy przyjmują opłaty za nocleg. Może też żeby nie straszyć turystów cenami Oczko wszak 50 EUR lepiej brzmi niż ok. 14.000 Ft za noc Język (jak coś nie pomyliłem w liczeniu). W końcu kurs forinta nie skacze bardzo.
Odpowiedz
#22
Czyli jak dobrze rozumuję bardziej opłaca się brać euro i wymieniac czy wyciagac pieniadze z bankomatu? Akurat mam w Pekao SA wiec z tego co wiem to wchodza w sklad Unicredit Group ktory jest tez na wegrzech.
Odpowiedz
#23
Zobacz na mapkę bankomatów, gdyż np. na północy Węgier masz do wyboru Unicredit w Miskolcu, Ny-hazie i Debrecenie, gdzie indziej możesz sobie szukać. Wykaz jest na stronce unicredit.hu, nie określaj miasta i daj "szukaj", ja potem drukuję całą listę, bo plany podróży mam zwykle bardzo ogólne.
Ciekawe, czy eurosy lepiej kupić w polskim kantorze, czy wyciągnąć ze ściany na Słowacji?
I jak Ci wezmą prowizję w UCB, to od razu składaj reklamację. Oczko
Odpowiedz
#24
Witam, od kilku lat nie zabieramy gotówki na Węgry (tylko na podróż 10000 - 20000 HUF). Forinty wybieramy w bankomatach - karta w PKO BP Inteligo z opcją bankomaty bez granic (0% prowizji).Płatności kartą w sklepach, punktach usługowych, restauracjach i za wstęp na baseny nie stanowią problemu. Nawet wtedy gdy płaciliśmy prowizję za wypłatę z bankomaty nie było to jakimś wielkim obciążeniem pod warunkiem że nie wybierało się małych kwot i często.Uśmiech
Odpowiedz
#25
Aktualny kurs kantorowy to ok 63-68 Ft/Pln z tym że w tym roku lobuzy biorą prowizje za wymianę od 100-250!Ft od operacji nigdy tego nie płaciłem a w tym roku nowość...
Odpowiedz
#26
Witam,
Może dodam od siebie trzy grosze odnośnie formy płatności, bo widzę, że powstało tutaj małe zamieszanie. Niektórzy sugerują, że lepiej jest wypłacać pieniądze z bankomatu ze względu na rodzaj karty (PKO), inni, że lepiej płacić z kartą, a jeszcze inni, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana waluty w kantorze. Nie będę wnikał w kwestie, czy lepiej wymieniać złotówki/forinty u nas, czy też lepiej euro/forinty na Węgrzech, żeby już zupełnie nie utrudniać...

Ogólnie mówiąc są trzy podstawowe formy płatności:
1. Płatność bezgotówkowa kartą
2. Wymiana waluty w kantorze
3. Wypłata z bankomatu

Zgodnie z w.w. numeracją, pamiętajcie, że w 95% najtańsza będzie płatność bezgotówkowa. Jeśli jest taka możliwość, to trzeba korzystać właśnie z tej opcji. Natomiast wypłata z bankomatu powinna być traktowana jako ostateczność. Nie ma czegoś takiego jak wypłata gotówkowa bez prowizji (to tylko marketingowy slogan banków). Prowizja od transakcji gotówkowej będzie istniała zawsze...ukryta mniej lub bardziej sprytnie. Oczywiście w zależności od karty będzie się ona różniła, ale w ostatecznym rozrachunku nigdy się jej nie pozbędziemy.

W strefie poza euro większość banków nalicza od transakcji gotówkowej (wypłata z bankomatu):
- stałą kwotę niezależnie od kwoty
- kwotę uzależnioną od ilości wypłacanej gotówki

Dodatkowo banki pobierają opłatę za podwójne przewalutowanie 1-3% korzystając z kursów dewiz: visy - mastercard (w zależności od rodzaju karty), bzwbk lub własnych. Jeśli bank mówi, że nie pobiera prowizji za przewalutowanie, czy też podstawowej prowizji za wypłatę, to wtedy pobiera "ukrytą prowizję w trakcie przewalutowania". Sprawdźcie sobie kursy średnie NBP oraz dewizy visy i mastercard. Przy organizacjach płatniczych są one jeszcze w miarę ok, ale przy bzwbk zaczynają wzrastać, nie mówiąc już o własnych kursach konkretnego banku. Bank celowo nie korzysta z kursów bzwbk, po to, aby zastosować własny, dużo droższy przelicznik...Tym samym wypłata z bankomatu staje się droższa niż przy wymianie waluty w kantorze, a co dopiero płatności bezgotówkowej.
Odpowiedz
#27
Przewalutowanie wystąpi także przy płatności bezgotówkowej. Dla mnie płatność kartą Maestro PeKaO a wypłata z UCB to bez różnicy. Pobrane prowizje zwracają, jednak nie przepraszają (powinni zwracać podwójnie). Oczko
Odpowiedz
#28
Witam, mam kilka pytań dot. wymiany walut.
Sprawdziłem w internecie - w kantorach za 100 HUF każą płacić 1.53 PLN
Więc chcąc wymienić 1000 PLN dostaję 65360 HUF
Natomiast po sprawdzeniu linku http://valutavaltok.hu/valuta-arfolyamok...rentpage=0 okazuje się, że za 1 PLN dostaję ok. 70 HUF
Czyli wychodzi korzystniej wymienić na miejscu.
Czy mogę zaufać tym kursom z węgierskiej strony i faktycznie zastanę na miejscu korzystniejsze oferty wymiany?

Drugie pytanie - czy po aktywowaniu w Inteligo (PKO BP) usługi bankomaty bez granic http://inteligo.pl/menu/karty/bankomaty/...ez-granic/ faktycznie za te 4 PLN na m-c będę miał bezprowizyjne wypłaty np. z bankomatów OTP w Budapeszcie?
Czy odwołanie tej usługi nie stanowi problemów i co najważniejsze kosztów ?
Odpowiedz
#29
senseios - zawsze korzystam z tego info, jest OK... ale w wielu punktach wymiany doliczą 0,3% kosztów za dokonaną transakcję... ale najwyżej max. 6000HUF.
Odpowiedz
#30
Tydzień temu wróciłem z Egeru i w kantorach płacili 69 forint za 1 zł bez prowizji i fakt trochę lepiej niż kupno w kraju.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wymianą 10,000 forintów maciekd27 7 4,824 19-08-2019, 19:30
Ostatni post: maciekd27
  Tani przelew w EURO na Węgry maciej.h 7 5,641 20-07-2016, 22:06
Ostatni post: eplus
  Złotówki, Forinty czy Euro? - Półroczny wyjazd do Budapesztu kamo99 3 8,836 10-01-2015, 16:12
Ostatni post: Simon
  Mandat za parkowanie - Euro Parkin Collection - co zrobić? Polo87 0 5,886 16-11-2013, 21:21
Ostatni post: Polo87
  Wymiana USD na Forinty szybkibil 6 9,452 21-05-2013, 14:18
Ostatni post: szybkibil



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości