Wyposażenie apteczki.
#1
Witam!
Już w sobotę wybieram się w upragnioną podróż nad Balaton i zastanawia mnie kwestia apteczki, bo w internecie nie potrafię znaleźć spójnych i jednoznacznych informacji na temat tego, co powinno się w niej obowiązkowo znajdować. Czy ktoś jest w stanie pomóc? Uśmiech
Odpowiedz
#2
Znalazłem apteczkę, którą można dostać w jednym z węgierskich sklepów internetowych. Spełnia ona wszystkie wymogi.

Zawartość apteczki:
- sterylne kompresy gazowe (10 cm x 5 m): 4 szt.
- sterylne kompresy gazowe (8 cm x 5 m): 4 szt.
- sterylna gaza (6 x 6 cm / 100 lap): 1 szt.
- sterylna gaza (1/2 m x 80 cm): 4 szt.
- chusteczki do czyszczenia dłoni: 5 szt.
- plaster (1,25 cm x 5 m): 1 szt.
- temblak (trójkątna przepaska) (100 x 100 x 141 cm): 1 szt.
- nożyczki: 1 szt.
- agrafka (40 mm): 6 szt.
- rękawiczki ochronne: 2 pary
- bandaż elastyczny (6 x 10 cm): 2 szt.
- środek odkażający (30 ml/butelka): 1 butelka
- ilustrowana instrukcja udzielania pierwszej pomocy: 1 szt.


UWAGA! Jak się okazało, powyższe informacje są nieprawdziwe. Szczegóły tutaj.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
W kwietniu b.r. policja węgierska ponownie rozpoczęła drobiazgową kontrolę. Po pewnym czasie trochę odpuścili bo w punktach sprzedaży zabrakło "gotowych" apteczek. Swoją drogą zgodnie z konwencją wiedeńską, według mojej wiedzy, w swoich samochodach musimy posiadać wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Tylko wytłumacz to policjantowi mówiącemu tylko po węgiersku w momencie gdzie on ma plan do wykonania.
Odpowiedz
#4
Apteczka, a właściwie jej zawartość sprawiła nam psikusa. Powodem jego byli niektórzy węgierscy sprzedawcy internetowi bo oferują apteczki niezgodne z przepisami

Zawartość apteczki określa § 106 rozporządzenia 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM o warunkach technicznych dopuszczenia do ruchu i eksploatacji pojazdów drogowych.
Zgodnie z § 106 ust 1 w pojeździe należy utrzymywać w gotowości wyposażenie do udzielania pierwszej pomocy, które powinno zawierać, w przypadku samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli z bocznym wózkiem, ciągników rolniczych i pojazdów poruszających się z małą prędkością oraz w autobusach kursujących rozkładowo na trasach lokalnych, następujące środki:
a) bandaż wyjałowiony z gazy z przyszytym na poczatku paskiem waty szerokości 8 cm (umozliwia szybkie wykonanie opatrunku i umocowanie go) (10 cm x 5 m): 4 szt
b) bandaż wyjałowiony (5 cm x 5 m): 2 szt
c) gaziki wyjałowione (6 x 6 cm/100 szt): 2 kpl
d) indywidualnie zapakowane bandaże z gazy (10 cm x 5 m): 4 szt
e) gaza wyjałowiona (50 cm x 80 cm): 3 szt
f) chusteczki do czyszczenia/odkażania rąk: 4 szt
g) rękawice foliowe: 1 para
h) chusta trójkątna: 2 szt
i) agrafka (40 mm): 4 szt
k) przylepiec (1,25 cm x 5 m): 1 rolka
l) nożyczki ze stali nierdzewnej (110 - 150 mm): 1 szt
m) środek odkażający rany o zawartości Polyvidonum iodinatum (jodowany powidon) (30 ml): 1 szt
n) plaster z opatrunkiem (6 x 10 cm): 2 szt
o) higieniczna maska do sztucznego oddychania: 1 szt
p) chirurgiczna maseczka na twarz mocowana gumkami: 1 szt
q) rysunkowa instrukcja udzielania pierwszej pomocy: 1 szt
r) spis zawartości: 1 db

źródło: http://www.police.hu/sajto/sajtoszoba/orf120425_02.html

Niestety stróże porządku oprócz zawartości kontrolują termin przydatności do użycia apteczki. Wyjałowione środki opatrunkowe mają 5 letni okres przydatności do użycia od daty produkcji, środek odkażający 3 lata od daty produkcji.
(opracowano na podstawie informacji Biura Rzecznika Prasowego Krajowej Komendy Głównej Policji - znak: 25150/01/2012.ált)
Odpowiedz
#5
Witam wszystkich forumowiczów!

W ten weekend po raz pierwszy wybieram się na Węgry, sęk w tym, iż temat apteczki niemalże nie pozwala mnie i mojemu chłopakowi spać. Czy moglibyście mi doradzić, gdzie kupić kompletną apteczkę (zgodną z normami na Słowacji) i jej przypuszczalną cenę?

Pozdrawiam! Uśmiech
Odpowiedz
#6
Cześć,

w poście Waldka masz szczegółową listę rzeczy, które powinna zawierać apteczka samochodowa na Węgrzech. Inna sprawa - jak ktoś już słusznie zauważył - prawo europejskie nakazuje, aby zawartość apteczki w samochodzie spełniała normy obowiązujące w kraju jego rejestracji. Także "polska" apteczka powinna być okej. Gdybyś jednak chciała być pewna, że wszystko jest w najlepszym porządku porównaj listę z ofertą jednego ze sklepów internetowych (np. tutaj) i wybierz właściwą apteczkę.

Pozdrawiam Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
(08-08-2012, 21:18)fvg napisał(a): Cześć,

w poście Waldka masz szczegółową listę rzeczy, które powinna zawierać apteczka samochodowa na Węgrzech. Inna sprawa - jak ktoś już słusznie zauważył - prawo europejskie nakazuje, aby zawartość apteczki w samochodzie spełniała normy obowiązujące w kraju jego rejestracji. Także "polska" apteczka powinna być okej. Gdybyś jednak chciała być pewna, że wszystko jest w najlepszym porządku porównaj listę z ofertą jednego ze sklepów internetowych (np. tutaj) i wybierz właściwą apteczkę.

Pozdrawiam Uśmiech

Hej,

dzięki za radęUśmiech Pytałam, bo jeden ze znajomych powiedział mi,że kompletną apteczkę mogę kupić na Słowacji, ciekawa tylko jestem za ile Uśmiech Postaram się odnaleźć wszystkie pozycje z listy w aptece, ponieważ na zamówienie w sklepie internetowym jest odrobinę za późno.

Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#8
Cześć!

Dla wszystkich, którzy tak jak ja zastanawiali się gdzie zdobyć kompletnie wyposażoną apteczkę zgodną z wymogami na Słowacji i Węgrzech: można ją kupić na każdej (z relacji kolegi) stacji benzynowej za około 10 euro. Potwierdzę tą informację, jak takową nabędę już za granicą Szeroki uśmiech

Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#9
Będziemy wdzięczni za potwierdzenie! No to miłego wyjazdu! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
(09-08-2012, 10:37)claudiene napisał(a): Cześć!

Dla wszystkich, którzy tak jak ja zastanawiali się gdzie zdobyć kompletnie wyposażoną apteczkę zgodną z wymogami na Słowacji i Węgrzech: można ją kupić na każdej (z relacji kolegi) stacji benzynowej za około 10 euro. Potwierdzę tą informację, jak takową nabędę już za granicą Szeroki uśmiech

Pozdrawiam Uśmiech

Tak naprawdę to relacja kolegi jest nieprawdziwa. Nie istnieje apteczka z wyposażeniem unijnym (a takie są wymagane na Słowacji), która spełnia wymagania apteczki węgierskiej. Na szczęście policja się trochę łamie i nie robi tragedii jak widzi apteczkę unijną (przynajmniej tak jest w tym artykule: http://www.origo.hu/auto/20120511-megsem...bozat.html). Jest tam stwierdzenie, że norma węgierska dojrzała do zmian. Fajna jest wypowiedź głównego chirurga armii węgierskiej Zsíros Lajos który mówi, że: "na Węgrzech na każdym rogu można znaleźć lekarza i przeciętnie w ciągu 15 minut ranny otrzymuje fachową pomoc . Dlatego zadaniem laika po przybyciu na miejsce wypadku jest powiadomienie pogotowia ratunkowego i do jego przybycia powinien spróbować ustabilizować stan rannych. Według tego lekarza cała histeria z apteczkami nie ma sensu. Żadnego niebezpieczeństwa nie stanowi użycie przeterminowanych materiałów opatrunkowych pod warunkiem, że nie były uprzednio użyte jako papier toaletowy. Bez odpowiedniego wyposażenia nawet fachowiec nie jest w stanie więcej zrobić niż codzienny kierowca. Według Dr. Zsíros'a po wypadku występuje niebezpieczeństwo wychłodzenia i wykrwawienia i to trzeba jak najszybciej wyeliminować, niestety norma węgierska nie przewiduje w apteczkach foli ochronnej przed wychłodzeniem czy, przeznaczonego dla fachowców zacisku do żył. "

życzę udanego pobytu
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wyposażenie samochodu - podróż na Węgry arek221278 22 20,002 02-07-2018, 9:16
Ostatni post: ex-komar
  Wyposażenie mieszkania - meble, itp. ZuzaP 3 4,501 19-08-2014, 15:15
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości