Zamki na Węgrzech
#1
cześć!

natrafiłem na taką listę zamków na Węgrzech. Z wymienionych znam tylko ten w Egerze i Budapeszcie. Nie wiedziałem nawet, że będzie ich tam sporo. Ktoś może odwiedzał jakieś inne zamki?
Odpowiedz
#2
Diósgyőr Var jest niedaleko Miskolca, po drodze do Lilafured albo nieco dalej w stronę Egeru. Byłem raz czy dwa, ale na co dzień raczej nic ciekawego, cztery wieże, mury w kwadrat, "trwała ruina", chyba nie dało się wejść nawet, raz wywrotki wywoziły gruz z zamku. Za to w miszkolckiej gazetce widziałem zdjęcia z festynów organizowanych na zamku: rycerze, historyczne stroje itp. Żeby jeszcze rozumieć, co gadają, to może bym się wybrał...
Odpowiedz
#3
Zwiedzałem zamek Rakoczych w Sárospatak. Warto go zobaczyć ze względu na obszerną główną basztę i piękny widok na rzekę i góry. Jeśli ktoś zna węgierski, skorzysta więcej niż ja z objaśnień przewodniczki, która oprowadza po zamku i zbiorach sztuki, może niezbyt bogatych (po wojnach), ale miłych dla oka. W pobliżu zamku są też piwnice Rakoczych udostępnione do zwiedzenia, może nie tak widowiskowe jak te w Tokaju, ale chyba mające więcej autentycznego klimatu. Na koniec można sobie zafundować degustację 6 win tokajskich, pyszne...
Odpowiedz
#4
Fakt, ładny zamek, też tam byłem, ale nie ma go na tej liście albo jestem ślepy. A wygląda nie gorzej, niż ten w Diósgyőr, no i z niego pochodzi św. Elżbieta.
Odpowiedz
#5
Pozwole się nie zgodzić odnośnie zamku w Miskolcu (leży w granicach miasta, choć kiedyś Diósgyőr to była osobna miejscowość; sam zamek był nazywany Zamkiem Królowych - tam zatrzymywały się małżonki władców, żeby nie nudzić się w trakcie ich długich podróży dyplomatycznych; ciekawostka - zamek był widoczny na banknotach 200 HUF, które już są wycofane z obiegu): uważam, że zamek jest ciekawy, choć rzeczywiście jako ruiny nie oferuje wielu atrakcji. W środku znajduje się kilka wystaw, min.panoptikum (swoją drogą Węgrzy uwielbiają panoptika i umieszczają je w każdym turystycznym miejscu:-) ), wystawa broni węgierskiej a jak się ma szczęście to przewodnik może poopowiadać ciekawe rzeczy na temat jak się kiedyś zdobyało fortece.
Przy dobrej pogodzie z wież roztacza się ładny widok a przy imprezach o których pisali przedmówcy można się fajnie rozerwać -strzelanie z łuku itp.

http://www.diosgyorivar.com/



Co do zamku w Sárospatak to się zgodzę, lubię go i mam jakiś sentyment.

Kilka subiektywnych ocen zamków, na których miałem okazję być:

Vajdahunyad Castle
"zamek" tylko z marketingowego punktu widzenia, kompleks w Lasku Miejskim do którego zawsze chętnie wracam (ostatni raz wczoraj) - archtiektoniczna perełka choć pierwowzór w Hundedoarze ładniejszy.



Esztergom Castle & Basilica

Bazylika zachwyca, sam zamek - już mniej. Zwiedzałem tylko raz i chyba nie było ochów i achów bo niewiele pamiętam :-) Ładnie odrestaurowane fragmenty murów, panoptikum, restauracja, na dziedzincu wystawione dzwony z bazyliki.



Visegrád Citadel

Roztacza się z niego jedna z najpiękniejszych panoram na Węgrzech. Dla samego widoku warto się tam wybrac i zapłacić (niestety nie mało) za wstęp. Na zamku wystawa historyczna i nie zgadniecie...- panoptikum :-)
http://www.visegrad.hu/fellegvar-3



Somlói Castle ruins

Ruiny jak ruiny. Plusem jest położenie - góra Somló i jeden z lepszych regionów winiarskich.



Castle of Gyula

zamek o bardzo charakterystycznym kształcie kostki. Dobre położenie, w centrum miasta. Na zamku często odbywają sie imprezy plenerowe.
http://www.gyulainfo.hu/gyula_latnivalok...i_var.html


Castle of Boldogkő

Kolejny ładnie położony zamek ważny dla Węgrów z uwagi na historię. Mnie nie ruszył, ale fakt - dobrze zachowany i odrestaurowany na potrzeby turystów.
http://www.boldogkovaralja.hu/index.nof?...1=41&k2=21



Ja osobiście polecam jeszcze malutkie ruiny w Sirok na północ od Egeru.
Tak właśnie zastanawiam się czemu na południu nie ma tylu zamków i ruin (Szeged,Pécs ) i przypominam sobie z historii, że wpływ na to ma położenie (brak górzystych terenów) i historia tego terenu (granica państwa przebiegała bardziej na południe, wtedy przebiegała bardziej na południe, zamki kresowe - végvár rendszer).
Odpowiedz
#6
Co to jest panoptikum? Nie znam tego slowa...
Odpowiedz
#7
Muzeum figur woskowych. Chyba woskowych Oczko
Odpowiedz
#8
http://www.sjp.pl/panoptikum

1. zbiór osobliwości lub wystawa rzeczy osobliwych;
2. muzeum, w którym eksponatami są woskowe figury przedstawiające zazwyczaj jakieś sławne osoby

Węgierskie panoptika (chyba tak się odmienia? :-)) to przewaznie figury z drewna lub plastiku przedstawiające głównie rycerzy lub węgierskich królów. Jak dla mnie...nuda i mało atrakcyjne. Ale dzieciakom się podoba!
Odpowiedz
#9
Dzięki za oświecenie mnie!
Odpowiedz
#10
Wywózka gruzu z zamku Diosgyor w 2001 r. Cieszę się, że ten zamek prosperuje. Niestety opowieści przewodników docierają do mnie w niewielkiej części. Zdziwiony

[Obrazek: 4653cacf44c043ca.jpg]

Zamek w Sarospatak w maju 2012 r. Bilety cośkolwiek kosztują, ale jest jakiś dzień darmowego zwiedzania, tylko zapomniałem, jaki (poniedziałek - nieczynne). Zwiedzałem podziemia i również większość komentarza utraciłem. Jest tam armata, która dymi i chyba nawet strzela na niby. Bomba

[Obrazek: 2845d3c5824367bb.jpg]

http://www.rakoczimuzeum.hu/index.php/hu/

A czy w Szekesfehervar jest jakiś zamek? Byłem tam dawno i nie pamiętam, ale sądząc z nazwy powinien być tam biały zamek. Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Największa plantacja cytryn na Węgrzech jest w Lajosmizse. Waldek 0 1,411 27-12-2022, 22:38
Ostatni post: Waldek
  Prehistoryczne kurhany na Węgrzech ember 3 6,459 14-09-2019, 15:48
Ostatni post: ember
  Krisna-völgy, czyli Dolina Hare Kryszna na Węgrzech piablo75 2 3,069 05-08-2019, 10:14
Ostatni post: piablo75
  Krajobraz jak na Marsie jolanta631 1 3,129 08-10-2017, 5:08
Ostatni post: Sztasek
  Derenk - polska wieś na Węgrzech Sztasek 8 8,670 22-07-2015, 6:29
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości