Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
Pod koniec sierpnia będę wyjeżdżał na Erasmusa do Budapesztu. Zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej rozegrać wymianę walut. Muszę, założyć konto w Euro by otrzymać grant z tytuł Erasmusa. Macie pomysł na najlepsze = najtańsze rozwiązanie? Myślałem nad założeniem konta w kantorze walutowym Alior Banku - i po przekazaniu grantu bezpłatny odbiór gotówki w euro w oddziale banku (wypłaty w bankomatach za granicą - pierwsza bezpłatna, kolejna 9zł), a następnie wymiana euro na forinty na miejscu w kantorze w Budapeszcie. Drugim pomysłem jest założenie konta walutowego w euro w Nest Banku (5 euro za wydanie karty, 0 zł za wypłaty z bankomatów, średni spread 6%). Co jest korzystniejsze - płatności kartą w euro, czy może płatności kartą w PLN? Macie pomysły na najkorzystniejsze rozwiązanie?
Odpowiedz
(19-06-2017, 13:27)Vegeta napisał(a): Pod koniec sierpnia będę wyjeżdżał na Erasmusa do Budapesztu. Zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej rozegrać wymianę walut.

Macie pomysły na najkorzystniejsze rozwiązanie?

Ale to zależy czy ten grant to twoje wszystkie fundusze, czy podstawowe koszty będą pochodziły ze złotówek...

Generalnie pomysł z Alior Kantorem wydaje mi się optymalny.
Załóż od razu 2 konta z kartami - w EUR i USD
Konto w EUR do przyjęcia grantu. Aby karta by la bezpłatna musisz wykonać jedną transakcję nie później niż 6 miesięcy do wydania. Np. wypłata z bankomatu w tranzycie na Słowacji (?) - zależy jak będziesz jechał tam. Przyda się też, gdybyś chciał nawiedzić Słowację czy Austrię - nie jest daleko, do Wiednia i Bratysławy dobra komunikacja Oczko

Konto w USD do obsługi na Węgrzech. Dolary mogą być z zakupu za PLN lub z przewalutowania EUR w Alior Kantorze - kosztuje to raptem ok. 1% + kilka kliknięć na stronie.
Odpowiedz
Mam pytanie czy za płacenie kartą Pekao s.a za zakupy np. w supermarkecie na Węgrzech pobierane są jakieś opłaty . Czy tylko przewalutowanie ??
Odpowiedz
(20-06-2017, 16:35)Pablo79 napisał(a): Mam pytanie czy za płacenie kartą Pekao s.a za zakupy np. w supermarkecie na Węgrzech pobierane są jakieś opłaty . Czy tylko przewalutowanie ??

Myślę że to pytanie najlepiej skierować do swojego banku, wszystko zależy od konta i karty jakie posiadasz
Odpowiedz
Nie pomyślałem Fakt Uśmiech już to zrobiłem . Także jeżeli posiadamy konto w Pekao s.a przy płaceniu za usługi zakupy itp . Nie są pobierane żadne prowizje . Przewalutowanie odbywa się po kursie firmy która wydała kartę Visa , Mastercard. Czyli jednym słowem śmiało można karą płacić bez obaw. Oczywiście wypłaty bez prowizji w bankomatach Unicredit.
Odpowiedz
Jeśli na kwitku kasowym są forinty, to przewalutowanie jest po bardzo korzystnym dla posiadacza karty kursie Unicredit. Już o tym pisałem. Jeśli zażyczymy sobie kwitka w złotych w restauracji albo przy bankomacie, do czego zachęca Maestro, to jesteśmy do tyłu jakieś 4%. W miniony weekend kurs Unicredit był 1,36...1,37 zł za 100 ft. Prowizji przy zakupach oczywiście nie ma z zasady nigdzie, również przy wypłacie z bankomatu UCB nie ma prowizji.
Odpowiedz
Potwierdzam bardzo dobry kurs przy płaceniu kartą Mastercard Pekao SA. Mi wyszło jeszcze taniej kredytówką, choć debetowa również zawsze kurs poniżej 1,40.
Odpowiedz
Tutaj kilka info na temat kart PEKAO S.A. :

Uprzejmie informuję, iż Bank nie pobiera żadnych opłat z tytułu przewalutowania transakcji kartą z zagranicy.

Płacąc kartą Mastercard wydaną do konta osobistego rozliczenie transakcji za granicą wygląda następująco: transakcje dokonane w walutach obcych są przeliczane w dniu dokonania transakcji z waluty, w jakiej transakcja została dokonana na dolary amerykańskie (USD), a następnie na złote, według kursów obowiązujących w systemie MasterCard dla kart Maestro i MasterCard.
Informacje o kursach walutowych stosowanych przez MasterCard udostępniane są na stronie internetowej www.MasterCard.com, w postaci kalkulatorów umożliwiających przeliczenie kwoty w walucie transakcji na dolary amerykańskie.
Transakcje dokonane za granicą przy użyciu karty kredytowej przeliczane są z waluty transakcji na złote według kursu sprzedaży obowiązującego w Banku Pekao w dniu otrzymania zlecenia obciążenia limitu kredytowego.

Bankomaty grupy Unicredit są nadal dostępne bez prowizji.
Odpowiedz
(22-06-2017, 19:54)Wojtas81 napisał(a): Potwierdzam bardzo dobry kurs przy płaceniu kartą Mastercard Pekao SA. Mi wyszło jeszcze taniej kredytówką, choć debetowa również zawsze kurs poniżej 1,40.

Kredytówką taniej?
Na pewno?
A niżej objaśnienie banku...

(23-06-2017, 9:21)mentoras napisał(a): Tutaj kilka info na temat kart PEKAO S.A. :

Uprzejmie informuję, iż Bank nie pobiera żadnych opłat z tytułu przewalutowania transakcji kartą z zagranicy.

Płacąc kartą Mastercard wydaną do konta osobistego rozliczenie transakcji za granicą wygląda następująco: transakcje dokonane w walutach obcych są przeliczane w dniu dokonania transakcji z waluty, w jakiej transakcja została dokonana na dolary amerykańskie (USD), a następnie na złote, według kursów obowiązujących w systemie MasterCard dla kart Maestro i MasterCard.


Transakcje dokonane za granicą przy użyciu karty kredytowej przeliczane są z waluty transakcji na złote według kursu sprzedaży obowiązującego w Banku Pekao w dniu otrzymania zlecenia obciążenia limitu kredytowego.

Bankomaty grupy Unicredit są nadal dostępne bez prowizji.

Wytłuszczenia moje.
Żeby kredytówką było taniej musiałyby kursy Pekao być lepsze niż Mastercard
Ne je mozlive Oczko

A pani z banku niezręcznie objaśniła bankomaty - one są bez prowizji dla karty debetowej. Wyżej pisała tez o kredytowej gdzie wypłaty z bankomatów są zawsze z prowizją
Odpowiedz
Witam że się wtrącę ale trzeba rozróżnić karta bankomatowa karta kredytowa
wybierając pieniądze nawet w Polsce z karty kredytowej płaci się prowizję z bankomatowej nie ale już robiąc zakupy opłata za obsługę transakcji w karcie kredytowej jest wiele niższa w Polsce jak i za granicami Polski
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wymianą 10,000 forintów maciekd27 7 4,827 19-08-2019, 19:30
Ostatni post: maciekd27
  Tani przelew w EURO na Węgry maciej.h 7 5,643 20-07-2016, 22:06
Ostatni post: eplus
  Złotówki, Forinty czy Euro? - Półroczny wyjazd do Budapesztu kamo99 3 8,837 10-01-2015, 16:12
Ostatni post: Simon
  Mandat za parkowanie - Euro Parkin Collection - co zrobić? Polo87 0 5,887 16-11-2013, 21:21
Ostatni post: Polo87
  Wymiana USD na Forinty szybkibil 6 9,456 21-05-2013, 14:18
Ostatni post: szybkibil



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości